Search
Close this search box.

Dubai

موفقیت عمل لاغری

موفقیت عمل لاغری

نگهداشتن وزن در محدوده نرمال فقط جنبه زیبایی‌شناختی ندارد. مطالعات در سال‌های اخیر به وضوح نشان داده‌اند که افزایش وزن می‌تواند خود یک عامل بالقوه برای مرگ و میر و ابتلای افراد به بیماری‌های کشنده باشد. بر اساس آمارها حداقل 2.5 میلون نفر در سال به علت چاقی و اضافه وزن از دنیا می‌روند. به همین دلیل نیز عمل لاغری یک راه حل گریز‌ناپذیر برای افرادی است که با استفاده از رژیم و ورزش قادر به کاهش وزن خود نیستند. اما آیا عمل لاغری برای افرادی که جراحی کرده‌اند، مفید بوده است؟

نکات موثر بر موفقیت عمل لاغری

عوامل موثر بر مفید بودن عمل لاغری در افراد مختلف

عمل لاغری برای بسیاری از افراد گریز‌ناپذیر است. اگرچه برخی از بیماران بعد از عمل با عوارض مختلفی روبرو می‌شوند، اما انجام عمل جراحی و کاهش وزن بر همه این عوارض اولویت دارد.

تفاوت در نتایج به‌دست آمده می‌تواند ناشی از موارد زیر باشد:

  1. مهارت پزشک: همه ما به خوبی می‌دانیم که جراح لاغری نقش فوق‌العاده‌ای را در موفقیت جراحی و بخشی از عوارض بعد از آن دارد. انتخاب یک تیم پزشکی و بیمارستان مناسب می‌تواند شما را از انجام صحیح و دقیق عمل مطمئن کرده و عوارض جانبی را به حداقل برساند.
  2. ویژگی‌های فردی: به نظر می‌رسد ویژگی‌های ژنتیکی و عادتی هر فردی تا حد زیادی برای نتایج عمل تاثیر می‌گذارد. به همین دلیل نیز برخی از افراد نتایج بهتر و برخی دیگر عوارض بیشتری را شاهد هستند.
  3. مراقبت‌های بعد از عمل لاغری: رعایت مراقبت‌های بعد از عمل نقش حیاتی در کسب نتایج موثر دارد. جراحی تنها یک ضلع موفقیت است. برای کاهش وزن کافی و پایدار، بیماران باید توصیه‌های غذایی را جدی بگیرند و به میزان کافی ورزش کنند. مراقبت‌های بعد از عمل لاغری که می‌تواند موفقیت این عمل را تضمین کند شامل موارد زیر است:
  • مصرف رژیم پر پروتئین: میزان مصرف انرژی پس از عمل لاغری بسیار کم می‌شود. این کمبود انرژی هم بافت ماهیچه و هم بافت چربی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. برای جلوگیری از تحلیل ماهیچه‌ها و تامین اسید‌های آمینه ضروری، لازم است فرد از یک رژیم پرپروتئین پیروی کند. مکمل‌های پروتئینی و اسیدآمینه می‌توانند در این زمینه کمک کنند.
  • مصرف صبحانه: صبحانه چه قبل از عمل لاغری و چه بعد از آن، مهمترین وعده غذایی محسوب می‌گردد. مصرف مواد غذایی در صبح، نسبت به مصرف آنها در بعد از ظهر، کمتر چاق می‌کند و علاوه بر این سطح متابولیسم بدن را افزایش می‌دهد. افرادی که عمل لاغری انجام می‌دهند حتما باید وعده صبحانه را مصرف کنند.
  • پایبندی به مصرف مکمل‌ها: مکمل‌هایی که پزشک پس از جراحی برای شما مشخص می‌کند حتما باید مصرف شوند. برخی از آنها در روند کاهش وزن موثر هستند و با تامین موارد ضروری مورد نیاز شما، مانع از ضعف و بیماری می‌شوند. برخی از این مکمل‌ها باید برای تمام طول عمر مصرف شوند.
  • مصرف مایعات کافی: مایعات برای انجام تمام فعالیت‌های بدن لازم هستند. مایعات ناکافی می‌توانند مشکلات زیادی را بعد از عمل ایجاد کنند. بهترین مایعات پس از عمل جراحی باریاتریک معده، آب است. افرادی که جراحی بای‌ پس معده را انجام داده‌اند نباید از مایعات شیرین مثل آبمیوه و نوشابه استفاده کنند. این کار علاوه بر ایجاد سندرم دامپینگ و مشکلات گوارشی، می‌تواند سبب دریافت انرژی بیش از حد و کاهش روند لاغری شود. مصرف 8 تا 12 لیوان آب در روز می‌تواند کمک‌کننده باشد. مایعات باید در بین وعده‌های غذایی مصرف شوند. از مصرف آب همراه با غذا بپرهیزید. بهترین کار این است که همراه داروهای خود مقادیر کافی آب بنوشید.

مراقبت‌های بعد از عمل لاغری

  1. ورزش مداوم: افرادی که تحت عمل لاغری قرار می‌گیرند، برای کاهش موثر و دائمی وزن باید از یک برنامه ورزشی منظم پیروی کنند. انجام ورزش‌های هوازی و غیرهوازی به‌شکل همزمان، کمک می‌کنند تا علاوه بر کاهش توده چربی، ماهیچه‌های حفظ شوند. ماهیچه‌ها نقش زیادی در مصرف انرژی دارند. بنابراین ساخت ماهیچه از طریق ورزش مداوم، نقش موثری در مصرف بیشتر انرژی توسط بدن و در نتیجه لاغری سریع‌تر خواهد داشت. ورزش علاوه بر کالری‌سوزی و ساخت عضلات، کمک زیادی به افزایش متابولیسم پایه بدن و مصرف بیشتر انرژی می‌کند. ثبت‌نام در یک باشگاه خوب می‌تواند کمک زیادی به کاهش وزن و ساخت عضله کند. لازم است مربی ازعمل جراحی و هدف‌گذاری کاهش وزن آگاه باشد.

 

  1. مشاوره با متخصص تغذیه: مشاوره با یک متخصص تغذیه، می‌تواند نقش زیادی در مفید بودن عمل لاغری داشته باشد. برای این‌کار ماهی یک تا دوبار رژیم غذایی خود را با یک مشاور تغذیه چک کنید.

هزینه عمل جراحی لاغری

هزینه عمل جراحی لاغری تا حدود زیادی وابسته به کلینیک و پزشکی است که عمل را بر عهده می‌گیرد. در حال حاضر این عمل در بیمارستان‌های دولتی ایران نیز انجام شده و برای عمل چاقی‌های مفرط تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد. با این حال، ممکن است بیمار در لیست نوبت‌دهی قرار بگیرد. برخی از عمل‌های لاغری بیش از 50 میلیون تومان هزینه دارند.

هزینه عمل لاغری

سخن پایانی

عمل لاغری برای افرادی با چاقی مفرط گریزناپذیر است. این عمل جراحی نیز مانند سایر پروسیجرهای پزشکی عوارضی دارد که هرگز نباید برای دوری از این عوارض، عمل را به تعویق بیندازید. افرادی که عمل لاغری را انجام می‌دهند معمولا از نتایج آن راضی بوده و وزن زیادی را در مدت کمی از دست می‌دهند. این نوع عمل لاغری برای افرادی انجام می‌شود که چاقی مفرطی دارند و نتوانسته‌اند با روش‌هایی مانند رژیم غذایی و ورزش با موفقیت وزن خود را به شکل پایدار کاهش دهند.

 

فهرست محتوا
دسترسی سریع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منتخب بهترین مقالات دکتر زندی
محبوب ترین مقالات
فرم رزرو نوبت