جراحی چاقی چیست؟

امروزه چاقی به عنوان یکی از بزرگترین مشکلات مرتبط با سلامتی در سراسر دنیا مطرح بوده و یک پنجم از جمعیت جهان درگیر آن می باشند.چاقی و اضافه وزن یک اختلال متابولیک بوده و زمینه ساز بسیاری از بیماری ها از جمله دیابت نوع 2 و برخی سرطان ها و مشکلات قلبی و عروقی و… می باشند.

افراد با شاخص توده بدنی(BMI)بیشتر از 30 به بیماری چاقی مبتلا بوده و در نتیجه تلاش برای ابداع روش های مختلف در جهت کمک به درمان این افراد یکی از اهداف علم پزشکی می باشد.

قطعا شماهم از جمله کسانی هستید که روش های مختلف لاغری مثل رژیم های متعدد یا ورزش های مختلف را برای کاهش وزن و رهایی از چاقی امتحان کرده اید.

 

فرد چاق

استفاده از این روش ها ساده ترین و متداول ترین روش برای کاهش وزن و لاغری می باشد اما در بسیاری از افراد با شرایط مختلف و خاص پاسخگو نمی باشد .در این زمینه جراحی های چاقی هستند که پاسخ مناسب حل مشکل چاقی می باشند..

مشاهده نمونه جراحی های اسلیو معده

جراحی چاقی موضعی

انواع جراحی های چاقی چیست؟

جراحی چاقی یا لاغری شامل انواع مختلفی می باشد که از مهمترین روش های آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • جراحی باندینگ معده
  • جراحی بای پس معده
  • جراحی اسلیو معده

که جراحی اسلیو و جراحی بای پس از متداول ترین و به روز ترین روش های جراحی می باشند.هر یک از روش های گفته شده مزایای خاصی را دارا می باشند که با توجه به شرایط شما در مشاوره پیش از جراحی و بررسی دقیق ویژگی های منحصر به فرد شما توسط جراح بهترین شیوه به شما پیشنهاد خواهد شد

توضیحات دکتر زندی در مورد جراحی چاقی

جراحی چاقی موضعی چیست؟​

جراحی های چاقی به صورت کلی شامل جراحی های چاقی موضعی و جراحی های غیرموضعی می باشند.

جراحی های موضعی مربوط به لاغری در یک بخش خاص بدن مثل جراحی لاغری صورت ، شکم ، پهلو و… می باشند که شامل خارج سازی چربی به وسیله دستگاه از نقطه مورد نظر و یا جراحی ترمیمی ناحیه مورد نظر می باشد. این نوع جراحی ها به صورت مثال شامل جراحی لیپوماتیک و جراحی های ابدومینو پلاستی می شود.

جراحی های غیر موضعی در افرادی انجام میشوند که به بیماری چاقی مبتلا بوده و اضافه وزن مفرط دارند . این نوع جراحی ها شامل جراحی های تغییر آناتومیکی دستگاه گوارش می شوند که موجب شروع روند کاهش وزن می شود.جراحی چاقی برای آن دسته از افرادی که با چاقی به عنوان یک بیماری در جدال هستند یک تغییر سرنوشت ساز در زندگی است. علاوه بر تغییرات مهم ظاهری و افزایش اعتماد به نفس(یک فرد چاق که ناراحت وخجالتی بوده و در کنار آن یک فرد فیت با روی گشاده و خوشحال) در فرد ، یک روش مناسب برای کاهش وزن در مدت زمان کوتاه  است.

جراحی چاقی مناسب چه کسانی است؟

به طور کلی افرادی که شاخص توده بدنی(BMI) بالای 35 و یا  بیش از 45 کیلوگرم اضافه وزن دارند ، کاندیدای مناسبی برای جراحی چاقی می باشند. به علاوه افراد با شاخص توده بدنی(BMI) بین 30 تا 35 که مبتلا به دیابت نوع 2 ، آپنه خواب و بیماری های قلبی و عروقی بوده نیز از انجام جراحی چاقی سود بالایی میبرند.

مزایا و فواید جراحی چاقی چیست؟

جراحی چاقی برای آن دسته از افرادی که با چاقی به عنوان یک بیماری در جدال هستند یک تغییر سرنوشت ساز در زندگی است. علاوه بر تغییرات مهم ظاهری و افزایش اعتماد به نفس(یک فرد چاق که ناراحت وخجالتی بوده و در کنار آن یک فرد فیت با روی گشاده و خوشحال) در فرد ، یک روش مناسب برای کاهش وزن در مدت زمان کوتاه  است.

این روش گزینه مناسبی برای افرادی است که مدت طولانی برای لاغری تلاش کرده و ناامید شده اند. همچنین   باعث بهبود عملکرد قلبی و تنفسی و بهبود کنترل قند و کاهش درد های مفصلی ناشی از وزن بالا در افراد دارای اضافه وزن می شود.

علاوه بر آن بر اساس تحقیقات اخیر جراحی چاقی در درمان ناباروری در افراد مبتلا به چاقی و اضافه وزن سودمند بوده و موجب افزایش شانس باروری در این افراد خواهد شد.

استفاده از روش های نوین جراحی نظیر لاپاراسکوپی موجب شده که به واسطه این روش ها میزان دوره نقاهت بعد از عمل در افراد کوتاه بوده و افراد به فاصله 2تا 4 هفته به سطح فعالیت سابق خود بازگردند .همچنین استفاده از این روش ها از نظر زیبایی شناختی کمترین میزان اسکار و جای گذاری بخیه را به همراه دارد.

این روش گزینه مناسبی برای افرادی است که مدت طولانی برای لاغری تلاش کرده و ناامید شده اند. همچنین   باعث بهبود عملکرد قلبی و تنفسی و بهبود کنترل قند و کاهش درد های مفصلی ناشی از وزن بالا در افراد دارای اضافه وزن می شود.

علاوه بر آن بر اساس تحقیقات اخیر جراحی چاقی در درمان ناباروری در افراد مبتلا به چاقی و اضافه وزن سودمند بوده و موجب افزایش شانس باروری در این افراد خواهد شد.

استفاده از روش های نوین جراحی نظیر لاپاراسکوپی موجب شده که به واسطه این روش ها میزان دوره نقاهت بعد از عمل در افراد کوتاه بوده و افراد به فاصله 2تا 4 هفته به سطح فعالیت سابق خود بازگردند .همچنین استفاده از این روش ها از نظر زیبایی شناختی کمترین میزان اسکار و جای گذاری بخیه را به همراه دارد.

جراحی چاقی چگونه باعث کاهش وزن میشود؟

جراحی های چاقی بسته به نوع جراحی با مکانسیم های مختلف ناشی از تغییرات آناتومیک دستگاه گوارش باعث کاهش وزن می شوند. کاهش حجم معده موجب کاهش میزان غذای دریافتی و سیری زودرس شده و باعث کاهش وزن فرد خواهد شد. همچنین بای پس بخش از روده موجب کاهش میزان جذب کالری دریافتی و به دنبال آن لاغری خواهد شد.

به صورت کلی با برداشتن بخشی از معده و به دنبال آن تغییرات هورمونی ناشی  از آن و تاثیر بر سایر بخشهای بدن موجب سیری زودرس شده که کاهش غذای دریافتی و کاهش وزن رابه دنبال دارد.

فرد چاق
فرد چاق

هزینه جراحی چاقی چقدر است؟

هزینه انجام جراحی های چاقی با توجه به موارد زیادی تعیین میشود.

از جمله این موارد میشود به بیمه درمانی پایه و تکمیلی شما اشاره کرد.همچنین نوع عمل نیز از عوامل مهم تعیین هزینه می باشد.

از آن جایی که جراحی و نتیجه آن و میزان عوارض بعد از آن به مقدار زیادی با مواد و وسایل مصرفی و مهارت جراح در ارتباط است ، لذا استفاده از بهترین متریال و وسایل یکی از مهمترین فاکتورها در تعیین هزینه های عمل می باشد.

با توجه به کمبود وسایل با کیفیت بسیاری از افراد برای کاهش هزینه ها وسایل و ادوات چینی و بی کیفیت را جایگزین کرده اند که ما کوشیده ایم در این مهم از بهترین وسایل و مواد کشور ها و مارک های معتبر  آمریکایی و اروپایی استفاده کنیم که در کنار تجربه و مهارت بالای جراح بهترین نتیجه را به همراه کمترین میزان عوارض برای شما رقم بزنیم.

در رابطه با این مسیله باید گفت با توجه به نوع بیمه پایه و تکمیلی شما و همچنین میزان چاقی یا عوارض آن که شما را درگیر نموده می توان گفت در شرایطی هزینه ها توسط بیمه ها پرداخت می شود.

جراح مناسب برای انجام عمل چاقی باید مهارت مورد نظر در این جراحی را داشته باشد.

انجام جراحی های دستگاه گوارش به تعداد قابل قبول در سال و سابقه درخشان در جراحی های انجام شده و پایین بودن میزان عوارض بعد از عمل نیز از دیگر ویژگی های جراح معتبر می باشد.

به علاوه استفاده از بهترین مواد و وسایل در انجام جراحی یکی از مهمترین ویژگی های جراح خوب است.

مانند هر جراحی دیگری جراحی چاقی نیز دارای ریسک و احتمالات عوارض بعد از عمل می باشد.

اما بیشتر این عوارض قابل کنترل می باشند. با بهره گیری از متداول ترین روش های روز دنیا و استفاده از روش لاپاراسکوپی که کمترین میزان برش جراحی را دارا می باشد ، مهارت بالای جراح در انجام جراحی و استفاده از بهترین وسایل و مواد در انجام جراحی و همچنین انجام مرتب و کامل توصیه های بعد از عمل عوارض به حداقل رسیده و بهترین نتیجه حاصل خواهد شد.

در پاسخ به این سوال باید گفته بله!!! چاقی و اضافه وزن یک بیماری متابولیک است که در آن سوخت وساز  بدن فرد کم بوده و در نتیجه قسمت اعظم کالری دریافتی تبدیل به چربی ذخیره ای می شود.با انجام جراحی چاقی علاوه به کم کردن کالری دریافتی و میزان جذب آن تغییرات هورمونی نیز موجب افزایش سوخت و ساز شده که باعث کاهش وزن میشود.

بعد از جراحی و ترخیص از بیمارستان تا مدتی مصرف غذا به شکل مایعات بوده و سپس مصرف جامدات نیز مجاز میشود. به صورت کلی تغییر عادات غذایی به مقدار محدود بعد از جراحی وجود دارد اما باید به این موضوع با نگرش مثبت در جهت تغییرات نگریست چرا که این تغییرات بیش از حد سخت نبوده و بعد از مدتی برای فرد عادی خواهد شد.

پیش از جراحی نیاز به گروهی از اقدامات شامل برخی آزمایشات خون ، انجام مشاوره با متخصص قلب و بیهوشی و همچنین یک سری آمادگی های مورد نیاز تغذیه ای چند روز پیش از جراحی می باشد.

به صورت کلی ممانعتی برای بارداری برای فردی که جراحی چاقی داشته وجود ندارد .بعد از انجام جراحی به صورت معمول بین 12تا 18 ماه فرصت نیاز است تا فرد بتواند برای بارداری اقدام کند و بعد از این مدت فرد به صورت معمول می تواند باردار شود.

بعد از جراحی می بایست از داروهای کنترل کننده اسید معده مثل امپرازول یا پنتوپرازول به صورت موقت استفاده کرد. بعلاوه استفاده از کلسیم و مولتی ویتامین ها نیز برای جلوگیری از ابتلا به کمبود ویتامین توصیه می شود.

بله جراحی چاقی در درمان دیابت نوع نقش بسیار پررنگی دارد.

خطر جراحی چاقی با روش های جدید بسیار کم و در حد جراحی کیسه صفرا می باشد.

با توجه به استفاده از روش جدید فقط 3تا 5 سوراخ بسیار کوچک وجود دارد که اثر بخیه ها به احتمال قوی از بین خواهند رفت.

دوره نقاهت در جراحی چاقی با متد جدید بسیار کوتاه بوده و بعد از2 هفته فعالیت های سبک قابل انجام می باشند.

امروزه 2 نوع از جراحی های چاقی بیشترین کاردبرد را دارند.جراحی اسلیو معده و جراحی بای پس معده.