جراحی اسلیو معده

جراحی اسلیو معده یا همان جراحی کوچک کردن معده یکی از انواع جراحی ها موسوم به جراحی های باریاتریک در درمان افراد مبتلا به چاقی و اضافه وزن می باشد.

در این روش به صورت کلی 70  تا 80 درصد از حجم معده در طی جراحی برداشته شده و قطعه ای به شکل موز  از حجم کلی معده باقی می ماند.

هدف از انجام جراحی اسلیو معده چیست؟

در این روش 2 هدف اصلی دنبال می شود:
 1.  کاهش حجم معده جهت کاهش مقدار غذا و کالری دریافتی
 2.  کاهش میزان مواد جذبی
البته باید توجه داشت که در طی انجام این جراحی علاوه بر موارد گفته شده تغییرات هورمونی پدید آمده در بدن موجب سیری زودرس و کاهش اشتها شده که در نتیجه منجر به کاهش وزن فرد خواهد شد.

مشاهده نمونه جراحی های اسلیو معده

سوالاتی که اغلب برای بیماران مطرح است!

جراحی اسلیو معده چگونه انجام می شود؟

این جراحی با استفاده از یکی از به روزترین متد های موجود در دنیا در انجام جراحی های شکمی صورت می گیرد . جراحی اسلیو معده با استفاده از روش لاپاراسکوپی و با استفاده از دوربین و ابزارهایی که از طریق سوراخ های ایجاد شده روی شکم وارد می شود و بدون دخالت دست در داخل فضای شکمی صورت می گیرد.

مراحل انجام جراحی اسلیو معده چیست؟

در انجام این روش بعد از آماده سازی شما و شروع بیهوشی ، 5 سوراخ بسیار کوچک (با قطر 1تا2 سانتی متر)روی شکم ایجاد می شود و هیچ برش بزرگی روی شکم وجود نخواهد داشت . سپس یک لوله جهت الگوی سایز مورد نظر وارد معده میشود. بعد از وارد کردن وسایل مورد نیاز انجام جراحی( مثل دوربین ، کوتر ، قیچی و استپلر … ) از سوراخ های ایجاد شده به داخل شکم ، مقدار اضافی معده با استپلر یا منگنه جراحی بخیه و جدا میشود و اغلب تکه جدا شده از همان سوراخ ایجاد شده خارج می شود.

جراحی اسلیو معده چند ساعت زمان می برد؟

زمان این جراحی با توجه به مهارت جراح و همچنین شرایط بیمار متفاوت خواهد بود.

با توجه به مهارت بالای جراح فوق تخصص جراحی چاقی که تجربه بالایی در انجام این جراحی دارد ؛ در حالت معمول بین 30 دقیقه تا 1ساعت زمان می برد . که در شرایط خاص ممکن است تا 90 دقیقه نیز طول بکشد.

بعد از انجام جراحی شما وارد بخش ریکاوری شده و سپس بعد از 24 ساعت قادر به ترخیص از بیمارستان می باشید.

فرد چند روز بعد از جراحی اسلیو معده میتواند فعالیت کند؟

جراحی اسلیو معده با توجه به انجام به روش لاپاراسکوپی و عدم استفاده از روش جراحی باز ، دوره نقاهت کوتاهی داشته و شما می توانید به فاصله کوتاه از جراحی به فعالیت خود ادامه دهید.

بعد از 24 ساعت از انجام جراحی شما قابل ترخیص بوده و به منزل خواهید رفت و بعد از گذشت 2 هفته قادر به انجام فعالیت های روزمره نظیر کار اداری و دانشگاه می باشید.

برای شروع فعالیت های سنگین و همچنین فعالیت های بدنی مانند ورزش باید 4 هفته از انجام جراحی گذشته باشد.

البته باید توجه داشت در طی 10 تا 14 روز ابتدایی بعد از جراحی بعلت کاهش کالری مصرفی نسبت به گذشته ممکن است تا رسیدن شرایط بدن به حالت پایدار جدید و عادت به میزان کالری جدید دریافتی، شما کمی احساس خستگی و ضعف را تجربه کنید که امری طبیعی بوده و بعد از گذشت زمان بهبود می یابد.

تفاوت جراحی اسلیو معده و بای پس معده چیست؟

در جراحی اسلیو با خارج سازی بخشی از معده و با کاهش ظرفیت دستگاه گوارش ، معده عملا به عنوان راه ارتباطی مری با روده عمل کرده و با کاهش حجم فضای ذخیره غذا  فرد زودتر سیر شده و در نتیجه میزان کالری دریافتی فرد کاهش میابد . در این عمل روده دست نخورده باقی می ماند.

اما در عمل بای پس علاوه بر تغییر حجم معده و کاهش میزان کالری دریافتی بخشی از روده نیز از چرخه هضم و جذب غذا خارج می شود و به این ترتیب عدم قرار گیری مواد غذایی در بخشی از روده موجب کاهش جذب مواد مغذی و کالری دریافتی می شود.

بعلاوه جراحی اسلیو معده از نظر زمانی در زمان کوتاه تری (30 تا 60 دقیقه)انجام میشود اما بای پس زمان طولانی تری بین 2تا 4 ساعت نیاز دارد.

فواید جراحی اسلیو معده چیست؟

یکی از مهمترین مزایای این جراحی کاهش وزن قابل توجه در مدت زمان کم می باشد به گونه ای که حدود 50 درصد از میزان اضافه وزن فرد در طی 6ماه بعد از جراحی کاهش می یابد.

از دیگر مزایای حائز اهمیت این جراحی کمک به بهبود برخی بیماری های زمینه ای فرد می توان اشاره کرد.

همچنین این جراحی با کاهش وزن موجب افزایش اعتماد به نفس شده و درمان ناباروری نیز نقش دارد.

در این جراحی با توجه به عدم تغییر سیستم جذب روده ای اختلالی در جذب ویتامین ها وجود نخواهد داشت.

فرد چاق

عمل اسلیو معده باعث بهبود کدام بیماری های می شود؟

این جراحی در درمان بسیاری از بیماری های زمینه ای نقش دارد از جمله:
 • در درمان دیابت نوع 2 در افراد مبتلا موجب کاهش میزان مصرف انسولین و دارو ها شده و در مواردی که در 6ماه تا1 سال اخیر تشخیص داده شده باشند عدم نیاز به مصرف دارو را را به دنبال دارد.
 • درمان بیماری های قلبی و عروقی و کاهش ریسک سکته قلبی
 • درمان آپنه انسدادی خواب و افزایش ظرفیت تنفسی فرد
 • افزایش اعتماد به نفس و درمان افسردگی
 • درمان تخمدان پلی کیستیک در خانم ها
 • درمان اختلالات مربوط به احتباس یا دفع غیر ارادی ادرار
 • کاهش درد مفاصل و کمک به درمان دیسک کمر

جراحی اسلیو معده چه خطرات و عوارضی دارد؟

 هر عمل جراحی در بدن خطرات خاص خود را به دنبال دارد .

اما در مورد جراحی اسلیو معده باید گفت با توجه به پیشرفت علم پزشکی و استفاده از روش های جدید و همچنین وجود رشته های تخصصی مرتبط مخصوص جهت انجام جراحی چاقی که در آن جراح مهارت خاص و بالایی در انجام این جراحی های کسب می کند خطرات به حداقل می رسد.

 • برخی از خطرات شامل خونریزی و لخته شدن خون حین جراحی بوده که با توجه به ماهیت لاپاراسکوپیک جراحی اسلیو در این جراحی بسیار نادر می باشد.
 • از دیگر عوارض جراحی عفونت بعد از عمل است. بهره گیری از بهترین لوازم و مواد مصرفی ساخت معتبر ترین کشورهای دنیا موجب کاهش احتمال عفونت بعد از جراحی میشود.
 • وجود پوست اضافه از دیگر عوارض جراحی می باشد که در این جراحی نظر به وجود 5 سوراخ کوچک و نبود خط برش بزرگ این عارضه نیز بسیار نادر خواهد بود.

آیا جراحی اسلیو در پیشگیری از سرطان نقش دارد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت بله البته!

از آنجایی که چاقی عامل بسیار موثر در بروز بسیاری از سرطان ها می باشد جراحی اسلیو با کاهش وزن فرد مبتلا به چاقی خطر بروز بسیاری از سرطان ها را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

 بعد از انجام جراحی اسلیو معده چه مقدار کاهش وزن خواهیم داشت؟

در جراحی اسلیو معده با توجه به کاهش میزان غذا و کالری دریافتی و سیری زودرس و کاهش اشتها در اثر تغییرات هورمونی می توان گفت که حدود 10 کیلوگرم از وزن بدن فرد در طی 2 هفته بعد از جراحی کاهش می یابد.

سپس در طی 6 ماه بعد از انجام جراحی حدود 50 درصد از میزان اضافه وزن فرد کاهش یافته و این میزان در طی 1  سال بعد از جراحی به 70 درصد می رسد و نهایتا حدود 80 درصد افراد می توانند تا 95 درصد از اضافه وزن خود را در طی 2 سال بعد از جراحی کاهش دهند.

در رابطه با این مسئله باید گفت که فرد با انجام جراحی اسلیو و رعایت رژیم و دستورات پزشک بعد از انجام جراحی در  80تا   90 درصد موارد کاهش وزن مناسب را خواهد داشت ودر فاصله 2سال بعد از جراحی گاها تا 95 درصد از اضافه وزن خود را کاهش می دهد.

اما در برخی افراد با عدم رعایت رژیم مناسب و دستورات پزشک ممکن است بعد از 1تا2 سال بعد از جراحی شاهد افزایش وزن در آن ها باشیم.

در برخی افراد ممکن است با توجه به تکنیک به کار رفته در جراحی این عارضه رخ دهد که امر جدی نبوده و با مصرف دارهای آنتی اسید کاملا قابل درمان است.

البته انجام جراحی توسط فوق تخصص جراحی چاقی و استفاده از تکنیک مناسب احتمال بروز این عارضه را نیز به حداقل می رساند.

در فاصله 2روز تا 2هفته بعد از انجام جراحی بیمار باید از رژیم مایعات شامل آب میوه ، سوپ رقیق و شیر و … استفاده نماید تا معده بیمار کاملا بهبود یافته و آماده پذیرش و هضم سایر مواد غذایی باشد.

از هفته سوم بیمار قادر به استفاده از جامدات نرم بوده و بعد از گذشت 1.5 ماه از جراحی بیمار می تواند تغذیه به  شکل روزمره داشته باشد.

آیا بعد از جراحی اسلیو معده نیاز به مصرف مولتی ویتامین می باشد؟

در جراحی اسلیو معده قدرت جذب ویتامین ها توسط دستگاه گوارش تغییری نمیکند اما با توجه به رژیم غذایی خاص و همچنین کاهش کالری دریافتی برای جلوگیری از کمبود ویتامین ها و عوارض آن بیمار می بایست به صورت مرتب از مولتی ویتامین ها و مکمل های کلسیم استفده نماید.

 • اقدامات مورد نیاز قبل از انجام جراحی اسلیو معده چیست؟
 • قبل از انجام جراحی نیاز به انجام برخی آزمایشات کلی می باشد.
 • مشورت پزشک قلب با توجه به بیماری های زمینه ای ممکن است مورد نیاز باشد.
 • مشورت پزشک بیهوشی می بایست پیش از جراحی انجام شود.
 • اجتناب از مصرف سیگار و الکل و برخی غذاها پیش از جراحی نیاز می باشد.
 • مصرف برخی داروها باید چند روز قبل از جراحی با مشورت پزشک قطع شود.
 • مشاوره با روانپزشک یکی از مهمترین موارد مورد نیاز پیش از جراحی می باشد.