Search
Close this search box.

Dubai

بوتاکس معده چگونه انجام می شود؟ راهکار سریع برای لاغری

بوتاکس معده

ممکن است شما هم مانند بسیاری از افراد مطالبی را درباره بوتاکس معده شنیده باشید اما به صورت دقیق ندانید که منظور از آن چیست. مطالعه این مقاله اطلاعات خوبی را در این رابطه در اختیارتان قرار می‌دهد.

بوتاکس معده چیست

ابتلا به اضافه وزن موضوعی است که تعداد زیادی از مردم در نقاط مختلف جهان از آن رنج می‌برند. بروز چاقی از جهات گوناگون می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد. وزن بیش از حد تاثیر منفی روی زیبایی اندام، سلامتی بدن و… می‌گذارد. در دنیای امروز روش‌های متعددی برای مقابله با چاقی در دسترس قرار دارد. بوتاکس معده از جمله راهکارهایی است که برای کم کردن وزن بدن استفاده می‌شود. این روش به عنوان یکی از تکنیک‌های کاهش وزن سریع شناخته شده و برای انجام آن از آندوسکوپی و تزریق سم بوتولینوم به معده استفاده می‌شود.

بوتاکس معده را می‌توان به صورت سرپایی برای مراجعه کنندگان انجام داد. بیمار بعد از استفاده از این روش احتیاجی به بستری شدن در مرکز درمانی ندارد. تزریق سم بوتولینوم باعث می‌شود اعصاب و عضلات معده بیمار تا ۴ الی ۶ ماه به حالت فلج درآید. در نتیجه اشتهای او برای خوردن غذا کم می‌شود. از طرف دیگر بعد از تزریق سم مواد غذایی برای مدت زمان بیشتری در معده بیمار مانده و او تا مدت‌ها احساس سیری خواهد داشت. به همین دلیل تمایل و انگیزه فرد برای صرف غذا کاهش پیدا می‌کند.

دکتر عبدالله زندی بهترین متخصص جراحی چاقی موضعی و غیر موضعی در تهران و دبی

عمل بوتاکس معده برای چه افرادی مناسب است

عمل بوتاکس معده برای چه افرادی مناسب است

وجود برخی شرایط نشان می‌دهد که انجام بوتاکس معده برای فرد مناسب است. افرادی که می‌توانند برای کاهش وزن از این روش استفاده کنند عبارتند از:

 • کسانی که شاخص توده بدنی ۳۰ الی ۴۰ دارند.
 • افرادی که با ایجاد تحول در سبک زندگی و فعالیت‌های ورزشی قادر به کم کردن وزنشان نشده‌اند.
 • افرادی که می‌خواهند به کمک جراحی‌های لاغری به وزن مطلوب دست پیدا کنند. تزریق بوتاکس قبل از انجام جراحی برای این دسته از افراد مناسب بوده و وزن آن‌ها را تا حدی کم می‌کند.
 • کسانی که مایلند با لاغری از ابتلا به بیماری‌هایی همچون امراض قلبی و عروقی، سکته‌های مغزی، فشار خون بالا، دیابت و… جلوگیری کنند.

مزایای بوتاکس معده

کاهش وزن با استفاده از بوتاکس معده مزایای مختلفی را برای افراد به همراه دارد. موارد زیر از جمله مزایایی هستند که با استفاده از این روش شامل حال بیماران می‌شوند:

 • انجام بوتاکس معده نیاز به صرف مدت زمان زیادی ندارد. این روش جزو عمل‌های سرپایی بوده و انجام آن تنها ۲۰ الی ۳۰ دقیقه طول می‌کشد. بیمار بعد از این عمل بستری نمی‌شود.
 • کسانی که تزریق بوتاکس انجام می‌دهند بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی شاهد کاهش وزن بدن خود خواهند بود.
 • پزشک متخصص برای انجام بوتاکس معده روی بیمار از آندوسکوپی و تزریق کمک می‌گیرد. در این روش احتیاجی نیست پزشک اقدام به نمونه گیری یا ایجاد برش روی بخشی از بدن فرد کند.
 • مشکلات و عوارضی که به دلیل انجام جراحی‌های چاقی بروز پیدا می‌کند در این روش به چشم نمی‌خورد.

عمل بوتاکس معده برای لاغری چگونه انجام می شود

عمل بوتاکس معده برای لاغری چگونه انجام می شود

جهت انجام بوتاکس معده برای کاهش وزن و لاغری ابتدا باید از بیهوشی استفاده کرد. البته گاهی اوقات ممکن است برای تزریق بوتاکس به معده نیازی به بیهوش کردن بیمار نباشد. تشخیص این موضوع برعهده پزشک است و با توجه به نظر او می‌توان در این زمینه تصمیم گیری کرد. در مرحله بعد پزشک می‌بایست دستگاه آندوسکوپی را برای تزریق سم وارد معده بیمار کند. این دستگاه از راه دهان بیمار به مری او رفته و بعد از آن هم باید وارد معده شود. در ادامه پزشک اقدام به تزریق بوتاکس می‌کند. به این منظور پزشک مقدار مناسبی از سم بوتولینوم را به آرامی به بخش‌هایی از معده بیمار تزریق خواهد کرد. معمولا چند نقطه در پایین معده بیمار برای تزریق بوتاکس انتخاب می‌شود.

تزریق بوتاکس به معده حدود ۲۰ دقیقه طول کشیده و بعد از اتمام عمل بیمار به مدت ۱ الی ۲ ساعت در مرکز درمانی تحت نظر خواهد بود. بعد از گذشت این مدت بیمار ترخیص شده و می‌تواند به انجام فعالیت‌های روزانه مشغول شود.

مطالب مرتبط: خواص سرکه سیب برای چربی سوزی و لاغری

مراقبت ‌های پس از عمل بوتاکس معده

بوتاکس معده هم مانند سایر روش‌های رفع چاقی نیاز به انجام یک‌سری مراقبت‌های بعد از عمل دارد. به کسانی که از تزریق بوتاکس برای لاغری بدن کمک می‌گیرند توصیه می‌شود بعد از عمل به نکات زیر توجه کنند:

 • بعد از انجام این روش بدن و معده شما برای بهبودی احتیاج به زمان دارد. بعد از تزریق بوتاکس باید استراحت کافی داشته و از انجام هر گونه فعالیت بدنی سنگین اجتناب کنید. در همین رابطه توصیه می‌شود تا ۴۸ ساعت بعد از تزریق بوتاکس به محل کار مراجعه نکرده و در منزل بمانید. همچنین بهتر است انجام ورزش‌های سنگین را به مدت ۱ هفته ترک کنید.
 • مصرف مایعات به حد کافی یکی دیگر از مراقبت‌های مورد نیاز بعد از عمل بوتاکس معده است. بعد از عمل باید به مصرف کافی آب و مایعات دیگر دقت داشته و بدن خود را به نحو مطلوب هیدراته کنید. مصرف مایعات در تامین سلامت معده موثر بوده و ریسک بروز اختلال در سیستم گوارش بدن را کاهش می‌دهد.
 • بعد از بوتاکس معده توصیه می‌شود در ابتدا از انواع غذای نرم در رژیم غذایی خود استفاده کنید. به طور مثال می ‌توانید انواع سوپ، غذاهای آسیاب شده، پوره و… را در وعده‌های غذایی خود میل کنید.
 • بعد از بوتاکس معده نباید غذای چرب و سنگین مصرف کنید. تا زمان بهبودی معده بهتر است از مصرف غذاهای سرخ شده، مواد غذایی ادویه دار و… خودداری کنید.
 • بعد از تزریق بوتاکس به معده از مواد غذایی غنی از فیبر به طور مثال انواع میوه، سبزیجات و… استفاده کنید.
 • مصرف سیگار و الکل بعد از انجام این عمل ممنوع است. مصرف این مواد بر عملکرد معده اثر گذاشته و شدت عوارض جانبی را افزایش می‌دهد.

تفاوت بوتاکس با اسلیو معده

بوتاکس معده و اسلیو معده تفاوت‌های زیادی با هم دارند از جمله:

 • در روش اسلیو معده نیاز به انجام بیهوشی عمومی روی بیمار وجود دارد اما برای تزریق بوتاکس می‌توان از بیهوشی خفیف استفاده کرد.
 • پزشک برای انجام اسلیو معده باید برش‌هایی با اندازه بسیار کوچک را در شکم فرد ایجاد کند. این کار برای انتقال دستگاه به بدن بیمار انجام می‌شود. تزریق بوتاکس نیاز به انجام هیچ برشی روی بدن فرد ندارد.
 • جراحی اسلیو معده برخلاف تزریق بوتاکس به معده یک نوع عمل جراحی به شمار می‌رود. این روش به شکل لاپاراسکوپی انجام شده و برای کاهش وزن بیمار لازم است درصد قابل توجهی از حجم معده او توسط پزشک برداشته شود. تزریق بوتاکس به معده یک روش درمانی سرپایی است که پزشک برای انجام آن از آندوسکوپی کمک گرفته و سم را داخل معده تزریق می‌کند.
 • از آنجایی که برای اسلیو معده از برش استفاده می‌شود بعد از انجام این روش معده بیمار شکل اولیه خود را از دست خواهد داد. اما در روش تزریق بوتاکس اثرات تزریق سم بوتولینوم روی معده بعد از سپری شدن ۳ تا ۶ ماه به طور کامل از بین خواهد رفت.
 • عمل بوتاکس معده به سرعت و طی ۲۰ الی ۳۰ دقیقه روی بیمار قابل انجام است. در روش اسلیو معده برای بیهوش کردن بیمار تا انتقال دادن او به بخش ۳ تا ۴ ساعت زمان صرف می‌شود.
 • یکی از ویژگی‌های مثبت بوتاکس معده امکان انجام آن بدون بستری شدن بیمار است. در جراحی اسلیو معده لازم است مراجعه کننده به مدت ۱ الی ۳ روز تحت نظر باشد.

در کنار بوتاکس یا اسلیو معده، روش‌های دیگری برای لاغری وجود دارد و جراحی بای پس معده نیز یکی از این روش‌ها است. برای به دست آورن اطلاعات بیشتر به لینک قبل مراجعه کنید.

عوارض بوتاکس معده

عوارض بوتاکس معده

استفاده از انواع روش‌های لاغری از جمله تزریق بوتاکس به معده می‌تواند یکسری عوارضی را برای متقاضیان به دنبال داشته باشد. بیمارانی که مایلند از روش تزریق سم برای رسیدن به وزن مطلوب استفاده کنند ممکن است بعد از انجام این عمل با عوارض مختلفی رو به رو شوند از جمله:

 • سرگیجه
 • تب
 • حالت تهوع
 • اسهال
 • ابجاد تورم در شکم
 • نفخ شکم
 • خونریزی
 • تاری دید و دوبینی
 • ضربان قلب شدید
 • استفراغ
 • تنفس نامنظم

آیا بوتاکس معده اثر دائمی بر روی عضلات معده دارد؟

میزان ماندگاری اثرات حاصل از تزریق بوتاکس به معده یکی از مسائلی است که ذهن بیماران را به خود مشغول می‌کند. در این رابطه باید یادآوری کنیم که تزریق بوتاکس به عضلات معده یک روش درمانی کوتاه مدت و غیردائمی است. اثر تزریق سم به معده حداکثر ۶ ماه در بدن باقی مانده و بعد از گذشت این مدت از بین خواهد رفت.

فهرست محتوا
دسترسی سریع

یک پاسخ

 1. من قصد اقدام به بارداری دارم اما پزشک معالجم پیشنهاد دادند که اول اضافه وزنم باید کنترل بشه و بعد اقدام به بارداری کنم. به نظر شما انجام دادن بوتاکس معده برای من ضرر نداره؟ یا برای بارداری و بچه دار شدن با مشکلی مواجه نمیشم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منتخب بهترین مقالات دکتر زندی
محبوب ترین مقالات
فرم رزرو نوبت