Search
Close this search box.

Dubai

روغن کنجد در رژیم لاغری

روغن کنجد در رژیم لاغری

وقتی صحبت از رژیم لاغری می‌شود، روغن‌ها معمولا از چالش‌برانگیز‌ترین مسائل هستند. این‌که چه روغنی استفاده کنید، چه مقدار روغن بخورید و یا اصلا روغن مصرف کنید یا نه، از جمله سوالاتی هستند که ذهن بسیاری از افراد را درگیر می‌کنند. این سوال که روغن کنجد برای رژیم لاغری مفید است یا نه هم توسط بسیاری از افرادی که در مرحله شروع رژیم هستند پرسیده می‌شود.

این مقاله به شما کمک می‌کند تا به خوبی درک کنید که آیا روغن کنجد برای رژیم لاغری خوب است یا نه.

روغن کنجد در رژیم لاغری

روغن‌ها و رژیم لاغری

روغن‌ها یکی از درشت‌مغذی‌ها محسوب می‌شوند که همراه با پروتئین، کربوهیدرات و فیبر اجزای یک رژیم غذایی سالم را تشکیل می‌دهند. به طور معمول حدود 35 تا 40 درصد از رژیم غذایی افراد از روغن تشکیل شده است. در گذشته توصیه می‌شد که روغن رژیم غذایی به 30 درصد محدود گردد، اما گذشت زمان نشان داد که رژیم مدیترانه‌ای که در آن مقادیر بیشتری از روغن‌ها وجود دارد، تا حد زیادی از بیماری‌های قبلی‌عروقی جلوگیری کرده و با سلامت بیشتری همراه است. این موضوع سبب شد که به تدریج مسئله نوع چربی، جای میزان چربی را بگیرد. با این حال، با توجه به مقدار کالری بسیار بالایی که چربی دارد، نمی‌توان آن را آزادانه مصرف کرد و لازم است در رژیم لاغری و در بقیه شرایط زندگی به شکل کنترل‌شده از این درشت مغذی‌ها بهره برد.

پس باید در یک رژیم لاغری صحیح، چربی‌ها به میزان مناسب و از نوع صحیح انتخاب شوند. روغن کنجد برای رژیم لاغری یک انتخاب مناسب است.

بیشتر بخوانید: جراحی لاغری برای چه کسانی مناسب است؟

فواید روغن کنجد برای رژیم لاغری

روغن کنجد یکی از روغن‌های سالمی است که مقاومت بالایی به حرارت دارد. شما می‌توانید هم از این روغن برای پخت و پز غذا استفاده کنید و هم برای سرخ‌کردن. روغن کنجد در مقایسه با روغن آفتابگردان و بسیاری از انواع دیگر روغن دارای نسبت خوبی از اسیدهای چرب امگا 3 به امگا 6 است. این نسبت مناسب، یکی از فاکتورهایی است که روغن کنجد را برای رژیم لاغری یک گزینه مناسب می‌کند. به‌طور کلی اگر میزان امگا 6 یک روغن نسبت به میزان امگا 3 آن زیاد باشد، می‌تواند سبب التهاب بیشتری در بدن شود، اما وقتی میزان امگا 3 بالا است و در تعادل با امگا 6 قرار دارد، روغن می‌تواند تاثیر بهتری بر روی بدن گذاشته و مانع التهاب  بیماری‌های ناشی از آن شود.

روغن کنجد برای رژیم لاغری، از نظر سلامت یکی از گزینه‌های توصیه‌شده است. با این حال باید در نظر بگیرید که روغن زیتون در جایگاه بالاتری نسبت به روغن کنجد برای رژیم لاغری قرار دارد. به‌طور کلی روغن زیتون اولین گزینه‌ای است که می‌تواند برای برای یک زندگی سالم و از جمله رژیم لاغری سلامت استفاده شود. با این حال این روغن مقاومت کمی نسبت به حرارت دارد و معمولا برای سرخ کردن و یا حرارت دادنِ زیاد، مناسب نیست. اگر قصد ورود به یک رژیم لاغری را دارید، روغن کنجد برای رژیم لاغری یک انتخاب کاملا مناسب است.

درباره عمل معده بیشتر بدانید

آیا روغن کنجد سبب لاغری می‌شود؟

یکی از اشتباهات بسیاری از افراد که می‌خواهند از روغن کنجد برای رژیم لاغری استفاده کنند این است که فکر می‌کند روغن کنجد می‌تواند سبب لاغری آنها شود. این درحالی است که نه تنها روغن کنجد، بلکه هیچ روغنی نمی‌تواند سبب لاغری شود. روغن‌ها از جمله مواد غذایی هستند که بیشترین کالری موجود را دارا هستند. کالری روغن کنجد با روغن زیتون، کانولا و یا آفتابگردان فرقی نمی‌کند. پس اگر فکر می‌کنید روغن کنجد برای رژیم لاغری به‌طور مستقیم سبب کاهش وزن شما می‌شود در اشتباه هستید. روغن کنجد تنها یک گزینه سالم برای انتخاب در رژیم لاغری و سایر مراحل زندگی است. توجه به این نکته ضروری است که نباید به دلیل این‌که روغن‌ها کالری زیادی دارند، از رژیم لاغری شما حذف شود.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره رژیم کتوژنیک

روغن کنجد و لاغری

 

سخن آخر

روغن کنجد برای رژیم لاغری یکی از بهترین گزینه‌هایی است که پیش‌رو دارید. این روغن نسبت مناسبی از اسیدهای چرب امگا 6 و امگا 3 را دارد و در برابر حرارت مقاوم است. با این حال باید در نظر بگیرید که مصرف روغن کنجد سبب لاغری شما نمی‌شود و تنها یک گزینه خوب و صحیح برای رژیم غذایی لاغری است.

برای مشاوره دراین زمینه از بهترین متخصص لاغری در تهران کمک بگیرید.

 

 

 

 

فهرست محتوا
دسترسی سریع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منتخب بهترین مقالات دکتر زندی
محبوب ترین مقالات
فرم رزرو نوبت