Search
Close this search box.

Dubai

جراحی اسلیو معده

جراحی اسلیو معده یا همان جراحی کوچک کردن معده یکی از انواع جراحی‌ها موسوم به جراحی‌های باریاتریک در درمان افراد مبتلا به چاقی و اضافه وزن می‌باشد.

در عمل اسلیو معده به صورت کلی 70 تا 80 درصد از حجم معده در طی جراحی برداشته شده و قطعه‌ای به شکل موز از حجم کلی معده باقی می‌ماند.

هدف از انجام جراحی اسلیو معده چیست؟

در این روش 2 هدف اصلی دنبال می‌شود:

 1.  کاهش حجم معده جهت کاهش مقدار غذا و کالری دریافتی
 2.  کاهش میزان مواد جذبی

البته باید توجه داشت که در طی انجام جراحی اسلیو معده علاوه بر موارد گفته شده، تغییرات هورمونی پدید آمده در بدن موجب سیری زودرس و کاهش اشتها شده که در نتیجه منجر به کاهش وزن فرد خواهد شد.

مشاهده نمونه جراحی‌های اسلیو معده

سوالاتی که اغلب برای بیماران مطرح است!
پخش ویدیو

عمل اسلیو معده چگونه انجام می شود؟

این جراحی با استفاده از یکی از به روزترین متدهای موجود در دنیا در انجام جراحی‌های شکمی صورت می‌گیرد. جراحی اسلیو معده با استفاده از روش لاپاراسکوپی و با استفاده از دوربین و ابزارهایی که از طریق سوراخ‌های ایجاد شده روی شکم وارد می‌شود و بدون دخالت دست در داخل فضای شکمی صورت می‌گیرد.

مراحل انجام جراحی اسلیو معده چیست؟

در انجام این روش بعد از آماده سازی شما و شروع بیهوشی‌، 5 سوراخ بسیار کوچک (با قطر 1 تا 2 سانتی‌متر) روی شکم ایجاد می‌شود و هیچ برش بزرگی روی شکم وجود نخواهد داشت . سپس یک لوله جهت الگوی سایز مورد نظر وارد معده می‌شود. بعد از وارد کردن وسایل مورد نیاز انجام جراحی ( مثل دوربین، کوتر، قیچی و استپلر… ) از سوراخ‌های ایجاد شده به داخل شکم، مقدار اضافی معده با استپلر یا منگنه جراحی بخیه و جدا می‌شود و اغلب تکه جدا شده از همان سوراخ ایجاد شده خارج می‌شود.

جراحی اسلیو معده چند ساعت زمان می برد؟

زمان این جراحی با توجه به مهارت جراح و همچنین شرایط بیمار متفاوت خواهد بود.

با توجه به مهارت بالای جراح فوق تخصص جراحی چاقی که تجربه بالایی در انجام این جراحی دارد؛ در حالت معمول بین 30 دقیقه تا 1 ساعت زمان می‌برد. که در شرایط خاص ممکن است تا 90 دقیقه نیز طول بکشد.

بعد از انجام جراحی شما وارد بخش ریکاوری شده و سپس بعد از 24 ساعت قادر به ترخیص از بیمارستان می‌باشید.

فرد چند روز بعد از جراحی اسلیو معده می تواند فعالیت کند؟

جراحی اسلیو معده با توجه به انجام به روش لاپاراسکوپی و عدم استفاده از روش جراحی باز، دوره نقاهت کوتاهی داشته و شما می‌‌توانید به فاصله کوتاه از جراحی به فعالیت خود ادامه دهید.

بعد از 24 ساعت از انجام عمل اسلیو معده، شما قابل ترخیص بوده و به منزل خواهید رفت و بعد از گذشت 2 هفته قادر به انجام فعالیت‌های روزمره نظیر کار اداری و دانشگاه می‌باشید.

برای شروع فعالیت‌های سنگین و همچنین فعالیت‌های بدنی مانند ورزش باید 4 هفته از انجام جراحی گذشته باشد.

البته باید توجه داشت در طی 10 تا 14 روز ابتدایی بعد از جراحی به علت کاهش کالری مصرفی نسبت به گذشته ممکن است تا رسیدن شرایط بدن به حالت پایدار جدید و عادت به میزان کالری جدید دریافتی، شما کمی احساس خستگی و ضعف را تجربه کنید که امری طبیعی بوده و بعد از گذشت زمان بهبود می‌یابد.

تفاوت جراحی اسلیو معده و بای پس معده چیست؟

در جراحی اسلیو با خارج سازی بخشی از معده و با کاهش ظرفیت دستگاه گوارش، معده عملا به عنوان راه ارتباطی مری با روده عمل کرده و با کاهش حجم فضای ذخیره غذا فرد زودتر سیر شده و در نتیجه میزان کالری دریافتی فرد کاهش میابد. در این عمل روده دست نخورده باقی می‌ماند.

اما در عمل بای پس علاوه بر تغییر حجم معده و کاهش میزان کالری دریافتی بخشی از روده نیز از چرخه هضم و جذب غذا خارج می‌شود و به این ترتیب عدم قرار گیری مواد غذایی در بخشی از روده موجب کاهش جذب مواد مغذی و کالری دریافتی می‌شود.

بعلاوه جراحی اسلیو معده از نظر زمانی در زمان کوتاه تری (30 تا 60 دقیقه)انجام می‌شود اما بای پس زمان طولانی تری بین 2تا 4 ساعت نیاز دارد.

فواید جراحی اسلیو معده چیست؟

یکی از مهم‌ترین مزایای این جراحی کاهش وزن قابل توجه در مدت زمان کم می‌باشد به گونه‌ای که حدود 50 درصد از میزان اضافه وزن فرد در طی 6 ماه بعد از جراحی کاهش می‌یابد.

از دیگر مزایای حائز اهمیت این جراحی کمک به بهبود برخی بیماری‌های زمینه‌ای فرد می‌توان اشاره کرد.

همچنین این جراحی با کاهش وزن موجب افزایش اعتماد به نفس شده و درمان ناباروری نیز نقش دارد.

در این جراحی با توجه به عدم تغییر سیستم جذب روده‌ای اختلالی در جذب ویتامین‌ها وجود نخواهد داشت.

فرد چاق

عمل اسلیو معده باعث بهبود کدام بیماری های می شود؟

عمل اسلیو معده در درمان بسیاری از بیماری‌های زمینه‌ای نقش دارد از جمله:
 • در درمان دیابت نوع 2 در افراد مبتلا موجب کاهش میزان مصرف انسولین و دارو‌ها شده و در مواردی که در 6 ماه تا 1 سال اخیر تشخیص داده شده باشند عدم نیاز به مصرف دارو را را به دنبال دارد.
 • درمان بیماری‌های قلبی و عروقی و کاهش ریسک سکته قلبی
 • درمان آپنه انسدادی خواب و افزایش ظرفیت تنفسی فرد
 • افزایش اعتماد به نفس و درمان افسردگی
 • درمان تخمدان پلی کیستیک در خانم‌ها
 • درمان اختلالات مربوط به احتباس یا دفع غیر ارادی ادرار
 • کاهش درد مفاصل و کمک به درمان دیسک کمر

جراح اسلیو

زمانی که پزشکان دوره­‌های تخصصی و آموزشی در دانشگاه­‌ها را به اتمام می‌­رسانند، یک دوره
۳ ساله رزیدنتی را پشت سر می­‌گذارند؛ در این ۳ سال متخصصین با دیدن عمل­‌های جراحی
از نزدیک با حضور جراحان خبره و با تجربه آشنایی میدانی بیشتری پیرامون سختی عمل
جراحی و پروسه عمل پیدا می­‌کنند که این آشنایی می­تواند بسیار مفید و کارآمد باشد
.

جراح‌­های اسلیو ابتدا به عنوان جراح‌­های عمومی فعالیت خود را آغاز می­‌کنند و جراحی­‌های
ساده شکم مثل برداشتن کیسه صفرا، درمان فتق،
درمان آپاندیسیت و سایر جراحی‌­های گوارشی را انجام می­‌دهند.

بهترین دکتر جراح اسلیو معده در تهران

دکتر عبدالله زندی بهترین دکتر جراح اسلیو معده در تهران، یکی از جراحان برجسته و متخصص در زمینه جراحی سیستم گوارش است. وی دارای تحصیلات بالا و تجربه‌ گسترده‌ در این حوزه می‌باشد.

دکتر زندی فارغ ‌التحصیل دانشگاه علوم پزشکی تهران است و مدرک تخصص جراحی سیستم گوارش را از این دانشگاه دریافت کرده است. وی همچنین عضو انجمن جراحی سیستم گوارش ایران است.

تخصص و تجربه دکتر زندی در جراحی اسلیو معده بسیار قوی است. او با استفاده از روش‌های مدرن و پیشرفته و همچنین بکارگیری بهترین تجهیزات امروزی، به بیماران خود خدمات جراحی را ارائه می‌دهد.

 این عمل جراحی برای درمان اشکال در عملکرد معده و کاهش وزن موثر است و می‌‌تواند به بیماران کمک کند تا به سبک زندگی سالم‌تری دست یابند.

دکتر زندی به عنوان بهترین دکتر اسلیو معده با استفاده از تجربه و تخصص خود به درمان و رفع عوارض بیماران با مشکلات مختلف معده می‌پردازد. او قادر است بیماران را با روش‌های مناسب و کاهش خطرات به طور کامل آماده و در آن‌ها تغییرات لازم را ایجاد کند.

دکتر عبدالله زندی بهترین دکتر جراح اسلیو معده در تهران، با دقت و حساسیت خاصی به بیماران خود می‌نگرد و بر ارائه مشاوره‌های قبلی و پس از عمل جراحی بسیار متمرکز است.

شایان ذکر است دکتر عبدالله زندی در مراکز معتبر تخصصی (بیمارستان آتیه) شهر (تهران) فعالیت دارد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و تعیین وقت مراجعه به او می‌توانید با مراکز درمانی تماس حاصل فرمایید.

بهترین جراح اسلیو معده در تهران

جراحی اسلیو معده چه خطرات و عوارضی دارد؟

 هر عمل جراحی در بدن خطرات خاص خود را به دنبال دارد .

اما در مورد جراحی اسلیو معده باید گفت با توجه به پیشرفت علم پزشکی و استفاده از روش های جدید و همچنین وجود رشته های تخصصی مرتبط مخصوص جهت انجام جراحی چاقی که در آن جراح مهارت خاص و بالایی در انجام این جراحی های کسب می کند خطرات به حداقل می رسد.

 • برخی از خطرات شامل خونریزی و لخته شدن خون حین جراحی است که با توجه به ماهیت این جراحی اتفاقی نادر می‌باشد.
 • از دیگر عوارض جراحی عفونت بعد از عمل است. بهره‌گیری از بهترین لوازم و مواد مصرفی ساخت معتبر ترین کشورهای دنیا موجب کاهش احتمال عفونت بعد از جراحی می‌شود.
 • وجود پوست اضافه از دیگر عوارض جراحی می باشد که در این جراحی با وجود 5 سوراخ کوچک و نبود خط برش بزرگ، این عارضه نیز بسیار نادر است.

آیا جراحی اسلیو در پیشگیری از سرطان نقش دارد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت بله البته!

از آنجایی که چاقی عامل بسیار موثر در بروز بسیاری از سرطان ها می باشد جراحی اسلیو با کاهش وزن فرد مبتلا به چاقی خطر بروز بسیاری از سرطان ها را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

 بعد از انجام جراحی اسلیو معده چه مقدار کاهش وزن خواهیم داشت؟

در جراحی اسلیو معده با توجه به کاهش میزان غذا و کالری دریافتی و سیری زودرس و کاهش اشتها در اثر تغییرات هورمونی می توان گفت که حدود 10 کیلوگرم از وزن بدن فرد در طی 2 هفته بعد از جراحی کاهش می یابد.

سپس در طی 6 ماه بعد از انجام جراحی حدود 50 درصد از میزان اضافه وزن فرد کاهش یافته و این میزان در طی 1 سال بعد از جراحی به 70 درصد می رسد و نهایتا حدود 80 درصد افراد می توانند تا 95 درصد از اضافه وزن خود را در طی 2 سال بعد از جراحی کاهش دهند.

در رابطه با این مسئله باید گفت که فرد با انجام جراحی اسلیو و رعایت رژیم و دستورات پزشک بعد از انجام جراحی در 80 تا 90 درصد موارد کاهش وزن مناسب را خواهد داشت و در فاصله 2 سال بعد از جراحی گاها تا 95 درصد از اضافه وزن خود را کاهش می‌دهد.

اما در برخی افراد با عدم رعایت رژیم مناسب و دستورات پزشک ممکن است بعد از 1 تا 2 سال بعد از جراحی شاهد افزایش وزن در آن‌ها باشیم.

در برخی افراد ممکن است با توجه به تکنیک به کار رفته در جراحی این عارضه رخ دهد که امری جدی نبوده و با مصرف دارهای آنتی اسید کاملا قابل درمان است.

البته انجام جراحی توسط فوق تخصص جراحی چاقی و استفاده از تکنیک مناسب احتمال بروز این عارضه را نیز به حداقل می‌رساند.

در فاصله 2 روز تا 2 هفته بعد از انجام جراحی بیمار باید از رژیم مایعات شامل آب میوه ، سوپ رقیق و شیر و … استفاده نماید تا معده بیمار کاملا بهبود یافته و آماده پذیرش و هضم سایر مواد غذایی باشد.

از هفته سوم بیمار قادر به استفاده از جامدات نرم بوده و بعد از گذشت 1.5 ماه از جراحی بیمار می تواند تغذیه به  شکل روزمره داشته باشد.

آیا بعد از جراحی اسلیو معده نیاز به مصرف مولتی ویتامین می باشد؟

در جراحی اسلیو معده قدرت جذب ویتامین ها توسط دستگاه گوارش تغییری نمیکند اما با توجه به رژیم غذایی خاص و همچنین کاهش کالری دریافتی برای جلوگیری از کمبود ویتامین ها و عوارض آن بیمار می بایست به صورت مرتب از مولتی ویتامین ها و مکمل های کلسیم استفاده نماید.

 • اقدامات مورد نیاز قبل از انجام جراحی اسلیو معده چیست؟
 • قبل از انجام جراحی نیاز به انجام برخی آزمایشات کلی می باشد.
 • مشورت پزشک قلب با توجه به بیماری های زمینه ای ممکن است مورد نیاز باشد.
 • مشورت پزشک بیهوشی می بایست پیش از جراحی انجام شود.
 • اجتناب از مصرف سیگار و الکل و برخی غذاها پیش از جراحی نیاز می باشد.
 • مصرف برخی داروها باید چند روز قبل از جراحی با مشورت پزشک قطع شود.
 • مشاوره با روانپزشک یکی از مهمترین موارد مورد نیاز پیش از جراحی می باشد.

6 پاسخ

 1. سلام وقت بخیر یکی از بستگان من پیش دکتر زندی عمل اسلیو معده انجام دادن عالیه واقعا اصلا اذیت نشد

 2. بعد از جراحی اسلیو معده میشه تا چه زمان میشه به کارمندی برگشت چون طولانی مدت در حالت نشسته هستیم؟

 3. من بین اسلیو معده و بای پس معده سر درگمم چطوری میتونم تشخیص بدم کدوم عمل به دردم میخوره؟

 4. سلام من اضافه وزن دارم و رژیم لاغری هم امتحان کردم اما جواب نگرفتم و مدتی میشه به اسلیو معده فکر میکنم ولی میترسم که پشیمان شم. میشه در این مورد راهنماییم کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم رزرو نوبت