Search
Close this search box.

Dubai

عسل در رژیم کتوژنیک

رژیم کتوژنیک یک رژیم محدود از کربوهیدرات است که در ابتدا، برای درمان بیماران مبتلا به صرع استفاده می‌شد، اما پس از مدتی برای لاغری با مکانیزم افزایش چربی‌سوزی ‌به‌کار رفت و در حال حاضر یکی از رژیم‌های محبوب است. از طرف دیگر، عسل یک محصول حیوانی است که مصرف آن فواید زیادی به همراه دارد و بسیاری از افراد در رژیم روزانه خود از آن استفاده می‌کنند. کسانی که رژیک کتوژنیک را دنبال می‌کنند یا قصد شروع کردن آن را دارند، معمولا می‌پرسند که آیا عسل در رژیم کتوژنیک مجاز است؟

رژی کتوژنیک

رژیم کتوژنیک چیست؟

رژیم کتوژنیک یک الگوی غذایی پرچرب، با پروتئین متوسط و کربوهیدرات خیلی کم است که با توصیه‌های غذایی سالم و کلی متفاوت است.

بسیاری از غذاهای غنی از مواد مغذی منابع کربوهیدرات هستند، از جمله میوه‌ها، سبزیجات، غلات کامل، شیر و ماست. در رژیم کتو، کربوهیدرات از همه منابع به‌شدت محدود می‌شود. با هدف کاهش مصرف کربوهیدرات به کمتر از 50گرم در روز، رژیم‌های کتو اغلب از نان، غلات و حبوبات استفاده نمی‌کنند. حتی میوه‌ها و سبزیجات نیز محدود هستند؛ زیرا آنها نیز حاوی کربوهیدرات هستند. برای اکثر افراد، رژیم کتو نیازمند ایجاد تغییرات بزرگ در نحوه غذا خوردن است.

بیشتر بخوانید: انواع گیاهان لاغری

چرا رژیم کتو کربوهیدرات‌ها را محدود می‌کند؟

کربوهیدرات‌ها منبع اصلی انرژی برای بدن ما هستند. بدون کربوهیدرات کافی برای تولید انرژی، بدن چربی‌ها را به کتون تبدیل می‌کند. سپس کتون‌ها، منبع اصلی سوخت بدن می‌شوند. کتون‌ها انرژی قلب، کلیه‌ها و ماهیچه‌ها را تامین می‌کنند. بدن همچنین از کتون‌ها به‌عنوان منبع انرژی جایگزین برای مغز استفاده می‌کند. از این رو، نام این الگوی غذایی رژیم «کتوژنیک» یا «تولید کننده کتو» است.

برای بدن ما، رژیم کتوژنیک در واقع یک روزه جزئی است. در روزاه‌داری کامل یا گرسنگی، بدن هیچ منبع انرژی ندارد. بنابراین، توده عضلانی بدون چربی را برای سوخت تجزیه می‌کند. اما با رژیم کتو، کتون‌ها منبع جایگزینی برای انرژی می‌شوند. برخلاف روزه‌داری، رژیم کتو به‌حفظ توده عضلانی کمک می‌کند.

 

بیشتر بخوانید: جراحی لاغری

عسل چیست و از چه ساخته شده است؟

عسل غذایی است که توسط زنبورها و برای مصرف خودشان درست می‌شود، اما انسان‌ها و حیوان‌ها نیز از آن استفاده می‌کنند. هزاران سال است که انسان‌ها عسل را به‌دلیل طعم شیرین آن ارزشمند می‌دانند. برخی از محققان می‌گویند عسل چیزی فراتر از یک شیرین‌کننده است، چون فواید زیادی برای بدن دارد.

اما اگر بخواهیم درشت مغذی‌های عسل را بررسی کنیم، باید بگوییم که این ماده غذایی در اصل شکرِ تجزیه‌شده است. در واقع کالری آن بیشتر از شکر سفید معمولی است که برای پخت و پز یا مصرف عادی استفاده می‌شود. اما از آنجایی که شیرین‌تر است، استفاده از مقادیر کمتر آن همان شیرینی را ایجاد می‌کند، از طرف دیگر عسل طعم و بویی منحصر به فرد دارد.

یک قاشق مرباخوری عسل حاوی درشت مغذی‌های زیر است:

  • کالری: 64
  • پروتئین: 0 گرم
  • چربی: 0 گرم
  • کربوهیدرات: 17 گرم
  • فیبر: 0 گرم
  • شکر: 17 گرم

اگر چه عسل مقادیر کمی از ویتامین‌ها و مواد معدنی را دارد، اما مواد آنتی‌اکسیدان و دارای اثرات بیولوژیکی در آن وجود دارد که فواید عسل را چیزی بیشتر از یک شیرین کننده معمولی کرده است.

بیشتر بخوانید:کالری پسته

عسل در رژیم کتوژنیک

مصرف عسل در رژیم کتوژنیک چالش‌برانگیز است. همان‌طور که توضیح داده شد، این ماده غذایی در حقیقت یک بمب کربوهیدرات فشرده محسوب می‌شود که هر قاشق مرباخوری از آن، 17 گرم کربویدرات دارد. این در حالی است که در رژیم کتوژنیک لازم است مصرف کربوهیدرات به کمتر از 50 گرم در روز برسد. این مقدار کربوهیدرات هم از میوه‌های مجاز و سبزیجاتی که فرد مصرف می‌کند معمولا تامین شده و جایی برای مصرف عسل باقی نمی‌ماند. پس می‌توان گفت عسل در رژیم کتوژنیک جایی ندارد و نباید مصرف شود. با این حال، در برخی ار رژیم‌های کتون‌ساز، که چندان محدود نیستند، عسل در رژیم کتوژنیک را می‌توان به مقدار محدودی مصرف کرد.

عسل در رژیم کتوژنیک

 

سخن آخر

عسل در رژیم کتوژنیک ممنوع است. این ماده غذایی مملو از کربوهیدرات است؛ چیزی که در رژیم کتوژنیک جایگاهی ندارد. به‌همین دلیل هم لازم است عسل در رژیم کتوژنیک را کاملا قطع کنید. تنها در مواردی که از انواعی از رژیم کم کربوهیدرات که محدودیت‌های کمتری را ارائه می‌دهند پیروی می‌کنید، برای مشاوره دراین زمینه از بهترین متخصص لاغری در تهران کمک بگیرید.

 

 

منبع:

https://www.eatright.org/health/wellness/diet-trends/what-is-the-ketogenic-diet

https://www.webmd.com/diet/honey-health-benefits

https://www.eatright.org/health/wellness/diet-trends/what-is-the-ketogenic-diet

فهرست محتوا
دسترسی سریع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منتخب بهترین مقالات دکتر زندی
محبوب ترین مقالات
فرم رزرو نوبت