Search
Close this search box.

Dubai

لاغری با سماق و خاکشیر

لاغری با سماق و خاکشیر

میزان شیوع چاقی در جهان رو به افزایش است و افرادِ مبتلا، به‌دنبال روش‌هایی هستند که بتوانند در کنار رژیم‌غذایی و ورزش در لاغرشدن و لاغر‌ماندن از آنها کمک بگیرند. سماق و خاکشیراز انواع گیاه لاغری می باشند . اما سوال اینجاست که آیا واقعا لاغری با سماق و خاکشیر امکان‌پذیر است؟ سماغ و خاکشیر با چه مکانیزمی سبب لاغری می‌شوند؟ چه کسانی باید و چه کسانی نباید از لاغری با سماق و خاکشیر استفاده کنند؟ اینها سوالاتی است که در این مقاله به آنها پاسخ داده می‌شود.

لاغری با سماق

 

لاغری با سماغ

در مرحله اول از بررسی لاغری با سماق و خاکشیر، اثر سماغ بر لاغری را بررسی می‌کنیم. برخی از مطالعات نشان می‌دهند که مصرف سماغ می‌تواند سبب لاغری شود. مکانیزم آن کاملا واضح نیست، اما ممکن است با کاهش استرس اکسیداتیو این کار را انجام دهد.

اگرچه در طب جدید در مورد لاغری با سماغ شک وجود دارد، اما در طب سنتی اعتقاد بر این است که سماغ با خشک‌کردن بدن، سبب لاغری می‌شود. چاقی با رطوبت بدن همراه است و هر عاملی که بتواند این رطوبت را بکاهد، سبب لاغری می‌شود. سماغ یک ادویه سرد و به‌شدت خشک است، پس می‌توانیم بگوییم که می‌تواند سبب لاغری شود. مشاهدات عینی نیز این واقعیت را تایید می‌کنند؛ با این حال چیزی که در مورد سماغ لازم است به آن توجه شود این است که به‌شدت سرد است. بنابراین برای افراد با مزاج سرد و غلبه بلغم، مصرف سماق می‌تواند سبب ایجاد مشکلاتی در بلند‌مدت شده و عوارضی را برای بیمار ایجاد کند. اما افرادی که مزاج پایه آنها گرم است و چاقی به اصطلاح «لحمی» دارند، می‌توانند از سماغ استفاد کنند. چاقی‌های لحمی معمولا در افراد با مزاج گرم اتفاق می‌افتد و منشاء آن بلغم نیست. در این افراد مصرف سماغ همراه با ورزش زیاد می‌تواد به لاغری کمک کند.

بیشتر بخوانید: لاغری با حذف ناهار

 

خاکشیر و لاغری

در مرحله دوم بررسی لاغری با سماق و خاکشیر، به سراغ خاکشیر می‌رویم. خیلی از افراد بر این باور هستند که خاکشیر سبب لاغری می‌شود. اگرچه این گیاه در برخی از افراد به لاغرشدن کمک می‌کند، اما نه در طب جدید و نه در طب قدیم، عامل لاغری محسوب نمی‌شود. اگر بخواهیم دقیق‌تر بگویییم، در طب جدید مطالعات زیادی که نشان‌دهنده ارتباط بین مصرف خاکشیر و کاهش وزن باشد وجود ندارد. در طب قدیم نیز خاکشیر نه به‌طور مستقیم، بلکه با برطرف کردن یبوست و تعدیل اخلاط می‌تواند سبب لاغری شود. چیزی‌که طب سنتی به آن معتقد است این است که یبوست می‌تواند عامل مهمی برای چاقی باشد، البته این موضوع در طب جدید هم ثابت شده است. بنابراین برطرف‌کردن یبوست می‌تواند کمک زیادی به لاغری کند.

با این توضیحات، خاکشیر می‌تواند برای افراد مبتلا به یبوست، یک انتخاب مناسب برای کمک به لاغری از طریق کاهش یبوست باشد.

برای برطرف‌کردن یبوست معمولا توصیه می‌شود یک قاشق غذاخوری خاکشیر، صبح ناشنا با یک لیوان آب جوش و یک قاشق مرباخوری شکر سرخ مخلوط شده و مصرف شود. اگر یبوست شدید باشد، گاهی مصرف خاکشیر دو بار در روز توصیه می‌شود.

بیشتر بخوانید: جراحی لاغری برای افرادی که شاخص توده بدنی بالای 35 دارند.

لاغری با سماق و خاکشیر برای چه کسانی مناسب است؟

همان‌طور که گفتیم، لاغری با سماق برای افرادی که چاقی آنها با مزاج گرم و تر همراه است توصیه می‌شود. مصرف این ادویه سرد و خشک در افراد سرد مزاج و با غلبه بلغم می‌تواند در بلند‌مدت مشکلات پیچیده‌ای را به وجود بیاورد.

خاکشیر به‌طور مستقیم یک عامل لاغری نیست، بلکه با کاهش یبوست و دفع اخلاط زائد به لاغر‌شدن فرد کمک  می‌کند.

لاغری لا خاکشیر و سماق

بیشتر بخوانید: کرفس و لاغری

سخن آخر

لاغری با سماق و خاکشیر، یکی از روش‌هایی است که برخی از افراد از آن استفاده می‌کنند. با این حال باید در نظر داشته باشید که خاکشیر مستقیما شما را لاغر نمی‌کند و تنها با برطرف‌کردن یبوست (در صورت وجود) به لاغری کمک می‌کند. از طرف دیگر، سماغ می‌تواند سبب لاغری شود، اما نباید در افراد با مزاج سرد استفاده گردد. چون ممکن است با تشدید سردی و خشکی، سبب مشکلاتی مثل تشدید یبوست، اضطراب، افسرگی، هموروئید و مواردی از این قبیل گردد. چیزی که در لاغری مهم است این است که همیشه روش متعال را در پیش بگیرید و برای مشاوره دراین زمینه از بهترین متخصص لاغری در تهران کمک بگیرید..

 

 

منابع:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32940404/#:~:text=Anthropometric%20measurements%2C%20biochemical%20biomarkers%2C%20and,and%20malondialdehyde%20levels%20(p%20%3D%20

فهرست محتوا
دسترسی سریع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منتخب بهترین مقالات دکتر زندی
محبوب ترین مقالات
فرم رزرو نوبت