Search
Close this search box.

Dubai

لاغری در طب سنتی با حذف ناهار

حذف وعده‌های غذتیی برای لاغری در طب سنتی

لاغری آرزوی بسیاری از افراد جامعه ما است. امروزه بیشتر کارها به‌وسیله ماشین‌آلات انجام می‌شود. وجود تکنولوژی و کم‌تحرکی در کنار عادات غذایی نامناسب باعث افزایش وزن شده است. افزایش وزن و چاقی یکی از عوامل پر ریسک و خطرناک برای ابتلا به انواع بیماری‌ها است. خوشبختانه طب سنتی با ایجاد راهکارهایی و با حذف و جای‌گزینی برخی از وعده‌های غذایی سعی در کاهش تدریجی اضافه‌وزن بدن دارد. در ادامه راه‌هایی برای داشتن یک رژیم لاغری رایگان بیان شده است.

در مورد موثرترین روش‌های لاغری بیشتر بدانید

حذف وعده ناهار برای افراد بلغمی

طب سنتی راه‌های مختلفی برای داشتن رژیم لاغری پیشنهاد کرده است. یکی از این راه‌ها حذف برخی از وعده‌های اصلی غذایی مانند رژیم حذف ناهار است. طب سنتی به افرادی که دچار غلبه بلغم هستند و بنیه بسیار خوبی دارند توصیه می‌کند با حذف وعده ناهار کالری دریافتی خود را به میزان قابل‌توجهی کاهش دهند. همان گونه که می‌دانید افراد معمولاً در وعده‌های غذایی اصلی میزان بسیار زیادی کالری دریافت می‌کنند و با حذف یک وعده، میزان کالری دریافتی به‌شدت کاهش می‌یابد.

به افرادی که با طبع‌های مختلف زیاد آشنایی ندارند، پیشنهاد می‌کنیم با خواندن مقاله‌ی آشنایی با انواع مزاج‌ها آگاهی خودرا نسبت به این موضوع تکمیل کرده سپس به تکمیل مطالعه‌ی این مطلب بپردازند.

تجربه در طب سنتی نشان داده است افرادی که بنیه خوبی دارند با حذف وعده‌غذایی بسیار سبک و با کاهش وزن مواجه شده‌اند. البته حذف وعده اصلی غذایی به افرادی که بنیه خوبی ندارند اصلاً توصیه نمی‌شود؛ زیرا در طول رژیم لاغری با ضعف مواجه خواهند شد.

حذف ناهار در طب سنتی برای لاغری

متأسفانه، برخی از افراد رژیم حذف ناهار را رعایت می‌کنند؛ اما به‌جای آن از میان‌وعده‌های سنگین بهره می‌برند. این موضوع نه‌تنها به کاهش وزن کمک نمی‌کند؛ بلکه با مصرف میان‌وعده‌های سنگین و ناسالم کالری بیشتری دریافت می‌شود و به‌اضافه وزن منتهی خواهد شد.

به عقیده طب سنتی مصرف نهار بلغم و سودا در فرد را زیاد می‌کند؛ به همین دلیل باعث افزایش غلظت خون، چاقی و بیماری‌های دیگری می‌شود. رژیم لاغری شکم و سایر نقاط می‌تواند باعث کاهش وزن این افراد شود.

بهتر است بدانید که یکی از روش‌های کاهش وزن انجام  عمل اسلیو معده  است، برای انجام این جراحی باید شاخص توده بدنی بالای 35 باشد. برای مشاوره بیشتر در این زمینه به بهترین جراح چاقی در تهران مراجعه کنید.

هضم غذا در معده حدود شش ساعت و در روده حدود سه ساعت طول می‌کشد. طب سنتی بر این باور است که بین مصرف صبحانه و ناهار باید حداقل ده ساعت فاصله باشد تا معده به‌خوبی بتواند عمل هضم غذا را انجام دهد. درواقع اگر وعده ناهار بین دو وعده اصلی صبحانه و شام مصرف شود کبد نیز به‌خوبی نمی‌تواند عمل هضم کبدی را انجام دهد و این خود یک رژیم لاغری تدریجی است.

طب سنتی بر این باور است؛ افراد به‌جای مصرف ناهار باید به استراحت قیلوله بپردازند تا انرژی بدن تأمین شود. هدف اصلی طب سنتی رژیم حذف ناهار است. اگر احساس ضعف شدید داشتید می‌توانید از انواع مغزها، شیر، لبنیات و عسل به مقدار مناسب در میان‌وعده‌های خود استفاده کنید.

درصورتی‌که به‌هیچ‌وجه نتوانستید وعده ناهار را حذف کنید به شما پیشنهاد می‌کنیم از غذاهای زیر در زمان رژیم لاغری خود استفاده کنید:

 • نخودچی‌کشمش
 • انواع آش و سوپ مفید، کم‌کالری و درعین‌حال مغزی
 • خرما (استفاده از چند عدد خرما کافی است و نباید در مصرف آن زیاده‌روی کرد؛ زیرا باعث چاقی می‌شود)
 • مصرف دو عدد سیب‌درختی (یک عدد به‌صورت خام و یک عدد به‌صورت بخارپز شده)
 • مصرف ترکیبی سه عدد انجیر با ۵ دانه زیتون و ترجیحاً رب به

طب سنتی بر این باور است که به علت گرم‌تر بودن ساعات ظهر، خون بدن برای خنک‌کردن به سطح بدن می‌آید و همین عامل باعث کاهش خون‌رسانی به دستگاه گوارش خواهد شد. با کاهش خون‌رسانی، عملیات هضم دیر انجام می‌شود و درنتیجه افراد با چاقی بیشتر مواجه خواهند شد.

مصرف مناسب وعده صبحانه و شام در رژیم لاغری طب سنتی

پیشنهاد طب سنتی این است که افراد به‌تدریج وعده ناهار را حذف و به‌جای آن شام را زودتر مصرف کنند. مصرف شام بلافاصله پس از مغرب می‌تواند بسیار ایده‌آل باشد.

طب سنتی افراد را به مصرف صبحانه قوی دو ساعت پس از طلوع آفتاب توصیه می‌کند. خوردن صبحانه مقوی نیاز به دریافت کالری و ضعف را در طول روزکاهش می‌دهد و افراد راحت‌تر می‌توانند وعده ناهار را حذف کنند.

همان گونه که بیان شد با مصرف صبحانه قوی میل افراد به مصرف ناهار کاسته می‌شود؛ با این حال میل افراد به مصرف شام بیشتر می‌شود؛ زیرا فاصله بیشتری بین وعده های غذایی ایجاد شده است و باعث می‌شود تا فرد زودتر و بلافاصله در ساعت اولیه شب شام را میل کند.

با مصرف زود هنگام شام، اعضای بدن به خوبی و قبل از خواب می‌توانند عمل عضم غذا را انجام دهند؛ یعنی تا اواسط شب عمل هضم انجام می‌شود؛ در نتیجه فرد با سبکی بیشتری به رخت خواب می‌رود. همین عامل باعث کاهش وزن افراد در طولانی‌مدت خواهد شد.

مصرف صبحانه و شام برای لاغری در طب سنتی

فردی را تصور کنید که میل چندانی به مصرف صبحانه قوی ندارد. این عامل باعث می‌شود تا در طول روز نیاز به غذا پیدا کند. با مصرف غذای پرکالری در طول روز معمولا تا اواسط و اواخرشب نیاز به غذا پیدا نمی‌کند و با مصرف غذا در اواسط و اواخر شب اعضای بدن فرصت کافی برای هضم و استراحت مجدد ندارند و این عامل باعث تجمع چربی و افزایش وزن افراد خواهد شد و نمی‌تواند رژیم لاغری خوبی داشته باشد.

از طرف دیگر فردی که وعده شام را دیر میل می‌کند معمولاً با خستگی صبحگاهی مواجه می‌شود. علاوه‌بر‌‌این، به دلیل دیر مصرف کردن وعده شام و عدم هضم کامل در معده و روده، بدن قادر به مصرف صبحانه کامل و مقوی نیست و همین عامل باعث می‌شود تا این چرخه به‌طور مکرر ادامه پیدا کند و لاغری فرد را با چالش مواجه سازد.

به عقیده طب سنتی هضم غذا بر عهده قوه هاضمه و حرارت غریزی است. درصورتی‌که وعده شام مصرف نشود حرارت به رطوبت بدن حمله می‌کند و باعث می‌شود تا طبع بدن رو به خشکی برود. این موضوع باعث افزایش تراکم چربی در بدن خواهد شد.

متأسفانه با نگاهی به جامعه ما درمی‌یابیم که وعده اصلی در بین ایرانیان نهار است؛ در‌صورتی‌که در طب سنتی باید وعده نهار برای افراد خوش‌بنیه حذف شود.

یک نمونه رژیم لاغری در طب سنتی

افراد بلغمی معمولاً مستعد چاقی بیشتری هستند. بهترین زمان برای رژیم لاغری این افراد تابستان است. در ادامه یک نمونه رژیم لاغری در طب سنتی برای افراد بلغمی آورده شده است:

یک نمونه رژیم لاغری در طب سنتی

 • روزانه یک پیاله ارده و شیره مصرف شود (مصرف در هنگام صبحانه مناسب‌تر است)
 • زنیان، سیاه‌دانه نیم‌کوب، آویشن، مصطکی و عسل مرغوب را باهم ترکیب کرده و در هنگام ناشتا و قبل از خواب میل نمایید.
 • از غذاهای گرم در وعده شام استفاده شود و مصرف غذاهای سرد و تر را به حداقل برسانید.
 • عمل بادکش کتف و شکم به‌صورت یک‌شب در میان و هر بار نیم ساعت به تعداد چهل بار انجام شود.
 • مالیدن روغن سیاه‌دانه به‌صورت شبانه بر روی چربی‌های شکم و کمر می‌تواند برای لاغری بسیار مؤثر باشد.
 • به‌جای روغن‌های گیاهی از روغن‌های مفید همچون کنجد، زیتون و روغن‌های حیوانی استفاده شود.

طب سنتی بر این باور است که باید به‌تدریج بدن را بر اساس مزاج خودش به‌اعتدال رساند تا لاغر شود. به عقیده متخصصان طب سنتی رژیم لاغری سریع در طب جدید باعث ایجاد ضعف عمومی در بدن خواهد شد و عوارض زیادی در پی خواهد داشت.

سه نمونه صبحانه مقوی جایگزین ناهار

این یک سوال همیشگی برای افرادی هست که در رژیم تناسب اندام هستند و نمی‌دانند که برای صبحانه چه غذایی بخورند که در عین سالم بودن، مدت زمان بیشتری آن‌ها را سیر نگه دارد

صبحانه مقوی شماره 1:

دو عدد تخم مرغ، 2 برش نان پروتئینی، یک عدد گوجه فرنگی، 5 عدد زیتون و یک فنجان چای یا قهوه

هر عدد تخم مرغ کامل چیزی حدود 6.28 گرم پروتئین دارد. ولی فقط ماجرا پروتئین نیست. تخم مرغ حاوی اسید آمینه‌های ضروری است که بدن ما برای عضله سازی و همچنین حفظ سلامت به آن‌ها نیاز دارد.

نان پروتئینی که چند صباحی است در فروشگاه‌های مواد غذایی می‌بینیم، یک نان تولید شده از غلات کامل و آرد سویا است. هر برش نان پروتئینی تقریبا 6 گرم پروتئین دارد و علاوه بر این به دلیل وجود غلات کامل فیبر مورد نیاز برای بدن و سلامت گوارش را تأمین می‌کند. همچنین نان تست پروتئینی حاوی غلات کامل است که یک منبع انرژی پایدار را از کربوهیدرات‌های پیچیده تامین می‌کند و تا ساعت‌ها ما را سیر نگه می‌دارد.

صبحانه مقوی جایگزین ناهار

گوجه فرنگی یک منبع فوق العاده از ویتامین C است که می‌تواند یک روز سرشار از سلامتی را برای شما رقم بزند.

زیتون بخش انتخابی این صبحانه‌ی مقوی است و اگر دوست نداشتید می‌توانید آن را حذف کنید. ولی اضافه کردن 5 عدد زیتون به صبحانه‌ی شما، اسیدهای چرب ضروری در صبحانه‌ی شما را تأمین می‌کند.

صبحانه مقوی شماره 2:

پنکیک موز و جو دو سر همراه با عسل و میوه‌های تازه، به همراه یک فنجان چای یا قهوه

می‌توانید صبح خود را با یک پنکیک فوق العاده که خیلی سریع آماده می‌شود شروع کنید. فقط کافی است یک عدد موز، یک عدد تخم مرغ و یک فنجان جو دوسر را با میکسر مخلوط کنید و در تابه بریزید. در کمتر از 10 دقیقه پنکیک فوق العاده‌ی شما آماده می‌شود.

صبحانه مقوی حاوی پنکیک موز

برای شیرین شدن از عسل و همچنین میوه‌های تازه فصل استفاده کنید. برای مثال در تابستان می‌توانید از توت فرنگی، شلیل برش خورد، هلوی برش خورده و یا حتی سیب استفاده کنید.

جو دو سر نه تنها حاوی مقدار قابل توجهی پروتئین است، بلکه منبع رضایت بخشی از کربوهیدرات ساده و پیچیده است که می‌تواند تا چند ساعت شما را سیر نگه دارد.

جو دوسر و میوه‌های مورد در این صبحانه فیبر مورد نیاز بدن شما را تامین می‌کنند و به هضم غذا کمک می‌کنند.

میوه‌ها، ویتامین‌ها و آنتی اکسیدان‌های مورد نیاز برای بدن را تأمین می‌کنند و حس شادابی را از همان ابتدای روز به ما تزریق می‌کنند.

صبحانه مقوی شماره 3:

30 گرم پنیر فتا، 2 برش نان پروتئینی به همراه گردو یا کنجد، گوجه فرنگی و یا زیتون به همراه یک فنجان چای یا قهوه

اگر شما هم جزو آن دسته افرادی هستید که احساس می‎‌کنید با خوردن نان و پنیر به اندازه کافی سیر نمی‌مانید و خیلی زود گرسنه می‌شوید، بیایید با هم این ساندویچ پنیر فوق العاده را امتحان کنیم.

30 گرم پنیر فتا را به همراه گردو و یا کنجد و چند برش گوجه و یا چند عدد زیتون داخل 2 اسلایس نان پروتئینی قرار دهید و سپس این ساندویچ عالی را به عنوان صبحانه میل کنید.

صبحانه نان و پنیر و گردو جایگزین ناهار

نان پروتئینی به دلیل داشتن غلات کامل و همچنین آرد سویا دیرتر از نان سفید هضم می‌شود و منبع خوبی از کربوهیدرات‌های پیچیده است که چندین ساعت شما را سیر نگه می‎‌دارند. همچنین هر برش نان پروتئینی دارای 6 گرم پروتئین است که با ترکیب پروتئین پنیر، مقدار پروتئین مورد نیاز در صبحانه‌ی شما را تأمین می‌کند.

در کنار پنیر از کنجد و یا گردو برای تأمین اسیدهای چرب مورد نیاز بدن استفاده کنید. چند برش گوجه در این ساندویچ کار را تمام می‌کند، اما اگر گوجه به همراه پنیر دوست ندارید می‌تواند به جای آن چند عدد زیتون قرار دهید.

فهرست محتوا
دسترسی سریع

5 پاسخ

 1. سلام
  مطلب جالبی بود
  برای حذف ناهار گفته شده صبحانه مقوی مصرف شود حالا این سوال پیش میاد که صبحانه باید شامل چه مواد غذایی باشد که جایگزینی برای ناهار بشه؟

  1. سلام دوست عزیز وقت شما بخیر باشه.
   صبحانه هایی که توی مقاله معرفی شدند، منابع غذایی غنی از پروتئین و کربوهیدرات هستند. به طور کلی اگر شما صبحانه‌ی کامل و مفیدی استفاده کنید، خیلی دیرتر از حالت عادی گرسنه میشید و می‌توانید برای میان وعده از میوه ها استفاده کنید 🙂

 2. شما که زحمت کشییدید صبحانه رو قشنگ تو ضیح دادید لطفا وعده ی شام را هم بفرمایید که چی استفاده کنیم در ضمن از مطالب عالیتون سپاسگزارم . سلامت باشید وموفق وموید🖐️🖐️👍👍🙏🙏🌺🌺

  1. سلام وقت شما بخیر
   یکی از نکات مهمی که باید در نظر داشته باشید این هست که شام, یکی از مهم ترین وعده های غذایی می‌باشد. اما میتوان با هدف کاهش وزن، نظارت بیشتری برای استفاده از مواد غذایی در این وعده داشت.
   حتما مطالب جدیدی درمورد مصرف مناسب مواد غذایی در وعده ی شام خواهیم گذاشت:)
   مرسی از پیشنهاد خوب شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منتخب بهترین مقالات دکتر زندی
محبوب ترین مقالات
فرم رزرو نوبت