Search
Close this search box.

Dubai

بررسی انواع رژیم لاغری سریع و عوارض آن‌

رژیم لاغری سریع و اشتباه

اضافه وزن و چاقی، باعث ناراحتی‌های روحی و جسمی زیادی می‌شوند. اضافه وزن برای بدن مشکلاتی به وجود می‌آورد و زمینه‌ساز بیماری‌های جدی ای مثل دیابت است. چاقی از نظر روحی نیز تأثیر فراوانی روی فرد می‌گذارد. عدم توانایی در حرکات سریع، نپوشیدن لباس‌های دلخواه و سرزنش فامیل و اطرافیان رنجش زیادی را به همراه دارد. این مشکلات اضافه وزن باعث می‌شود گاهی اوقات، افراد به رژیم لاغری سریع روی بیاورند. روش‌های لاغری سریع به‌خصوص در ایام خاصی مثل عید طرف‌دار زیادی پیدا می‌کنند. اگر نزدیک عید هستید یا مناسبت مهمی مثل عروسی خود یا اقوام نزدیک را در پیش دارید، احتمالاً دست به کاهش وزن سریع می‌زنید. اگر قصد دارید به یکی از این روش‌ها اقدام کنید، دست نگه دارید. ابتدا در این مقاله با عوارض این رژیم‌ها آشنا شوید و سپس تصمیم بگیرید!

بیشتر بخوانید: لاغری با متفورمین

رژیم لاغری کتوژنیک و عوارض آن

یکی از رژیم‌هایی که با تبلیغات فراوان، جای خود را بین مردم باز کرده رژیم کتوژنیک است. مردم این رژیم را به‌عنوان روشی برای لاغری سریع می‌شناسند. در رژیم لاغری کتوژنیک باید کربوهیدرات مصرفی خود را به زیر 20 گرم در روز برسانید. این 20 گرم هم باید از سبزی‌های پهن‌برگ سبزرنگ تأمین شوند. خوردن هرگونه ماده غذایی که کربوهیدرات یا قند دارد برای شما ممنوع است. در این رژیم باید از پروتئین و چربی و سبزیجات استفاده کنید. خوردن مغزیجات بسیار محدود است و هیچ میوه‌ای به جز بری‌ها مثل توت‌فرنگی، آن هم به تعداد کمی در روز نمی‌توانید بخورید. شیر و سایر لبنیات نیز ممنوع است.

لاغری سریع با رژیم کتوزنیک و عوارض آن

این رژیم باعث کاهش وزن زیادی در ابتدای امر می‌شود، اما خبر بد این است که آب بدن شماست که در حال کاهش است. ویتامین‌ها باعث ریزش مو و لاغری مقطعی است. نیاز به مصرف مکمل‌ها در این رژیم بسیار بالاست که خود باعث یبوست می‌شوند. برای بیماران دیابتی و کسانی که مشکل کبد و کیسه صفرا دارند، این رژیم کاملاً ممنوع است. اغلب وزنی که با رژیم کتوژنیک کم شده بعد از قطع رژیم برمی‌گردد. دلیل این بازگشت وزن، عدم ایجاد عادات غذایی مناسب در فرد با رژیم لاغری کتوژنیک است.

رژیم لاغری با هفت روز میوه

بسیاری از افراد رژیم هفت‌روزه‌ی میوه را پیشنهاد می‌کنند. در این رژیم طی هفت روز نمی‌توانید چیزی به جز میوه بخورید. میوه خشک و مغزی‌جات و مایعاتی مثل شیر نارگیل و اسموتی‌ها هم مجاز هستند. سبزیجات مثل سالاد فصل نیز در این رژیم جای دارند. مشکل این رژیم این است که نمی‌توان آن را به طور مداوم انجام داد، زیرا بدن به پروتئین و کربوهیدرات و چربی نیاز دارد! فیبر فراوانی که در این هفت روز مصرف می‌کنید می‌تواند به دستگاه گوارش آسیب بزند. قند بالای این رژیم ایراد دیگری است که آن را برای بیماران دیابتی ممنوع می‌کند. وزن کم شده توسط این رژیم نیز مدتی بعد بازمی‌گردد؛ زیرا بدن دچار قحطی شده و بعد از اتمام رژیم تمام مواد غذایی را ذخیره می‌کند.

امروزه جراحی لاغری یکی از راهکارهای لاغری است که حتی برای کنترل قندخون هم از این عمل استفاده می کنند. دکتر عبدالله زندی متخصص و جراح چاقی با بیش از 20 سال تجربه در این زمینه فعالیت دارد که می توانید برای مشاوره و درمان چاقی در تهران به ایشان مراجعه فرمایید.

رژیم لاغری جنرال موتورز

رژیم جنرال موتورز از رژیم‌های لاغری است که آوازه‌ی زیادی دارد. عملکرد این رژیم چنین است که طی هفت روز باید طبق برنامه خاصی غذا بخورید. این رژیم ادعا دارد در یک هفته می‌توانید بالای 6 کیلو کم کنید. در هر روز این رژیم باید فقط از مواد خاصی استفاده کنید. مثلاً یک روز فقط به شیر و موز اختصاص دارد. مشکل این رژیم این است که مواد غذایی آن نیاز بدن را تأمین نمی‌کنند. وزن کم شده با رژیم لاغری جنرال موتورز قابل‌بازگشت است؛ زیرا بیشتر این وزن، آب بدن است. این رژیم موقتی است و نمی‌توانید برای یک کاهش وزن پایدار از آن استفاده کنید. برخلاف ادعاها، رژیم جنرال موتورز هیچ پشتوانه علمی ای هم ندارد.

آیا لاغری با رژیم‌های سریع مفید است؟

شاید شما با تمام عوارض رژیم لاغری سریع کنار آمده باشید و بخواهید یکی از این رژیم‌ها را بگیرید. سؤال این جاست که آیا واقعاً این رژیم‌ها کمکی به شما می‌کنند؟ بعد از رژیم لاغری سریع باید به فکر مداوای عوارض ایجاد شده برای کیسه صفرا، افتادگی پوست و ریزش شدید مو باشید. اگر بخواهید این مسائل را هم نادیده بگیرید، باید گفت رژیم لاغری به درد نمی‌خورد. اکثر چاقی‌ها به‌خاطر سبک زندگی ناسالم به وجود می‌آیند. راه‌حل برطرف‌کردن این مشکل، سبک زندگی سالم است. رژیم‌های مداوم و ملایم به شما کمک می‌کنند کم‌کم عادات غذایی خود را عوض کنید. تغییر عادات غذایی باعث می‌شوند وزن کم شده‌ی شما برنگردد. در رژیم‌های لاغری سریع عادات شما تغییر نمی‌کند، بنابراین ممکن است وزن کم کنید، اما عادات شما وزن شما را بر می‌گردانند.

لاغری سریع با رژیم لاغری

از دیگر عوارض لاغری سریع به‌خصوص برای بانوان، به‌هم‌ریختگی هورمون‌ها است. این به‌هم‌ریختگی خود را با نامنظم شدن عادات ماهیانه و ضخیم‌شدن موهای زائد نشان می‌دهد. به‌هم‌ریختن وضعیت الکترولیت‌ها در بدن و ورم سلولی و حتی گاهی مرگ، از عوارض اکثر رژیم‌ها به‌خصوص رژیم لاغری کتوژنیک است. ورم سلولی عوارضی مثل حالت تهوع، سردرد و سرگیجه را نیز به همراه می‌آورد.

در انتها ممکن است دچار بیماری ای باشید که نیاز دارید وزن خود را به‌سرعت کم کنید. کم کردن وزن اورژانسی در برخی از بیماری‌ها کمک زیادی به بهبود بیمار می‌کند. در این شرایط به طور خودسرانه اقدام به گرفتن رژیم لاغری پرسرعت نکنید. با پزشک خود مشورت کنید و در صورت صلاحدید، جراحی لاغری را نزد یک پزشک متخصص انجام دهید. البته بعد از جراحی نیز باید مسائل مربوط به سبک زندگی سالم را رعایت کنید. از هرگونه تصمیم خودسرانه و خوددرمانی بپرهیزید و حتماً با پزشک متخصص خود مشورت کنید.

بیشتر بخوانید: با انواع عمل معده (اسلیو معده و بای پس معده) آشنا شوید

سخن پایانی رژیم لاغری سریع

رژیم لاغری سریع می‌تواند وزن شما را در مدت کوتاهی کاهش دهد. این که میزان این وزن کم شده چقدر است، به بدن شما و نوع رژیم بستگی دارد. اما در 90 درصد مواقع این وزن کم شده بر می‌گردد. دلیل بازگشت وزن نداشتن عادات سالم غذایی است. نکته‌ی دیگر این است که این رژیم‌ها می‌توانند آسیب‌هایی را نیز به شما وارد کنند. افراد چاق معمولاً در معرض بیماری‌های قلبی و یا دیابت هستند. رژیم لاغری سریع در ابتلای بیشتر به این بیماری‌ها نقش ایفا می‌کند.

بهتر است با گرفتن یک رژیم لاغری مداوم و ملایم به کم کردن وزن خود بپردازید. این رژیم سالم است و شما را در به‌وجودآوردن عادات سالم غذایی و پایداری وزن کم شده یاری می‌کند. اگر نیاز دارید که به دلایل پزشکی به‌سرعت وزن کم کنید، تحت‌نظر پزشک خود اقدام به جراحی لاغری نمایید. البته بعد از جراحی لاغری نیز باید ورزش و سبک زندگی سالم را در دستور کار قرار دهید.

فهرست محتوا
دسترسی سریع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منتخب بهترین مقالات دکتر زندی
محبوب ترین مقالات
فرم رزرو نوبت