Search
Close this search box.

Dubai

ساده‌ترین ورزش‌های لاغری

ورزش‌های لاغری

تغییر سبک زندگی در عصر تکنولوژی با کم‌تحرکی و مصرف غذاهای فست فودی و پرکالری باعث می‌شود گروه‌های سنی مختلف در معرض ابتلا به بیماری مزمن چاقی قرار بگیرند؛ در حالی‌که با کالری سوزی از طریق ورزش کردن، تغییر رژیم غذایی و تنظیم ساعات خواب می‌توان به وزن ایده‌آل رسید و از چاقی پیشگیری کرد.  در این مطلب قصد داریم راهنمای کاملی درباره تاثیر ورزش‌های لاغری بر کاهش وزن در اختیار شما قرار دهیم.

ضرورت کاهش وزن چیست؟

پیش از آن‌که به بررسی تاثیر ورزش‌های لاغری بر کاهش وزن بپردازیم، بهتر است با مضرات چاقی آشنا شویم.

واقعیت این است که افزایش کالری مصرفی روزانه علاوه بر اینکه تناسب اندام را از بین می‌برد و موجب چاقی موضعی می‌شود، منجر به محدودیت‌های حرکتی و ابتلا به بیماری‌های استخوانی و مفصلی نظیر آرتروز می‌گردد. همچنین فردی که اضافه وزن دارد مستعد ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی، بالارفتن فشار خون، دیابت و مشکلات ریوی است. یکی دیگر از آسیب‌های جدی اضافه وزن تضعیف سیستم ایمنی و بالابردن احتمال ابتلای فرد به انواع سرطان‌ها است.

با این توضیحات مشخص می‌شود، با بهره‌مندی از تاثیر ورزش‌های لاغری بر کاهش وزن می‌توان سلامتی بدن را تضمین کرد و از بالارفتن وزن ممانعت نمود.

در مورد روش‌های لاغری بیشتر بدانید

تاثیر ورزش‌های لاغری بر کاهش وزن

ورزش کردن و افزایش فعالیت بدنی از اقدامات مهمی است که منجر به کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام می‌شود. ورزش کردن از چند طریق موجب کاهش وزن می‌شود که شامل موارد زیر است.

1.     سوزاندن کالری با ورزش کردن

فعالیت بدنی به طور مستقیم و غیر مستقیم بر کاهش وزن تاثیر دارد. واضح‌ترین تاثیر ورزش‌های لاغری بر کاهش وزن از طریق کالری‌سوزی است. به طور تقریبی با سوزاندن 3500 کیلوکالری، نیم کیلو وزن کاهش پیدا می‌کند.

البته باید دقت داشته باشید، انواع فعالیت‌های ورزشی کالری‌سوزی متفاوتی دارند؛ ورزش‌هایی نظیر دوچرخه‌سواری، شنا، پیاده‌روی، دویدن، بدنسازی، فوتبال، طناب زدن جزو ورزش‌هایی هستند که کالری‌سوزی بالایی دارند. اما بدمینون، اسب‌سواری، بولینگ، والیبال جزو ورزش‌هایی هستند که کالری‌سوزی کمتری دارند.

بهتر است بدانید برای بهره‌مندی از تاثیر ورزش‌های لاغری بر کاهش وزن باید همراه با سوزاندن کالری از طریق ورزش، کالری دریافتی را هم محدود کنید.

زیرا ورزش کردن بدون تغییر رژیم غذایی منجر به عضله‌سوزی و بیشتر شدن ذخیره چربی در بدن می‌شود. با سوزاندن عضله به جای رسیدن به تناسب اندام و کاهش وزن، متابولیسم بدن تغییر می‌کند و درگیر مشکلات مرتبط با سلامتی می‌شوید.

2.     تنظیم هورمون‌های بدن با ورزش‌های لاغری

یکی از دیگر از تاثیرات ورزش‌های لاغری بر کاهش وزن، تنظیم هورمون‌های بدن است. برخی از افراد به دلیل عدم تعادل هورمون‌های انسولین و تیروئید درگیر چاقی هورمونی می‌شوند. اما ورزش کردن منظم و مستمر باعث می‌شود سوخت و ساز بدن و ترشح هورمون‌ها کنترل شود و چربی‌های انباشته در بدن از بین برود.

یک روش بسیار موثر برای افرادی که اضافه وزن بالایی دارند و دچار بیماری های ناشی از چاقی مانند دیابت، زانو درد، فشار بالا و… هستند، انجام بای‌پس معده است که از شایع ترین عمل معده می‌باشد و حتما باید توسط یک متخصص و جراح چاقی باسابقه انجام شود.

3.     عضله‌سازی با ورزش‌های لاغری

عضلات در تناسب اندام تاثیرگذار هستند  و فردی که عضلات بیشتری دارد، حتی در حال استراحت هم چربی‌سوزی بیشتری دارد. بنابراین برای بهره‌مندی از تاثیر ورزش‌های لاغری بر کاهش وزن می‌توان از عضله‌سازی هم استفاده کرد.  پیشنهاد می‌کنیم کسانی که به دنبال کاهش وزن هستند، رژیم غذایی مناسبی داشته باشند، فعالیت بدنی را در برنامه‌های روزانه بگنجانند تا با عضلات بیشتر و بالابردن متابولیسم بدن به تناسب اندام برسند.

4.     تنظیم خواب با ورزش

یکی از راه‌های غیرمستقیم تاثیر وزش‌های لاغری بر کاهش وزن از طریق تنظیم خواب است. خواب ناکافی و نامنظم منجر به عدم تعادل هورمون ملاتونین می‌شود و متابولیسم پایه بدن را کم می‌کند. همچنین کسی که خواب کافی و آرام ندارد، اضطراب و استرس بیشتری را تجربه می‌کند. تمام این موارد در کنار هم باعث افزایش وزن و بروز مشکلات مرتبط با چاقی می‌شود.

تاثیر ورزش بر کاهش وزن

معرفی انواع ورزش‌های ساده برای لاغری

کسانی که قصد کاهش وزن دارند، با ورزش‌های زیر می‌توانند به تناسب اندام برسند.

  • یوگا

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای بهره‌مندی از تاثیر ورزش‌‌های لاغری بر کاهش وزن تمرینات یوگا است. برای برخورداری از سبک زندگی سالم، ایجاد آرامش و کاهش اضطراب می‌توان در کنار رژیم غذایی مناسب و متعادل، تمرینات یوگا را هم انجام داد.

  • پیاده‌روی

پیاده‌روی ساده‌ترین تمرین ورزشی برای کالری‌سوزی است. با پیاده‌روی متابولیسم پایه بدن بیشتر می‌شود و کالری اضافی می‌سوزد. در نتیجه فرد کاهش وزن چشمگیری را تجربه می‌کند. از طرف دیگر با پیاده‌روی می‌توان کلسترول و میزان فشار خون را کاهش داد و میزان ترشح هورمون‌ها را تنظیم کرد.

البته به این نکته توجه داشته باشید که میزان کالری سوزی با پیاده روی بستگی به وزن فرد، سرعت پیاده‌روی و دمای هوا دارد.

برای اثربخشی بهتر پیاده روی بهتر است تمرینات روزانه پیاده روی را از مدت زمان کم شروع کنید و به تدریج زمان و سرعت پیاده روی را افزایش دهید تا مقاومت بدن به مرور زمان بیشتر شود. همچنین کسی که پیاده روی می‌کند باید رژیم غذایی متعادل داشته باشد و آب زیادی بنوشد.

  • دوچرخه سواری

برای برخورداری از تاثیر ورزش‌های لاغری بر کاهش وزن، دوچرخه سواری تمرین مناسبی است. دوچرخه سواری از ورزش‌های هوازی است که کالری‌سوزی بالایی دارد، علاوه بر آن می‌تواند بر تقویت روحیه و بهبود کیفیت خواب هم تاثیر بگذارد.

در مورد چربی‌سوزی پهلو و شکم بیشتر بدانید

  • شنا

شنا کردن ورزشی موثر برای تقویت عضلات و کالری سوزی است. تقلا برای پیش رفتن در آب باعث بالابردن سوخت و ساز در بدن می‌شود و چربی‌های انباشته را از بین می‌برد.به همین دلیل به کسانی که به دنبال تاثیر ورزش‌های لاغری بر کاهش وزن هستند توصیه می‌شود، شنا کردن را به فعالیت‌های بدنی خود اضافه کنند.

  • بدنسازی

یکی دیگر از ورزش‌های موثر در لاغری، انجام تمرینات بدنسازی با وزنه است. البته در صورتی که عضلات بدن بیشتر باشد، میزان کالری‌سوزی در تمرینات بدنسازی هم افزایش پیدا می‌کند.

انواع ورزش‌های لاغری

  • دویدن

یکی دیگر از ورزش‌‌های هوازی که بر کاهش وزن تاثیر زیادی دارد، دویدن است. میزان سوزاندن کالری با دویدن بستگی به میزان اضافه وزن، سرعت دویدن و جنسیت فرد دارد.

  • طناب زدن

برای برخورداری از تاثیر ورزش‌های لاغری بر کاهش وزن، طناب زدن هم انتخاب مناسبی است. طناب زدن تمرین هیجان انگیزی است که موجب حفظ تعادل و هماهنگی اعضای بدن با هم می‌شود. از طرف دیگر با درگیر کردن تمام عضلات بدن موجب افزایش سوخت و ساز در بدن می‌شود و چربی‌های انباشته را آب می‌کند.

جمع‌بندی

کنترل وزن یکی از دغدغه‌های بااهمیت مرتبط با سلامتی است که توجه نکردن به آن موجب بروز عوارضی نظیر بیماری‌های قلبی و عروقی، دیابت، تنگی نفس، کبد چرب و در نهایت کاهش کیفیت زندگی می‌شود. برای کاهش وزن علاوه بر تغییر رژیم غذایی لازم است، متابولسم بدن از طریق فعالیت بدنی افزایش پیدا کند.

در این مطلب سعی کردیم اطلاعات کامل و دقیقی درباره تاثیر ورزش‌های لاغری بر کاهش وزن ارائه کنیم و چند تمرین ورزشی برای کالری‌سوزی پیشنهاد کنیم. امیدواریم با استفاده از این اطلاعات بتوانید به وزن ایده‌آل برسید و تناسب اندام داشته باشید.

فهرست محتوا
دسترسی سریع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منتخب بهترین مقالات دکتر زندی
محبوب ترین مقالات
دیابت

قرص سماگلوتاید چیست؟

قرص سماگلوتاید (Semaglutide) که این روزها در بین متقاضیان کاهش وزن پرطرفدار شده است؛ با نام‌های تجاری متفاوتی در بازار به فروش می‌رسد و یک

مطالعه مقاله
فرم رزرو نوبت