Search
Close this search box.

Dubai

تاثیر فوق العاده ی قهوه برای چربی سوزی + طرز تهیه

قهوه برای چربی سوزی

قهوه به عنوان یک نوشیدنی پرطرفدار، سالهاست که مسیر خود را برای ورود به کشور ما باز کرده است و امروزه حتی بسیاری از افراد از قهوه برای چربی سوزی استفاده می‌کنند. ایرانیان، در کنار چای، از این نوشیدنی به خوبی استقبال می‌کنند. در سال‌های اخیر، توجه به خواص بی‌شمار قهوه باعث شده تا افراد بیشتر از قبل از این نوشیدنی تلخ استقبال کنند. یکی از خواص قهوه که بسیار مورد توجه مصرف کنندگان قرار گرفته، کمک به چربی‌سوزی است. همانطور که می‌دانید، این نوشیدنی سرشار از کافئین بوده و وجود این ماده محرک در بدن، می‌تواند متابولیسم بدن را تحت تاثیر قرار داده و سوخت و ساز آن را افزایش دهد. به عبارت دیگر، استفاده از قهوه برای چربی سوزی، با افزایش عملکرد دو سلول عصبیِ دوپامین و نوراپی در بدن افراد همراه است. در نتیجه‌ی این افزایش عملکرد، فعالیت روزانه افزایش یافته و چربی‌سوزی نیز بیشتر می‌شود.

علاوه بر این، وجود اسید کلروژنیک در قهوه نیز، می‌تواند جذب کربوهیدرات را در بدن کاهش داده و به سوخت و ساز بدن کمک کند. همچنین، قهوه از کالریِ کمی نیز برخوردار بوده و در برخی افراد، به کاهش اشتها کمک بسیاری می‌کند. بنابراین، با توجه به مواردی که گفته شد، چربی سوزی با قهوه از نظر علمی امکان پذیر می‌باشد. اگر شما هم به دنبال لاغری و کاهش وزن خود هستید، بهتر است این نوشیدنیِ تلخِ دوست داشتنی را در برنامه‌های غذایی خود بگنجانید! البته بهتر است بدانید که لاغری، تنها با مصرف قهوه امکان پذیر نبوده و باید روش‌های دیگری را نیز، در کنار نوشیدن قهوه، امتحان کنید.

بهترین زمان مصرف قهوه برای چربی سوزی

بهترین زمان مصرف قهوه برای چربی سوزی

همانطور که گفته شد، مصرف قهوه برای چربی سوزی یکی از کاربردهای اصلی این نوشیدنی پرطرفدار بوده که از نظر علمی نیز تایید شده است. اما نکته‌ای که در مصرف این نوشیدنی بسیار اهمیت دارد، زمان و مقدار مصرف آن است. بدون تردید، نوشیدن قهوه در زمان درست و مناسب، می‌تواند تاثیر بیشتری بر چربی‌سوزی داشته باشد. معمولا توصیه می‌شود که قهوه، صبح زود و ساعات پایانی شب مصرف نشود. علت آن است که نوشیدن قهوه در ساعات اولیه روز، سطح کورتیزول را افزایش داده و ممکن است سیستم ایمنی بدن با مشکل مواجه شود. بعلاوه، زمانی که سطح کورتیزول بدن پایین باشد، چربی‌سوزی بهتر انجام می‌شود. اغلب، بهترین زمان برای نوشیدن قهوه، از ساعت 9 صبح به بعد در نظر گرفته می‌شود. علاوه بر این، ساعات پایانی شب نیز زمان مناسبی برای نوشیدن قهوه نمی‌باشد؛ چرا که خواب شب با اختلال مواجه خواهد شد.

مطالب مرتبط: آشنایی با انواع نوشیدنی چربی سوز

بهترین زمان مصرف قهوه برای چربی سوزی، قبل از شروع تمرینات ورزشی می‌باشد. پس از نوشیدن قهوه، تنها 15 دقیقه طول می‌کشد تا کافئین وارد خون شود. پس از ورود کافئین به خون، حدود 30 تا 60 دقیقه زمان نیاز است تا محرک قهوه در بدن اثر کرده و انرژی را افزایش دهد. بنابراین، نوشیدن یک فنجان قهوه قبل از شروع تمرینات، می‌تواند تا 20 درصد سوخت و ساز بدن را افزایش داده و شما را به فعالیت بیشتر ترغیب کند. بعلاوه، مصرف قهوه پیش از شروع تمرینات ورزشی، منجر به مصرف سلول‌های چربی بدن به جای گلیکوژن می‌شود. در نتیجه، چربی‌سوزی افزایش یافته و بدن، چربی‌های اضافی خود را از دست می‌دهد.

کدام نوع قهوه برای چربی سوزی مناسب تر است؟

درست است که مصرف قهوه برای چربی سوزی توجه بسیاری از طرفداران این نوشیدنی لذت بخش را به خود جلب کرده، اما بهتر است بدانید که قهوه در چربی سوزی تنها نقش کمکی داشته و نمی‌توان از آن، به تنهایی برای لاغر شدن استفاده نمود. به هر حال در استفاده از قهوه برای چربی سوزی، انتخاب نوع قهوه بسیار اهمیت دارد. برخی از انواع قهوه، بیشتر از سایر نوع‌ها می‌توانند به سوخت و ساز و لاغریِ بیشتر کمک کنند. تحقیقات نشان داده است که بهترین نوع قهوه برای چربی سوزی، قهوه پر‌کافئین است. بین دو نوع دانه‌ی قهوه موجود با نام‌های عربیکا و روبوستا، دانه‌های روبوستا کافئین بیشتری را در خود جای داده‌اند. بیشترِ قهوه‌های مصرفی، ترکیبی از این دو دانه می‌باشند. در نتیجه، قهوه‌ای که دانه‌های روبوستای بیشتری داشته باشد، کافئین بیشتری داشته و برای چربی‌سوزی بهتر است.

در میان انواع قهوه‌ها، قهوه‌هایی با 70،90 و 100 درصد روبوستا، پر‌کافئین می‌باشند. بنابراین، قهوه‌های پر‌کافئین، قهوه‌هایی هستند که روبوستای بالای 70 درصد دارند. در میان ایرانیان، سه نوع قهوه‌ی ترک، فرانسه و اسپرسو بسیار پرطرفدار است. از میان این سه نوع قهوه، قهوه فرانسه و اسپرسو، به لاغری کمک کرده و قهوه ترک مناسب لاغری نمی‌باشد. بعلاوه، انواع دیگری از خانواده اسپرسو مانند لاته، آمریکانو و کاپوچینو نیز، برای لاغری و چربی سوزی مورد استفاده قرار می‌گیرند. علاوه بر نوع قهوه، مواد افزودنی به آن نیز می‌تواند در میزان چربی‌سوزی تاثیر داشته باشد. بطور مثال، افزودن مقدار زیادی شکر و خامه به قهوه، نه تنها باعث لاغری نمی‌شود، بلکه ممکن است به اضافه وزن ناسالم نیز منجر شود.

یکی از بهترین روش‌ها برای لاغری انجام جراحی چاقی توسط یک متخصص مجرب است.

طرز تهیه ی قهوه برای لاغری

طرز تهیه ی قهوه برای لاغری

در تهیه قهوه برای چربی سوزی باید توجه داشت که قهوه بدون مواد افزودنی مانند شکر، خامه و شیر باشد. برای تهیه این نوع قهوه، به یکی از انواع دستگاه‌های اسپرسوساز، موکاپات، قهوه ساز برقی و یا فرنچ پرس نیاز است. یکی از انواع قهوه‌هایی که تهیه آن به چربی‌سوزی کمک بسیاری می‌کند، قهوه تلخ دارچینی است. این نوع قهوه به دلیل داشتن دارچین، به افزایش متابولیسم کمک می‌کند. بعلاوه، حضور آنتی اکسیدان‌های دارچین در این نوع قهوه، موجب افزایش سوخت و ساز بدن می‌شود. برای تهیه این نوع قهوه، کافیست پس از دم کردن قهوه سیاه، یک قاشق چایخوری دارچین به آن اضافه نموده و قهوه را بنوشید.

نوع دیگری از قهوه که به چربی‌سوزی کمک می‌کند، قهوه بولت پروف است. این نوع قهوه از چربی‌های سالم غنی شده است. بولت پروف، ترکیبی از قهوه دم کرده، به همراه تری گلیسیرید و کره غیر لبنی یا کره بدون نمک می‌باشد. تهیه این نوع قهوه کار دشواری نبوده و کافیست به قهوه دم شده، کمی کره محلی، روغن نارگیل و مقداری نمک اضافه کنید. افزایش سیری و کاهش وزن، از نتایج نوشیدن این نوع قهوه است. قهوه با شکلات تلخ، نوع دیگری از قهوه‌های مصرفی برای افزایش سوخت و ساز بدن بوده که با آنتی اکسیدان‌های فراوانی که دارد، به چربی‌سوزی کمک می‌کند.

در نهایت، تهیه قهوه سبز نعناع زنجبیل، می‌تواند راه دیگری برای چربی‌سوزی با قهوه باشد. برای تهیه آن، مقداری پودر قهوه سبز، برگ نعناع، زنجبیل و دانه چیا را با یکدیگر ترکیب نمایید. وجود دانه چیا در این نوع قهوه، می‌تواند به لاغری بیشتر کمک کند.

لاغری با قهوه و لیمو

استفاده از قهوه و لیمو برای چربی‌سوزی، راه دیگری برای لاغری بوده که امتحان کردن آن ضرر ندارد. مخلوط اسید سیتریک، ویتامین c و کافئین، می‌تواند بر متابولیسم بدن تاثیر گذاشته و هورمون‌های چربی‌سوز را فعال کند. علاوه بر این، نوشیدن قهوه به همراه لیمو، می‌تواند احساس سیری را در فرد ایجاد کرده و عملکرد سیستم گوارش وی را بهبود بخشد. همچنین، دفع سموم بدن و تقویت سیستم ایمنی، از دیگر مزایای نوشیدن قهوه و لیمو می‌باشد. به کمک این نوشیدنی ساده خانگی می‌توان به جنگ چاقی و اضافه وزن رفت و در مدت زمان کوتاهی، با نوشیدن آن، همراه با انجام تمرینات ورزشی، به وزن ایده‌آل خود دست یافت. همچنین اگر تمایل دارید که همزمان با لاغری نوشیدنی‌های متنوعی را مصرف کنید، به شما پیشنهاد می‌کنیم درمورد کالری نوشیدنی های کافئین دار بیشتر مطالعه کنید.

البته باید توجه داشت که تاثیر این نوشیدنی، در صورتِ استفاده از قهوه‌های پر‌کافئین، بیشتر خواهد بود. اگر مزه ترش و تلخ این نوع نوشیدنی را نمی‌پسندید، می‌توانید مقداری شیرین کننده‌ی سالم مانند عسل را به این نوشیدنی اضافه کنید.

فهرست محتوا
دسترسی سریع

2 پاسخ

  1. من هر روز قهوه میخورم و میخوام لیمو رو بهش اضافه کنم امتحان کنم امیدوارم برای برای کاهش وزنم نتیجه بده.
    ترکیب قهوه و لیمو رو چه زمانی استفاده کنم بهتر هست؟
    مرسی از مطالب کاربردی تون

  2. سلام دوست عزیز وقت شما بخیر
    نوشیدن لیمو و قهوه برای چربی سوزی باید به صورت روزانه و مداوم صورت بگیرد. همچنین مصرف این نوشیدنی قبل از شروع تمرینات هوازی می‌تواند تاثیر بیشتری بر کاهش وزن داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منتخب بهترین مقالات دکتر زندی
محبوب ترین مقالات
فرم رزرو نوبت