Search
Close this search box.

Dubai

دمنوش لاغری شکم مناسب شما چیست؟

دمنوش لاغری شکم

مطالعه بار جهانی بیماری‌ها (GBD) شیوع چاقی را در زنان و مردان بالغ ایرانی (بیش از 20 سال) به ترتیب 29.3 و 13.6 درصد گزارش کرده است. چاقی در علم تغذیه با BMI (وزن تقسیم بر قد به متر به توان دو) بالاتر از 30 تعریف می‌شود، درحالی‌که معنای اضافه وزن BMI بالای 25 است. همان‌طور که انتظار می‌رود، آمار اضافه وزن در ایران بسیار بیشتر است و حدود 49.7 درصد در مردان و 63.9 درصد در زنان دارای اضافه وزن هستند (حدود نیمی از کل جمعیت). اضافه وزن تقریبا همیشه با جمع‌شدن چربی در ناحیه شکم مشخص می‌شود و افراد سعی می‌کنند با روش‌های مختلفی از جمله استفاده از انواع گیاهان لاغری این مشکل را حل کنند. بیایید ببینیم دمنوش لاغری شکم چقدر فایده دارد و چه نوع دمنوشی مناسب شماست.

دمنوش لاغری شکم

چرا افراد به دنبال دمنوش لاغری شکم هستند؟

با توجه به شیوع بالای چاقی در ایران، جستجوی راه‌های مختلف کاهش وزن از جمله استفاده از دمنوش لاغری شکم کاملا قابل پیش‌بینی است. چربی ناحیه شکم از جمله چربی‌های مقاوم است. به عبارت دیگر، با پیروی از یک رژیم غذایی اصولی هم شانس این‌که شکم شما به کمرتان بچسبد خیلی کم است. این موضوع سبب شده است که افراد به دنبال راه‌هایی برای کاهش چربی موضعی شکم بگردند که یکی از آنها دمنوش لاغری شکم است.

آیا دمنوش لاغری شکم موثر است؟

پاسخ به این سوال کمی چالش‌برانگیز است. این موضوع که برخی از مواد غذایی گیاهی می‌توانند چربی‌سوزی را به‌شکل موضعی افزایش دهند و سرعت لاغری را زیاد کنند پذیرفته شده است. مطالعات متعددی روی ترکیبات گیاهی مختلف از جمله زنجبیل، فلفل هندی، زیره و دارچین انجام شده است که نشان می‎دهد این ترکیبات می‌توانند سوزاندن چربی را بیشتر کنند. با این حال، متخصصان تغذیه بر این باور هستند که استفاده از این دمنوش‌ها به‌طور مستقل و بدون استفاده از یک رژیم لاغری صحیح، احتمالا تاثیر زیادی نخواهد داشت و اگر هم داشته باشد اثر آن موقتی است. دلیل اصلی هم این است که اگر شما چربی را بسوزانید، اما با خوردن کالری اضافی دوباره چربی بسازید، تغییر خاصی را نخواهید دید. پس اگر قصد استفاده از دمنوش لاغری شکم را دارید، لازم است این دمنوش‌ها را زیر نظر متخصص تغذیه و همزمان با یک رژیم غذایی سالم استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره جراحی لاغری

دمنوش لاغری از نظر طب سنتی

از نظر طب سنتی چربی که در ناحیه شکم جمع می‌شود ناشی از بلغم است. طبع بلغم سرد و تر است و برای مبارزه با آن باید از یک ماده غذایی با طبع مخالف، یعنی گرم و خشک استفاده کرد. برخی از مواد غذایی از جمله انواعی از دمنوش لاغری شکم در طب سنتی وجود دارند که با از بین‌بردن بلغم شکم به لاغری آن کمک می‌کنند. این دمنودش‌ها تقریبا با انواعی که طب جدید توصیه می‌کنند یکی هستند. علاوه بر این، در اینجا هم قاعده قبلی وجود دارد. یعنی باید سعی کنید که با دریافت مواد غذایی کمتر، از ساخت مجدد بلغم در شکم و سایر نقاط بدن خود جلوگیری کنید. این مسئله مخصوصا وقتی که طبع پایه بدن شما سرد و تر است اهمیت بیشتری دارد. با این حال اگر طبع شما گرم و خشک باشد، استفاده بلند‌مدت از این نوع دمنوش‌ها می‌تواند سبب ایجاد مشکلاتی در بقیه قسمت‌های بدن شما شود. قبل از مصرف هر دمنوش لاغری مشاوره با دراین زمینه از بهترین متخصص لاغری در تهران کمک بگیرید.

دمنوش لاغری شکمی

 

انواع دمنوش لاغری شکم

برخی از انواع دمنوش لاغری شکم شامل موارد زیر هستند:

  • قهوه: کافئین میزان متابولیسم را به میزان قابل توجهی(3 تا 13 درصد) افزایش می‌دهد، با این حال اگر افسردگی و اضطراب دارید یا مزاج پایه شما خشک است، نباید زیاد از قهوه استفاده کنید.
  • چای سبز: چای سبز حاوی کافئین و EGCG است که هر دو متابولیسم را افزایش می‌دهند. با این حال چای سبز سرد و خشک است و برای افرادی با مزاج سرد و چاقی‌های بلغمی چندان توصیه نمی‌شود.
  • دمنوش زیره: زیره سطح متابولیسم پایه را بالا می‌برد و در طولانی‌مدت سبب لاغری می‌شود. با این حال این دمنوش گرم و خشک است و استفاده بلندمدت از آن به پرزهای دستگاه گوارش آسیب می‌زند. پس اگر مزاج گرمی دارید لازم است با احتیاط بیشتری از زیره استفاده کنید. شما همچنین می‌توانید زیره، دارچین و زنجبیل را برای ساخت یک دمنوش لاغری فوق العاده ترکیب کنید. با این حال اگر مزاج شما گرم است و یا کبد گرمی دارید، این نوشیدنی می‌تواند سبب مشکل شود.

بیشتر بخوانید: درباره عمل معده

سخن آخر

دمنوش لاغری شکم به دمنوش‌هایی اطلاق می‌شود که می‌توانند با افزایش سطح متابولیسم و سوخت چربی شما را لاغر کنند. با این حال، این دمنوش‌ها باید با توجه به مزاج بدن و همراه با یک رژیم متعادل استفاده شوند.

 

 

منبع:

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8859716/

https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fendo.2020.00042/full#:~:text=The%20Global%20Burden%20of%20Diseases,than%20our%20estimates%20(3).

https://www.healthline.com/nutrition/12-fat-burning-foods#bottom-line

فهرست محتوا
دسترسی سریع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منتخب بهترین مقالات دکتر زندی
محبوب ترین مقالات
فرم رزرو نوبت