Search
Close this search box.

Dubai

رژیم آب برای لاغری و 6 مورد از عوارض آن

رژیم آب برای لاغری و عوارض آن

اضافه وزن و چاقی زندگی را برای انسان سخت می‌کنند. اضافه وزن می‌تواند به دلایل مختلف رخ دهد. دریافت کالری بالا، عدم تحرک و سبک زندگی ناسالم و یا برخی بیماری‌ها مثل تیروئید باعث افزایش وزن می‌شوند. راهکار اصولی برای لاغر شدن، حذف علت چاقی است. برخی از افراد برای لاغر شدن دست به رژیم لاغری غیرمعمول می‌زنند و سعی دارند از راهی غیراصولی لاغر شوند. یکی از این روش‌های اشتباه و رژیم لاغری سریع نوشیدن بیش از حد آب است. رژیم آب برای لاغری رژیمی بسیار اشتباه است. در این مقاله قصد داریم نحوه‌ی عملکرد و مضرات رژیم آب را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

رژیم اب برای لاغری و عوارض آن

نوشیدن آب چگونه باعث لاغری می‌شود؟

افراد تصور می‌کنند می‌توانند با نوشیدن آب، شکم خود را پر کنند. با کاهش اشتهای ناشی از پر بودن معده، به سمت خوراکی‌های دیگر نخواهند رفت. آب کالری ندارد و خوردن آب باعث چاقی نمی‌شود. علاوه بر این، نتیجه برخی تحقیقات در امریکا نشان می‌دهد افراد با خوردن آب انرژی بیشتری می‌سوزانند. به طور میانگین با هر نیم لیتر آب، 23 کالری انرژی مصرف می‌شود. اگر از آب سرد استفاده کنید، بدن مقداری سوخت را صرف می‌کند تا آن را گرم کند و نسبت به خوردن آب گرم انرژی بیشتری مصرف می‌شود. کارکرد دیگر رژیم لاغری با آب این است که برخی تحقیقات نشان می‌دهد میل افرادی که آب زیادی مصرف می‌کند به شکر بسیار کم می‌شود.

امروزه جراحی لاغری و چاقی یکی از راهکارهای لاغری است که حتی برای کنترل قندخون هم از این عمل استفاده می کنند. دکتر عبدالله زندی متخصص و جراح چاقی با بیش از 20 سال تجربه در این زمینه فعالیت دارد که می توانید برای مشاوره و درمان چاقی در تهران به ایشان مراجعه فرمایید.

مضرات رژیم آب برای لاغری چیست؟

درست است که نوشیدن آب باعث لاغری می‌شود، اما افراط در آن بسیار مضر است. رژیم لاغری باید اصولی باشد و تمام نیازهای بدن را تأمین کند. زمانی که افراد از رژیم آب استفاده می‌کنند تنها آب می‌نوشند و غذایی نمی‌خورند. گاهی اوقات اجازه‌ی خوردن سیب نیز داده می‌شود. اولین ضرر رژیم لاغری با نوشیدن آب زیاد تأمین نشدن مواد موردنیاز بدن از قبیل پروتئین و ویتامین‌هاست. سایر ایرادات این رژیم را در ادامه بررسی می‌کنیم.

ورم سلولی و خطر مرگ

خطرناک‌ترین عارضه‌ی رژیم آب، مرگ است. با نوشیدن آب زیاد، الکترولیت‌هایی که داخل سلول‌ها هستند بیرون بیایند. بیرون آمدن الکترولیت‌ها منجر به ورم سلولی می‌شود. ورم سلولی در حالت شدید باعث مرگ می‌شود. در حالات ابتدایی روی مغز تأثیر گذاشته و باعث ضعف بینایی می‌شود.

بیشتر بخوانید: ریزش مو با رژیم لاغری

فشار روی کلیه‌ها با رژیم لاغری آب

آب خوردن زیاد باعث فشار روی مثانه و کلیه می‌شود. زمانی که تنها ماده‌ای که در طول روز مصرف می‌کنید آب است، کلیه‌ها پرکار می‌شوند و بیش از ظرفیتشان کار می‌کنند. کلیه عضو حیاتی بدن است و آسیب رسیدن به آن بسیار خطرناک است.

سردردهای شدید

کسانی که رژیم لاغری با نوشیدن آب و یا آب درمانی را گرفته‌اند، از سردردهای شدید شکایت می‌کنند. سردردی که در اثر رژیم آب به وجود می‌آید در اثر تورم و فشار به جمجمه است. فشار به مغز و جمجمه بسیار خطرناک است و می‌تواند عوارض زیادی داشته باشد. این سردردها در صورت تشدید منجر به کما و مرگ مغزی می‌شوند.

احساس کسالت دائمی

در رژیم آب، شما تنها آب می‌نوشید، در نتیجه مواد موردنیاز بدن تأمین نمی‌شود. نخوردن مواد دیگر باعث نرسیدن مواد کافی به بدن می‌شود. نرسیدن پروتئین به بدن باعث تحلیل ماهیچه می‌شود. نرسیدن آهن، روی و ویتامین‌ها به بدن دلیل احساس خستگی و کسالت است. این خستگی از تأمین نشدن نیازهای بدن ناشی می‌شود. این مورد دلیلی بر کیفیت نداشتن این رژیم لاغری است.

حالت تهوع در رژیم لاغری آب

رژیم لاغری با آب می‌تواند عارضه‌ی مرگ آور و آزاردهنده‌ی دیگری نیز داشته باشد. این عارضه هیپوناترمی نام دارد. در اثر نوشیدن آب زیاد، مقدار آب در خون بدن بالا می‌رود. کم شدن غلطت سدیم در پلاسمای خون نتیجه‌ی این زیاد بودن آب بدن است. حالت تهوع و بالاآوردن در این شرایط امری طبیعی است. برخی برای جلوگیری از این عارضه نمک می‌خورند که می‌تواند باعث ورم و تشدید تشنگی شود.

مشکلات حافظه با رژیم لاغری آب

همان‌طور که قبلاً گفتیم، ورم سلولی و آسیبی که به مغز می‌زند در رژیم آب به وجود می‌آید. این آسیب بسیاری از اوقات به بخش حافظه مغز آسیب می‌رساند. ابتدا متوجه می‌شوید که کلماتی که در ذهن دارید را به‌راحتی بیان نمی‌کنید و مسائل کوتاه‌مدت را فراموش می‌کنید. این معضل در اثر نوشیدن زیاد آب رخ می‌دهد.

عوارض رژیم آب

راهکارهای جایگزین رژیم آب برای لاغری

درست است که گرفتن رژیم لاغری با نوشیدن بیش از حد آب، برای بدن مناسب نیست، اما راهکارهایی برای کاهش وزن مناسب و طبیعی با آب وجود دارد. در واقع همان قدر که بیش از حد آب نوشیدن بد است، به‌اندازه نوشیدن آن برای لاغری مناسب است. باید در طول رژیم لاغری اصولی با تأمین تمام مواد مغذی، از آب کافی استفاده کنید.

به‌جای نوشیدن نوشیدنی‌هایی مثل دوغ یا نوشابه که کالری دارند، از آب در سفره غذای خود استفاده کنید. هرچند استفاده از آب بین غذا به‌طورکلی توصیه نمی‌شود، اما خوردن آب که کالری ندارد بهتر از نوشیدنی‌های کالری دار است. استفاده‌ی مثبت دیگر از آب برای لاغری، نوشیدن آب خنک است. بدن برای رساندن دمای آب خنک به دمای بدن کالری مصرف می‌کند.

با وجود این مزیت‌ها نباید آب را به مقدار زیاد بنوشید. سعی کنید زمانی که تشنه می‌شوید آب بنوشید و نه تشنه بمانید و نه زیاده‌روی کنید. این که آبی که می‌نوشید زیاد است یا خیر، از روی رنگ ادرار شما قابل تشخیص است. اگر رنگ ادرار شما تیره باشد؛ یعنی آب بدن شما کم است. رنگ شفاف و بی‌رنگ ادرار نشان از نوشیدن بیش از حد آب است و اضافه آب بدن شما در حال دفع است. رنگ زرد و طبیعی نشان می‌دهد آب کافی به بدن شما می‌رسد.

بیشتر بخوانید: انواع عمل معده برای کسانی که BMI باالای35 دارند.

جمع‌بندی رژیم لاغری آب

بسیاری از افراد برای رفع اضافه وزن و چاقی خود از رژیم لاغری با نوشیدن آب زیاد استفاده می‌کنند. در این روش که آب درمانی هم نام دارد، مجاز به خوردن هیچ ماده غذایی غیر از آب نیستید. برخی از رژیم‌ها به شما اجازه‌ی خوردن سیب را نیز به همراه آب می‌دهند. در اثر نرسیدن مواد مغذی به بدن و خوردن آب زیاد، آسیب‌هایی مثل ورم سلولی به وجود می‌آید که منجر به آسیب‌های بینایی و مغزی و حتی مرگ می‌شود. فشار روی کبد و کلیه از عوارض دیگر این رژیم است. به دلیل نرسیدن پروتئین و ویتامین همواره احساس خستگی می‌کنید و ماهیچه‌ها تحلیل می‌روند.

با وجود این ضررها می‌توانید از نوشیدن آب در یک رژیم غذایی سالم بهره ببرید. آب را جایگزین نوشیدنی‌های پرکالری بکنید. آب خنک بنوشید و تشنه نمانید، اما مراقب باشید که دچار زیاده‌روی در مصرف آن نشوید و تشنه نیز نمانید. مقدار مناسب آبی که دریافت می‌کنید از روی رنگ ادرار شما قابل تشخیص است. اگر رنگ ادرار شما زرد و طبیعی باشد به معنی خوردن آب به مقدار مناسب است.

فهرست محتوا
دسترسی سریع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منتخب بهترین مقالات دکتر زندی
محبوب ترین مقالات
فرم رزرو نوبت