Search
Close this search box.

Dubai

کیست تخمدان و ارتباط آن با چاقی | علائم کیست تخمدان

ارتباط چاقی با کیست تخمدان چیست

کیست تخمدان از مشکلاتی است که زنان به آن مبتلا می‌شوند. کیست تخمدان یکی از بیماری های چاقی می باشد و  در تعداد زیاد باعث بروز تخمدان پلی‌کیستیک و تنبلی تخمدان می‌شود. کیست تخمدان و تخمدان پلی‌کیستیک باعث مسائل و مشکلات زیادی برای بانوان می‌شود. مشکلاتی از قبیل ناباروری، ریزش مو، افزایش موهای زائد و حتی خلق و خوی بد از عوارض کیست تخمدان است. رژیم لاغری راهی برای رهایی از این بیماری است. چاقی تخمدان پلی‌کیستیک را تشدید می‌کند و برای رهایی از آن باید لاغر شد. با این وجود هر رژیم لاغری ای نمی‌تواند بانوان مبتلا به کیست تخمدان را لاغر کند. در این مقاله قصد داریم به بررسی ارتباط کیست تخمدان و چاقی، دلایل ابتلا و نحوه‌ی جلوگیری و درمان این عارضه بپردازیم. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

ارتباط چاقی و کیست تخمدان

کیست تخمدان چگونه تشکیل می‌شود؟

سیستم تولیدمثل زنان شامل تخمدان‌ها و رحم است. تخمدان‌ها هر ماه یک تخمک آزاد می‌کنند. اگر این تخمک با اسپرم برخورد داشته باشد، منجر به تشکیل نطفه و در نهایت تولد کودک می‌شود. در غیر این صورت قاعدگی صورت گرفته و تخمک از این طریق از بدن خارج می‌شود. این یک چرخه‌ی طبیعی برای بدن زنان است. اگر تخمدان نتواند تخمک خود را آزاد کند، تخمک در آن باقی‌مانده و کیست تشکیل می‌دهد. در این حالت قاعدگی رخ نمی‌دهد. زمانی که این تخمک‌های نابالغ زیاد شوند تخمدان پلی‌کیستیک می‌شود. در این شرایط که تخمکی آزاد نمی‌شود، بارداری نیز رخ نمی‌دهد. دلیل فایده رژیم لاغری برای بارداری این است که یکی از دلایل این که تخمدان نمی‌تواند تخمک خود را آزاد کند، چاقی شکمی است.

بیشتر بخوانید: چاقی در بارداری

دلایلی که باعث کیست تخمدان می‌شوند

رژیم غذایی نامناسب، عدم تحرک کافی و چاقی از عوامل مهم ایجاد کیست تخمدان و ابتلا به کیست تخمدان هستند.  زمانی که رژیم غذایی نامناسبی دارید، از شکر و کربوهیدرات بالاتر از حد مجاز استفاده می‌کنید به پلی‌کیستیک این شانس را می‌دهید که بروز پیدا کند. عدم تحرک باعث می‌شود چاقی به وجود بیاید و در ادامه تخمدان‌ها نتوانند تخمک‌های خود را آزاد کند. این وضعیت منجر به تولید هورمون‌های آندروژن یا هورمون‌های مردانه در بدن شده و صفات مردانه در بانوان بروز پیدا می‌کند. با استفاده از رژیم لاغری مناسب می‌توان این علائم را کنترل کرد.

تحقیقات می‌گویند که حدود ده درصد از زنان به این بیماری مبتلا می‌شوند. با این حال مشاهدات در سال‌های گذشته نشان می‌دهد که این رقم بسیار بیش از این است. بسیاری از مبتلایان به کیست تخمدان از جهت وزنی سر وزن مناسب خود هستند. با این وجود اگر یک آنالیز بدنی انجام دهیم می‌بینیم که اکثر آن‌ها در ناحیه شکم خود و دور تخمدان‌ها چربی دارند ودر واقع از انواع چاقی رایج در زنان می باشد. از بین بردن چربی در این ناحیه تنها با رژیم لاغری مناسب و ورزش ممکن است.

علائم کیست تخمدان

 • ایجاد نفخ و تورم در ناحیه شکم
 • احساس پُر بودنِ قسمتِ زیر شکم
 • درد در ناحیه روده
 • مسدود شدن مثانه یا روده
 • سیکل قاعدگی نامنظم
 • چاقی بدون دلیل
 • تکرر ادرار
 • در بعضی موارد درد شدید لگن و تب
 • قاعدگی دردناک
 • احساس تهوع
 • خونریزی واژینال غیرطبیعی
 • احساس درد حین رابطه‌ی جنسی
 • حساس‌تر شدن سینه‌ها

امروزه جراحی چاقی و لاغری یکی از راهکارهای لاغری است که حتی برای کنترل قندخون هم از این عمل استفاده می کنند. دکتر عبدالله زندی متخصص و جراح لاغری با بیش از 20 سال تجربه در این زمینه فعالیت دارد که می توانید برای مشاوره و درمان چاقی در تهران به ایشان مراجعه فرمایید.

تأثیر چاقی بر کیست تخمدان

همان‌طور که بالاتر گفتیم، چاقی باعث افزایش احتمال ابتلا به کیست تخمدان می‌شود. متأسفانه ماجرا به طور برعکس نیز صادق است. خود سندرم تخمدان پلی‌کیستیک نیز باعث چاقی و اضافه‌وزن بیشتر می‌شود. دلیل این اتفاق ترشح نادرست هورمون انسولین در بدن است. این ترشح انسولین بالا باعث ایجاد مقاومت به انسولین در زنان مبتلا به پلی‌کیستیک می‌شود. در این شرایط رژیم لاغری تأثیر کمتری روی کاهش وزن می‌گذارد. بیشتر شدن چاقی بیشتر شدن علائم پلی‌کیستیک را در پی دارد. در نتیجه یک سیکل مخرب به وجود می‌آید که چاقی بیشتر و کیست‌های بدتر حاصل آن هستند. تنها راه رهایی از این وضعیت داشتن رژیم لاغری مناسب است.

ارتباط چاقی بر کیست تخمدان

درمان کیست تخمدان با رژیم لاغری

دستگاه تناسلی تنها وظیفه بارداری و گسترش نسل بشر را به عهده ندارد. تنظیم هورمون‌های بدن و سلامت و شادابی فرد نیز بر عهده این دستگاه است. همان‌طور که بالاتر گفتیم خوب عمل نکردن دستگاه تناسلی می‌تواند باعث مقاومت به انسولین و دیابت هم بشود. از این رو در رژیم لاغری ای که برای کاهش وزن می‌گیرید باید به سلامت این دستگاه توجه کنید. علاوه بر این در تمام طول زندگی رژیم غذایی شما باید مملو از مواد مفید برای تخمدان‌ها باشد.

بهترین راهکار برای درمان تخمدان پلی‌کیستیک از بین بردن چاقی شکمی است. رفتن چاقی باعث می‌شود تخمدان‌ها از فشار خارج شده و بهتر عمل کنند. از مهم‌ترین عوامل عملکرد خوب در هورمون‌ها داشتن فعالیت و ورزش است. باید در روز حداقل نیم ساعت را به ورزش‌هایی مثل هیت اختصاص دهید. این دقایق کوتاه فعالیت هورمون‌هایتان را تنظیم و شما را سالم نگه می‌دارد. توجه کنید که برخی ورزش‌ها برای مبتلایان به پلی‌کیستیک مناسب نیستند. این ورزش‌ها هورمون‌های مردانه را فعال کرده و علائم پلی‌کیستیک را بدتر می‌کنند. ورزش‌هایی مثل هیت، با مدت زمان کم بهترین تاثیر را روی چاقی ناشی از کیست تخمدان می‌گذارند. توجه کنید که هیت یک نوع ورزش خاص نیست بلکه روش خاصی از تمرین است. اگر امکان تمرین باشگاهی را ندارید خوب است بدانید بهترین تحرک برای مبتلایان به کیست تخمدان پیاده‌روی است.

بیشتر بخوانید: انواع عمل معده برای کسانی که BMI بالای 35 دارند.

رژیم لاغری مفید برای کیست تخمدان

رژیم لاغری مناسب برای کیست تخمدان باید فیبر و پروتئین کافی داشته باشد. رژیم شما باید قند کمی داشته باشد. بهتر است استفاده از قندهای مصنوعی را به کل فراموش کنید و از قندهای طبیعی نیز به تعادل استفاده کنید. در رژیم لاغری مبتلایان به پلی‌کیستیک نباید وعده‌ای حذف شود؛ زیرا برای قند خون مفید نیست. مصرف کربوهیدرات در این رژیم باید کنترل شده و تاحدامکان از آن پرهیز شود. دلیل این پرهیز تولید شدن انسولین و آزاد شدن قند در خون در نتیجه مصرف کربوهیدرات است. سعی کنید از کربوهیدرات‌های تصفیه نشده و پیچیده بیشتر استفاده کنید؛ زیرا تأثیر کمتری روی قند خون دارند. در غذا خوردن به شاخص گلایسمی مواد مصرفی خود دقت کنید، هرچه این شاخص پایین‌تر باشد برای پلی‌کیستیک بهتر است.

نشانه‌ی بهبود شما با استفاده از رژیم لاغری مبتلایان به پلی‌کیستیک، بهبود علائم است. موهای زائد شما کم و نازک‌تر می‌شوند. خلق و خویتان بهبود یافته و از شر مسائلی مثل نفخ و .. راحت می‌شوید. به طور مرتب به سونوگرافی بروید تا اندازه کیست‌ها چک شوند و درمانتان تکمیل گردد.

جمع‌بندی تأثیر لاغری روی کیست تخمدان

کیست تخمدان در اثر عدم تحرک و چاقی شکمی به وجود می‌آید. این کیست باعث به‌هم‌ریختن نظم هورمون‌ها، اختلال در بارداری و بروز صفات مردانه در زنان می‌شود. کیست تخمدان خود باعث چاقی بیشتر می‌شود و چاقی بیشتر نیز باعث بدتر شدن علائم سندرم تخمدان پلی‌کیستیک می‌شود. برای بهبود این بیماری باید ورزش کرد و رژیم لاغری مناسبی را رعایت کرد. رژیم غذایی مبتلایان به پلی‌کیستیک باید مملو از فیبر و پروتئین باشد و تا حد ممکن از قند و کربوهیدرات پرهیز کرد. مصرف قند طبیعی و کربوهیدرات پیچیده برای بهبود عوارض پلی‌کیستیک از قندهای مصنوعی و کربوهیدرات‌های ساده بهتر است.

فهرست محتوا
دسترسی سریع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منتخب بهترین مقالات دکتر زندی
محبوب ترین مقالات
فرم رزرو نوبت