Search
Close this search box.

Dubai

آرد برنج چاق کننده است؟

آرد برنج چاق کننده است؟

آرد برنج یکی از آردهایی است که به‌طور گستره‌ای برای تهیه شیرینی‌ها و برخی از موادغذایی استفاده می‌شود. برای این‌که بدانید آیا این آرد چاق می‌کند یا نه، باید با مفهوم چاق‌کنندگی مواد غذایی آشنا شوید. به عبارت دیگر باید بدانید که چطور مواد غذایی می‌توانند بدن ما را چاق کنند و چرا برخی از آنها بیشتر از انواع دیگر، خاصیت چاق‌کنندگی دارند.

بیشتر بخوانید: انواع گیاه لاغری

آرد برنج چاق کننده است؟

خاصیت چاق‌کنندگی مواد غذایی

برای این‌که مفهوم خاصیت چاق‌کنندگی موادغذایی را به‌خوبی متوجه شوید، بیایید انرژی را که دریافت می‌کنید و می‌سوزانید، مشابه با پولی که درمی‌آورید و خرج می‌کنید در نظر بگیرید. در این مثال، مقدار کالری که در طول روز مصرف می‌کنید معادل پولی است که درمی‌آورید و کالری که در فعالیت‌های روزانه، ورزش و مواردی از این قبیل مصرف می‌کنید، معادل پولی است که خرج می‌کنید.

حالا فرض کنید که میزان درآمد شما از هزینه‌هایتان بیشتر است. در این صورت چه اتفاقی می‌افتد؟ بله! می‌توانید مقداری پول پس‌انداز کنید و در نقطه مقابل، اگر درآمد شما کمتر از هزینه‌هاتان باشد، احتمالا مجبور می‌شوید برخی از دارایی خود را بفروشید تا بتوانید برای هزینه‌های ضروری خرج کنید.

اتفاقی که در بدن می‌افتد هم همین است. وقتی شما بیش‌تر از مقداری که لازم دارید کالری دریافت می‌کنید، میزان اضافی آن به شکل چربی انباشته می‌شود و از طرف دیگر، اگر میزان کالری دریافتی از مصرف انرژی کمتر باشد، چربی‌های ذخیره می‌سوزند.

با این مقدمه، به سراغ خاصیت چاق‌کنندگی  موادغذایی می‌رویم.

هر کدام از موادغذایی انرژی متفاوتی دارند، یا به عبارت دیگر مترادف با مقدار خاصی از پول محسوب می‌شوند. برای مثال، یک بستی مگنوم 300 کیلو‌کاری دارد، اما یک عدد سیب 60 کیلوکالری دارد. پس به اصطلاح درآمد انرژی شما از بستنی بیشتر از سیب خواهد بود و اگر نتوانید آن را بسوزانید، یا به عبارت دیگر خرج کنید، به شکل چربی پس‌انداز می‌شود. متاسفانه پس‌انداز چربی مثل پس‌انداز پول لذت‌بخش نیست و خرج‌کردن آن هم به‌راحتی خرج‌کردن پس‌اندازه نیست.

در این میان، آرد برنج هم یک ماده غذایی محسوب می‌شود که میزان خاصی از چاق‌کنندگی یا انرژی را ارائه می‌دهد.

بیشتر بخوانید: جراحی لاغری برای کسانی که bmi بالای 35 دارند.

میزان چاق‌کنندگی آرد برنج

چاق‌کنندگی آرد برنج تقریبا مشابه با سایر آردها مثل آرد گندم و یا جو است. این آرد در هر 100 گرم حاوی حدود 360 کیلوکالری انرژی است و موادغذایی هم که با استفاده از آن پخته می‌شوند، حاوی این مقدار انرژی به اضافه انرژی سایر مواد مغذی مثل روغن، شکر و… هستند که در پخت آنها به‌کار گرفته می‌شود.

با این توضیحات نمی‌توانیم به‌شکل ساده و با یک «بله» یا «خیر» به این سوال پاسخ دهیم که آیا آرد برنج چاق‌کننده هست یا نه. بلکه پاسخ به میزان مصرف این ماده غذایی، سایر ترکیبات موجود در غذای پخته‌شده با آرد برنج و چیزهای دیگری که در طول روز می‌خورید وابسته است.

اگر به میزان متعادل از آرد برنج استفاده کنید و غذاهایی که با آن می‌پزید حاوی مقدار زیادی چربی یا شکر نباشند، این آرد اثر زیادی بر چاقی شما نخواهد داشت. اما اگر آن را با مقادیر زیادی شکر و روغن در شیرینی استفاده کنید، به تدریج شما را چاق می‌کند.

در نظر گرفتن این نکته هم مفید است که برنج و آرد برنج در طب سنتی دارای طبع خشک هستند و «مرکب القوا» محسوب می‌شوند (یعنی سردی و گرمی آنها وابسته به فردی است که آن را مصرف می‌کند). پس نمی‌توان گفت که آرد برنج نسبت به آرد گندم، که گرم و تر است، بیشتر چاق می‌کند. با این حال این نکته مهم است که این آرد معمولا در غذاها و شیرین‌هایی کاربرد دارد که چرب و شیرین هستند، درحالی‌که آرد گندم این‌طور نیست. همین مسئله سبب می‌شود که بتوانیم بگوییم آرد برنج ممکن است بیشتر از آرد گندم در ترکیب غذاهای پخته‌شده خاصیت چاق کنندگی داشته باشد. برای مثال مواد غذایی که با این آرد پخته می‌شوند شامل شیربرنج، نان برنجی و برخی دیگر از انواع شیرینی هستند که همه حاوی روغن و شکر هستند.

ارد برنج

درباره رژیم کتوژنیک بیشتر بدانید.

سخن آخر

کالری آرد برنج مشابه آرد گندم و جو است. چاق‌کنندگی این آرد وابستگی مستقیم به میزان مصرف آن، چربی و شیرینی که در غذای پخته شده با این نوع آرد وجود دارد و همچنین سایر موارد غذایی که در روز مصرف می‌کنید دارد. به عبارت دیگر پاسخ این سوال که آیا آرد برنج چاق کننده است یا نه، بله و خیر نیست.

برای مشاوره دراین زمینه از بهترین متخصص لاغری در تهران کمک بگیرید.

فهرست محتوا
دسترسی سریع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منتخب بهترین مقالات دکتر زندی
محبوب ترین مقالات
دیابت

قرص سماگلوتاید چیست؟

قرص سماگلوتاید (Semaglutide) که این روزها در بین متقاضیان کاهش وزن پرطرفدار شده است؛ با نام‌های تجاری متفاوتی در بازار به فروش می‌رسد و یک

مطالعه مقاله
فرم رزرو نوبت