Dubai

انواع غذاها و داروهای گیاهی و میوه ها برای لاغری

غذاهای گیاهی و لاغری

وقتی صحبت از لاغری می‌شود، بسیاری از افراد می‌پرسند «چه بخوریم که لاغر شویم؟» اگرچه این سوال در ابتدا خنده‌دار به‌نظر می‌رسد، اما نشانه‌ای از تمایل آنها برای تغییر شیوه خوردن برای دستیابی به وزن سالم است.

حقیقت این است که خوردن هیچ غذا و یا میوه‌ای سبب لاغری نمی‌شد. دلیل آن هم این است که تمام غذاها و میوه‌ها داری کالری هستند و کالری چیزی است که در راستای افزایش وزن عمل می‌کند و نه کاهش آن. با این حال، برخی از غذاها و میوه‌ها دارای کالری کمتر و در عین حال خاصیت سیرکنندگی بیشتری هستند و سرمایه‌گذاری بر مصرف آنها، می‌تواند برای کاهش وزن مفید باشد.

در مورد داروهای گیاهی، موضوع کمی فرق می‌کند. به عبارت دیگر، می‌توانیم انتظار داشته باشیم که گیاهان خاصی با تغییراتی که در اشتها، سطح متابولسیم و چربی‌سوزی ایجاد می‌کنند، سبب کاهش وزن شود.

با توضیحات فوق، این مقاله به معرفی غذاها و میوه‌هایی می‌پردازد که کمتر شما را چاق کرده و بیشتر سیر می‌کنند. همچنین گیاهانی را معرفی می‌کند که که می‌توانند با تغییرات مثبت در بدن شما، سبب کاهش چربی شوند.

بیشتر بخوانید: رژیم کتوژنیک

غذاهای گیاهی برای لاغری

غذاهایی برای لاغری

به‌طور کلی غذاهایی که از سبزیجات و پروتئین غنی هستند و چربی آنها زیاد نیست، افراد را بهتر سیر می‌کنند و در عین حال کالری کمتری را به بدن می‌رساننند. هر یک از درشت‌مغذی‌ها، شامل پروتئین، چربی و کربوهیدرات، هورمون‌هایی را ترشح می‌کنند که سبب القاء سیری می‌شود. پس اگر در غذای شما هر سه نوع درشت‌مغذی‌ها موجود باشند، سیری شما سریع‌تر و بیشتر خواهد بود. به‌همین دلیل هم هست که با وجود کالری بالایی که چربی دارد، حذف آن اصلا توصیه نمی‌شود. همچنین قطع نان و برنج معمولا گزینه مناسبی برای لاغر شدن بدون احساس گرسنگی نیست. علاوه بر موارد فوق، غذاهایی که حاوی سبزیجات باشند، با داشتن فیبر بالا به کاهش اشتها، سیری و لاغری کمک می‌کنند.

با توضیحات ذکر شده،  غذاهای زیر برای لاغری مناسب هستند:

 • قرمه سبزی کم چرب
 • خورش‌های دارای سبزی، اما سرخ نشده (مثل خورش کرفس، بامیه، کدو حلوایی و بادنجان)
 • لوبیا پلو کم چرب
 • خوراک ماهی پخته شده با روغن کم
 • جوجه کباب و یا سینه مرغ با نان

البته لازم به تذکر است که مطمئنا قطع مصرف نان و برنج می‌تواند بر لاغری تاثیر بیشتری بگذارد. بر این اعتبار، مصرف سینه مرغ بدون نان و برنج بیشتر از مصرف آن با نان و برنج لاغر می‌کند. با این حال، مبنای نگارش این مقاله معرفی غذاها و میوه‌هایی است که در کنار سیرکنندگی خوب، کمترین کالری را به بدن رسانیده و به عبارتی شما را لاغر می‌کنند.

 

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره جراحی لاغری

میوه‌جات برای لاغری

میوه‌هایی که دارای سطوح بالای فیبر هستند و در عین حال شیرین هم هستند، گزینه‌های خوبی برای لاغری محسوب می‌شوند. این میوه‌ها به‌علت شیرینی و فیبر بالا، اشتهای شما را کنترل می‌کنند و در یک رژیم لاغری به‌شکل موثری کمک کننده هستند.

برای مثال سیب، گلابی، انجیر و انگور از جمله این میوه‌ها محسوب می‌شوند. برخی از افراد بر این باور هستند که انجیر و انگور به‌علت شیرینی که دارند چاق‌کننده هستند. اگرچه نمی‌توان تاثیری شیرینی را بر چاقی نادیده گرفت، اما باید گفت یک سروینگ از هر نوع میوه تقریبا کالری یکسانی را ارائه می‌دهد (حدود 60 کیلو کالری). برای مثال، کالری یک سیب با یک برش هندوانه یا یک عدد پرتغال تقریبا برابر در نظر گرفته می‌شود. اما وقتی به‌خاصیت سیر‌کنندگی آنها فکر کنیم، می‌بینیم که سیب سیرکننده‌تر است. دلیل آن هم این است که هم فیبر بالایی دارد و هم با شیرینی اندکی که دارد، اشتهای شما را کنترل می‌کند. پس وقتی صحبت بر سر میوه‌جات برای لاغری است، همه‌چیز به انتخاب مناسب‌ترین گزینه برمی‌گردد.

اگر گزینه شیرینی را کنار بگذاریم، میوه‌هایی مانند توت‌ها ، بلو‌بری و کیوی هم به دلیل داشتن فیبر بالا برای لاغری مناسب هستند.

بیشتر بخوانید: عمل معده برای کسانی که bmi بالای 35 دارند مناسب است

داروهای گیاهی برای لاغری

بر خلاف دو مورد بالا، داروهای گیاهی زیادی وجود دارند که مطالعات اثر آنها را بر کاهش وزن اثبات کرده‌اند. این داورها با مکانیزم‌های مختلفی سبب لاغری می‌شوند. با این حال، باید قبل از مصرف آنها با متخصص مشورت کنید که منبع مصرفی نداشته باشید. این داروهای گیاهی شامل موارد زیر هستند:

 • شنبلیله: این گیاه اشتها را کاهش داده و با این روش افراد را لاغر می‌کند.
 • فلفل کاین: نوعی فلفل چیلی است که حاوی «کپسایسین» است که نشان‌داده شده است متابولیسم را افزایش می‌دهد و گرسنگی و دریافت کالری را کاهش می‌دهد.
 • زنجبیل: ادویه‌ای است که معمولا در طب سنتی استفاده می‌شود. مطالعات نشان می‌دهد که ممکن است متابولیسم و چربی‌سوزی را افزایش دهد و همچنین جذب چربی و اشتها را کاهش دهد.
 • پونه کوهی: این گیاه حاوی ماده‌ای به نام «کارواکرول» است که ممکن است با تغییر سنتز چربی در بدن به کاهش وزن و افزایش سوخت چربی کمک کند.
 • جینسینگ: این گیاه که اغلب در طب سنتی چینی استفاده می‌شود، ممکن است در کاهش وزن موثر باشد؛ جذب چربی را به تاخیر بیندازد و ساخت بافت چربی را مهار کند.
 • :Caralluma Fimbriata گیاهی است که معمولاً در قرص‌های کاهش وزن استفاده می‌شود و ممکن است به‌کاهش اشتها کمک کند.
 • زردچوبه: زردچوبه یک ادویه حاوی «کورکومین» است که در مطالعات انسانی و حیوانی به‌کاهش وزن و کاهش چربی کمک کرده است.
 • فلفل سیاه: حاوی «پیپرین» است که در مطالعات آزمایشگاهی و مطالعات حیوانی نشان داده شده است که به‌کاهش وزن بدن و جلوگیری از تشکیل سلول‌های چربی کمک می‌کند.
 • سیر: سیر ممکن است متابولیسم را افزایش دهد، به کاهش ساخت بافت چربی و در نهایت جلوگیری از چاقی کمک کند.
 • :Gymnema sylvestre گیاهی است که اغلب برای کاهش قند خون استفاده می‌شود. مطالعات انسانی و حیوانی نشان می‌دهند که ممکن است با کاهش اشتها به کاهش وزن نیز کمک کند.
 • دارچین: ادویه‌ای است که می‌تواند قند خون را کاهش دهد و از این طریق منجر به کاهش اشتها و در نهایت وزن شود.
 • عصاره دانه قهوه سبز: از دانه‌های قهوه بو داده نشده تهیه می‌شود. برخی تحقیقات نشان می‌دهند که می‌تواند به کاهش وزن بدن و کاهش چربی شکم کمک کند.
 • زیره: یک ادویه رایج است که نشان داده شده است به‌طور موثر وزن بدن و چربی را کاهش می‌دهد.

بیشتر بخوانید: بای پس معده چیست؟

گیاهان مناسب برای لاغری

 

سخن آخر

به‌دلیل داشتن کالری، تقریبا هیچ کدام از میوه‌ها و غذاها به خودی خود سبب لاغری نمی‌شوند. منظور از میوه‌جات و غذاهایی برای لاغری، انتخاب‌هایی است که بیشترین سیرکنندگی را همراه با ارائه کمترین کالری به همراه دارند. اما در مورد گیاهان دارویی، وضعیت متفاوت است. گیاهان دارویی زیادی شناخته شده‌اند که با روش‌های مختلف از جمله کاهش اشتها، کاهش ساخت بافت چربی، افزایش متابولیسم و جلوگیری از ساخت بافت چربی به لاغری کمک می‌کنند.

برای مشاوره دراین زمینه از بهترین متخصص لاغری در تهران کمک بگیرید.

 

منبع:

 

https://www.healthline.com/nutrition/weight-loss-herbs

https://www.stylecraze.com/articles/lose-weight-with-these-12-amazing-herbs-and-spices/

فهرست محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منتخب بهترین مقالات دکتر زندی
محبوب ترین مقالات
آرد برنج چاق کننده است؟
داروهای گیاهی برای لاغری

آرد برنج چاق کننده است؟

آرد برنج یکی از آردهایی است که به‌طور گستره‌ای برای تهیه شیرینی‌ها و برخی از موادغذایی استفاده می‌شود. برای این‌که بدانید آیا این آرد چاق

مطالعه مقاله
داروهای گیاهی برای لاغری

انواع تنقلات کم کالری

تنقلات به خوردنی‌هایی گفته می‌شود که افراد هر از گاهی به‌سراغ آن می‌روند و علاوه بر سیرشدن، احساس تنوع و تفریح می‌کنند. با این حال

مطالعه مقاله
روغن کنجد در رژیم لاغری
داروهای گیاهی برای لاغری

روغن کنجد در رژیم لاغری

وقتی صحبت از رژیم لاغری می‌شود، روغن‌ها معمولا از چالش‌برانگیز‌ترین مسائل هستند. این‌که چه روغنی استفاده کنید، چه مقدار روغن بخورید و یا اصلا روغن

مطالعه مقاله
اطلاعات تماس مطب ایران

تهران، شهرک غرب، بلوار فرحزادی، بالاتر از چهار راه دادمان (بیمارستان آتیه)، خیابان ناخدا همتی، پلاک ۴۴ طبقه ۲

Dubai Contact Information

Dubai, United Arab Emirates , Dubai Healthcare City, Building 73, 3rd Floor P.O. Box 505008

فرم رزرو نوبت