Search
Close this search box.

Dubai

جراحی برای درمان سرطان معده

اگر پزشک شما جراحی معده را برای درمان سرطان معده توصیه کرده باشد، احتمالا سوالات بسیار زیادی در ذهن شما به وجود آمده‌اند و می‌خواهید بدانید که جراحی سرطان معده چیست و چه عوارض و فوایدی دارد؟ در ادامه این مقاله قصد داریم در مورد عمل جراحی برای درمان سرطان معده و روش‌های مختلف آن صحبت کنیم. بنابراین، اگر دغدغه انجام این عمل جراحی را دارید، با ما همراه باشید.

دلایل انجام جراحی سرطان در معده

به طور کلی، عمل سرطان معده با دو هدف برای بیماران انجام می‌شود که عبارتند از:

  • جراحی برای برداشتن سرطان

با توجه به محل غده سرطانی و وسعت آن، می‌توان جراحی معده را برای برداشتن سرطان انجام داد. برداشتن بخشی از معده یا تمام معده برای درمان سرطان از طریق این روش امکان‎پذیر است. بسته به میزان درگیری بافت‌های مجاور مانند غدد لنفاوی، می‌توان بخش‌هایی از آن‌ها را نیز از شکم خارج کرد.

  • جراحی تسکینی

در صورتی که سرطان معده بسیار گسترده شده باشد، نمی‌توان آن را به طور کامل برداشت. در این زمان می‌توان برای پیشگیری از خونریزی تومور و یا مسدود شدن معده با رشد تومور، جراحی تسکینی معده را انجام داد. این روش درمانی می‌تواند برای کاهش علائم و یا تسکین آن‌ها مورد استفاده قرار بگیرد؛ اما معمولا بیمار نباید انتظار داشته باشد که با جراحی تسکینی سرطان معده به‎طور کامل درمان شود.

جراحی سرطان معده چیست؟

سرطان معده یکی از انواع سرطان‌های رایج در میان مردم جهان است که می‌تواند مشکلات زیادی را برای بیمار به ‎همراه داشته باشد. جراحی سرطان معده یکی از روش‌های خوب برای درمان این بیماری است که اغلب می‌توان با برداشتن بخشی از معده، آن را انجام داد. اگر جراحی معده برای درمان سرطان به‎همراه دیگر روش‌های درمانی باشد، می‌تواند تاثیر بسیار زیادی روی درمان این سرطان داشته باشد.

جراحی برای برداشتن سرطان

اولین روش برای جراحی برای درمان سرطان معده، استفاده از تکنیک‎های مختلف جهت برداشتن بافت سرطانی است. این عمل جراحی ممکن است بسته به اینکه توده سرطانی معده در چه بخشی قرار دارد و تا چه اندازه رشد کرده است، با روش‌های مختلفی انجام شود.

جراحان در تلاش هستند که مقدار کمی از معده را بردارند تا بیمار بتواند مانند قبل از غذاهای مختلف استفاده کنند. با این حال هدف اصلی در این روش جراحی، برداشتن توده سرطانی از معده است. بنابراین، لازم است که جراح کلیه بافت‌های سرطانی معده و اطراف معده را خارج کند.

جراحی معده برای سرطان غیرقابل برداشت

دومین روش برای درمان سرطان معده با کمک عمل جراحی، روشی است که برای کاهش علائم سرطان مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع، زمانی که نمی‌توان کل بافت سرطانی را به‎دلیل تکثیر بسیار زیاد برداشت، می‌توان از عمل جراحی معده برای برداشتن حداکثر بافت سرطانی استفاده کرد.

روش‌های بسیار متنوعی برای جراحی معده جهت برداشتن سرطان غیرقابل برداشت وجود دارند که پزشک بسته به شرایط بیمار و بافت سرطانی، می‌تواند هر کدام از این روش‌ها را انتخاب کند. بای پس معده، قرار دادن لوله تغذیه و استفاده از تکنیک‌های آندوسکوپی می‌توانند برای کاهش علائم و تسکین آن‌ها بدون نیاز به جراحی گسترده مورد استفاده قرار گیرند.

چه زمانی نیاز به انجام عمل جراحی برای درمان سرطان معده است؟

بسیاری از افرادی که دارای سرطان معده‌اند، نگران جراحی برای درمان آن هستند. به طور کلی، شاید بتوان گفت که هیچ‎روشی بهتر از جراحی سرطان معده نمی‌تواند باعث کنترل و درمان این بیماری شود. با این حال آنقدر تنوع روش‌های جراحی سرطان معده زیاد هستند که می‌توان بسته به شدت علائم و مرحله بیماری، از هر کدام از این روش‌ها کمک گرفت.

به طور مثال در مرحله اولیه بیماری سرطان معده، ممکن است بتوان با آندوسکوپی ساده مراحل درمان سرطان معده را انجام داد. این روش بسیار کم تهاجمی بوده و استفاده از آن هیچ جای نگرانی ندارد. در صورت تشدید سرطان و گسترش بافت‌های سرطانی معده، می‌توان از جراحی سرطان معده برای برداشتن بخشی از بافت سرطانی یا کل آن استفاده کرد که باز هم اگر زیر نظر پزشک متخصص انجام شود، دارای کمترین عوارض است.

بیماران مبتلا به سرطان معده برای درمان موثر این بیماری به نوعی جراحی نیاز دارند. گاهی اوقات، به خصوص در مراحل اولیه بیماری، یک روش آندوسکوپی کمتر تهاجمی می‌تواند به طور موثر بدن را از شر سرطان معده خلاص کند.

مراقبت‌ های پس از جراحی سرطان معده

اگر پزشک شما توصیه به انجام عمل جراحی سرطان معده دارد، می‌توانید مطابق با نظر پزشک خود پیش بروید تا علائم این بیماری را کاهش دهید. بعد از انجام عمل جراحی برای درمان سرطان معده، بهتر است که از مراقبت‌های پس از جراحی سرطان معده کمک بگیرید تا علائم ناراحت‎کننده بعد از جراحی کاهش پیدا کنند. داشتن یک رژیم غذایی پرپروتئین و کم‎کربوهیدرات می‌تواند به شما برای داشتن احساس بهتر پس از عمل جراحی کمک کند.

سعی کنید که وعده‌های غذایی خود را کم‎حجم‎تر کنید، ولی به دفعات غذا میل کنید. درد و گرفتگی شکم با گذر زمان از بین خواهند رفت و هیچ جای نگرانی وجود ندارد؛ اما شما به‎عنوان بیمار می‌بایست با روش‌های جدید غذا خوردن و رژیم غذایی مناسب خودتان کنار بیایید که البته این کار نیاز به زمان و صبر دارد.

خوشبختانه با روش‌های جدید جراحی سرطان معده، می‌توان بسیاری از افراد دارای این سرطان به ویژه در مراحل ابتدایی را با حداقل عوارض درمان کرد. به طوری که این بیماران می‌توانند حتی پس از انجام عمل جراحی، غذا بخورند و احساس بهتری داشته باشند.

عوارض احتمالی جراحی سرطان معده

تکنیک‌های جراحی سرطان معده در سال‌های گذشته پیشرفت بسیار زیادی داشته‌اند. بنابراین، می‌توان با خیالی راحت از این روش درمانی برای کنترل علائم سرطان معده کمک گرفت. بسته به نوع عمل جراحی انجام شده برای درمان سرطان معده، عوارض عمل جراحی نیز می‌تواند متفاوت باشد. البته با مهارت و دانش پزشک، می‌توان تا حد زیادی احتمال بروز عوارض ناشی از جراحی برای درمان سرطان معده را کاهش داد.

در مواردی که نیاز به برداشتن سایر اندام‌ها به‎همراه معده جهت درمان سرطان معده است، ممکن است بیمار عوارض بیشتری را تجربه کند. با این حال بروز این عوارض بستگی به شرایط بیمار و شدت بیماری او دارد. از جمله عوارض شایع در اثر انجام این عمل جراحی عبارتند از:

  • خونریزی ناشی از جراحی
  • لخته شدن خون
  • آسیب به اندام‌های مجاور در طول عمل
  • احساس ضعف و بی حسی پس از عمل
  • عدم امکان خوردن غذا مانند قبل
  • احساس حالت تهوع و استفراغ

عوارضی مانند احساس حالت تهوع، عدم امکان خوردن غذا مانند گذشته و … همگی در اثر گذر زمان بهبود پیدا می‌کنند؛ چون کم‎کم بدن خودش را با شرایط جدید (یعنی کوچک شدن معده) وفق می‌دهد و بیمار می‌تواند با رعایت رژیم غذایی مناسب، به شرایط قابل قبولی پس از عمل برسد. با این حال در صورت بروز هر گونه عارضه خطرناک، بهتر است که با پزشک خود مشورت کنید.

دکتر زندی؛ بهترین جراح معده

اگر متقاضی جراحی سرطان معده هستید تا علائم خود را بهبود ببخشید و به آغوش جامعه بازگردید، می‌توانید از بهترین جراح برای درمان سرطان معده کمک بگیرید. دکتر زندی متخصص جراحی‌های لاغری است که به شما برای درمان سرطان معده با روش‌های مناسب کمک می‌کند. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در مورد عمل‌های جراحی مناسب سرطان معده و یا دریافت مشاوره، می‌توانید برای رزرو وقت با شماره تلفن‌های مطب در ارتباط باشید.

جمع بندی

با توجه به اهمیت اطلاع از شرایط جراحی سرطان معده برای بیماران، در این مطلب در مورد شرایط این بیماری، نحوه جراحی معده سرطانی و مراقبت‌های بعد از جراحی صحبت کردیم. خوشبختانه با وجود پیشرفت علم، می‌توان از عمل جراحی سرطان معده برای درمان این سرطان و کنترل علائم این بیماری استفاده کرد.

منابع:

https://www.cancer.org/cancer/stomach-cancer/treating/types-of-surgery.html

https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/stomach-gastric-cancer/what-to-know-about-stomach-cancer-surgery

فرم رزرو نوبت