Search
Close this search box.

Dubai

7 عوارض ناشی از رژیم لاغری بدون ورزش

در گوشه کنار فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، تبلیغاتی به چشم می‌خورد که کاهش وزن بدون گرفتن رژیم لاغری را ترویج می‌کنند. این که بدون گرفتن رژیم لاغری، لاغر شوید اصلاً امکان ندارد. حال سؤال اینجاست که آیا می‌توان بدون ورزش کردن لاغر شد؟ رژیم لاغری سریع بدون ورزش عوارضی را به همراه دارد در واقع 80 درصد مسیر لاغر شدن به گرفتن یک رژیم مناسب و اصولی و 20 درصد دیگر آن به ورزش کردن وابسته است. این اعداد ممکن است کمی گول زننده باشد و شما تصور کنید بدون هیچ ورزش و تحرکی می‌توانید به وزن دلخواه خود برسید. در این مقاله قصد داریم اثرات لاغری بدون ورزش را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

آیا بدون ورزش می‌توان لاغر شد؟

در واقع پاسخ بله است. وزن شما وابسته به مقدار غذایی است که وارد بدن می‌کنید و مقدار انرژی ای که روزانه می‌سوزانید. اگر مقدار ورودی کمتر از خروجی باشد، شما شاهد کاهش وزن خود خواهید بود. اما گرفتن رژیم لاغری بدون ورزش و کاهش وزن به این معنا نیست که هیچ عوارضی برای شما در راه نخواهند بود. برخی افراد واقعاً دلایلی دارند که نمی‌توانند ورزش کنند. ورزش به آن‌ها آسیب می‌زند و باعث مشکلات بیشتری می‌شود. البته تشخیص این موضوع با پزشک است، نه با دلایل فردی! دلایل فردی معمولاً تحت تأثیر احساساتی مثل خستگی و یا کمبود وقت تراشیده می‌شوند، در حالی که برای ورزش نکردن دلیل مناسبی نیستند.

بیشتر بخوانید: آیا لاغری با متفورمین امکان‌پذیر است؟

خطرات رژیم لاغری بدون ورزش

همان‌طور که بالاتر اشاره کردیم لاغری بدون ورزش ممکن است؛ اما با انجام آن باید انتظار عوارضی را داشته باشید. در این بخش از مقاله شما را با برخی از این عوارض آشنا می‌کنیم تا بتوانید با چشمانی باز تصمیم بگیرید.

افتادگی پوست با کاهش وزن بدون ورزش

احتمالاً با افرادی که برای از بین بردن پوست اضافه در بدن خود دچار مشکل هستند برخورد کرده‌اید. یکی از عوارض لاغری بدون ورزش، به‌خصوص لاغری در زمان اندک، شل شدن و افتادگی پوست است. با به‌سرعت از بین رفتن چربی‌های زیر پوست، پوست زمان کافی برای وفق دادن خود با شرایط جدید دریافت نکرده است. در این شرایط پوست شل و افتاده می‌شود و ظاهری نازیبا دارد. هرچه اضافه‌وزن کم شده بیشتر باشد این افتادگی پوست بیشتر است. اگر حین کم کردن وزن به ورزش کردن بپردازید پوست بهتر خود را جمع می‌کند و در انتهای رژیم لاغری شاهد شکم و بازوهایی با پوست شل و آویزان نخواهید بود.

بیشتر بخوانید: با انواع عمل معده (اسلیو معده و بای پس معده) آشنا شوید

کاهش قدرت سیستم ایمنی بدن

ورزش سوخت و ساز بدن را افزایش می‌دهد و این کار موجب افزایش توان سیستم ایمنی شما می‌شود. در رژیم لاغری به دلیل مصرف کمتر کالری، بدن ضعیف می‌شود. ضعف بدن احتمال ابتلا به بیماری‌های گوناگون را افزایش داده و فرد را در معرض آن‌ها قرار می‌دهد. ورزش می‌تواند سیستم ایمنی شما را قوی کند و ضعف ناشی از نخوردن کالری قبلی با ورزش جبران شود.

رژیم لاغری بودن ورزش

کاهش توان بدن با رژیم لاغری بدون ورزش

بعد از این که کاهش وزن کافی را دریافت کردید، متوجه می‌شوید دیگر به اندازه‌ی قبل سرحال نیستید. توان شما تحلیل رفته و نمی‌توانید مثل سابق به انجام کارها بپردازید. با ورزش کردن حین لاغری می‌توانید قدرت خود را حتی از قبل نیز بیشتر کنید و با شادابی و نشاط به کارهای خود بپردازید.

از دست دادن ماهیچه به‌جای چربی

برخی از رژیم‌های غیراصولی باعث می‌شوند به چای این که چربی‌های خود را بسوزانید، ماهیچه‌هایتان را از دست بدهید. سوختن ماهیچه‌ها باعث ضعف عضلانی و سایر بیماری‌ها می‌شود. با ورزش کردن در حین رژیم لاغری، بدن را به سمت مصرف چربی‌ها به‌جای ماهیچه‌ها هدایت می‌کنید.

کاهش متابولیسم بدن و کم نکردن وزن

متابولیسم بدن شما مقدار انرژی ای است که بدن مصرف می‌کند. گاهی اوقات در طول رژیم لاغری اشتباه متابولیسم شما کم می‌شود. گاهی متابولیسم آن‌قدر کم می‌شود که هرقدر هم کم کالری دریافت کنید همچنان نمی‌توانید وزن خود را کم کنید و به‌اصطلاح دچار استپ وزنی می‌شوید. حتی ممکن است مشاهده کنید که با دریافت کالری کم، افزایش وزن دارید! راه‌حل این مشکل ورزش کردن است. ورزش متابولیسم بدن شما را بالا نگه می‌دارد تا با مصرف کالری مناسب همواره در حال کاهش وزن باشید.

بیشتر بخوانید: رژیم لاغری سریع و عوارض آن

رضایت بیشتر از کاهش وزن با ورزش

هدف بسیاری از افرادی که دست به رژیم لاغری می‌زنند، کاهش سایز است. گاهی اوقات فردی با کم کردن 5 کیلو وزن کاهش سایز بیشتری نسبت به فردی که وزن بیشتری کم کرده دارد. یکی از دلایل این اتفاق ورزش کردن است. لاغری با ورزش باعث می‌شود بدن فرم بگیرد و با کاهش کمتر وزن، بیشترین کاهش سایز ممکن را تجربه کنید.

مصرف کالری بیشتر توسط بدن با ورزش

همان‌طور که بالاتر گفتیم اگر ورودی کالری بدن از خروجی آن کمتر باشد شاهد کاهش سایز و وزن هستیم. ورزش کردن خود فعالیتی است که کالری می‌سوزاند و باعث کاهش وزن می‌شود. ورزش‌های هوازی مثل ایروبیک و پیاده‌روی برای مصرف کالری و لاغری بسیار مناسب هستند.

امروزه جراحی لاغری یکی از راهکارهای لاغری است که حتی برای کنترل قندخون هم از این عمل استفاده می کنند. دکتر عبدالله زندی متخصص و جراح چاقی با بیش از 20 سال تجربه در این زمینه فعالیت دارد که می توانید برای مشاوره و درمان چاقی در تهران به ایشان مراجعه فرمایید.

راهکارهایی برای ورزش به همراه رژیم لاغری

دلیل بسیاری از افراد برای ورزش نکردن کمبود وقت است. افراد دیگری نیز به دلیل اضافه‌وزن زیاد، نمی‌توانند همیشه ورزش کنند و به پاها و زانوهایشان آسیب وارد می‌شود. ما پیشنهادهایی برای شما داریم که می‌توانید در عین کمبود وقت یا اضافه‌وزن زیاد، ورزش کنید.

ابتدا بدانید که لازم نیست برای ورزش کردن در حین رژیم لاغری حتماً به یک باشگاه بروید و زمانی را در آن جا سپری کنید. هرچند این راهکار بهتری است، اما در صورت عدم توان انجام این کار، ورزش کردن در منزل بهتر از ورزش نکردن است. سعی کنید در مسیر منزل تا محل کار، مقداری پیاده راه بروید. اگر با اتوبوس و تاکسی به محل کار می‌روید یک ایستگاه زودتر پیاده شوید. اگر با ماشین خود سرکار می‌روید ماشین را کمی دورتر پارک کنید تا بتوانید بقیه‌ی راه را پیاده طی کنید. دمبل و کش ورزشی تهیه کنید و در منزل ورزش کنید. برخی از فعالیت‌های روزمره خود را بیشتر کنید و در خانه راه بروید. همین کارهای به‌ظاهر کوچک می‌توانند تأثیر زیادی در تقویت ماهیچه و سوخت و ساز شما داشته باشند.

بیشتر بخوانید:

اگر نگران هستید که ورزش به زانوها یا سایر اعضای بدن شما ضربه بزند، ابتدا سعی کنید پیش یک مربی حرفه‌ای تعلیم ببینید. درست انجام دادن حرکات ورزشی احتمال آسیب را بسیار کم می‌کند. روش دیگر استفاده از ورزش‌هایی مثل پیاده‌روی و شنا است. شنا به ماهیچه‌ها و رباط‌های شما آسیبی وارد نمی‌کند و آن‌ها را تقویت می‌کند. با افزایش زمان فعالیت‌های روزمره‌ای که انجام می‌دادید می‌توانید سهم زیادی در بهبود رژیم لاغری خود داشته باشید.

رژیم لاغری بدون ورزش

جمع‌بندی رژیم لاغری بدون ورزش

لاغری و کاهش وزن با رژیم و بدون ورزش ممکن است، اما ناگزیر آسیب‌هایی نیز به همراه دارد. از جمله‌ی این آسیب‌ها می‌توان به افتادگی پوست و کاهش متابولیسم اشاره کرد. بدون ورزش در طی رژیم لاغری امکان سوختن ماهیچه‌ها به‌جای چربی‌ها بالاتر می‌رود و فرد احساس خستگی و ناتوانی می‌کند. برای ورزش کردن در طول رژیم نیازی نیست حتماً تحت تمرینات سخت و طاقت‌فرسا باشید. ورزش کردن در منزل، پیاده‌روی و افزایش حرکات روزانه می‌توانند سهم به‌سزایی در بهبود کاهش وزن شما در طی رژیم لاغری داشته باشند.

فهرست محتوا
دسترسی سریع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منتخب بهترین مقالات دکتر زندی
محبوب ترین مقالات
فرم رزرو نوبت