Dubai

دلایل استپ وزنی

استپ وزنی

استپ وزنی! آیا باید بترسیم؟ آیا این دو کلمه که عین زوج­های خوشبخت هالیوودی دست در دست در اول مقاله ما جا خوش کرده­‌اند، در حقیقت، دو گانگستر به بدنامی آقا و خانم اسمیت­‌اند و باید از آنها ترسید؟! بیایید همانند فیلم­های کارآگاهی هالیوودی قدم به قدم پیش برویم و بفهمیم که این ترکیبِ لفظی دو بخشی، در واقعیت امر چیست و چگونه باید از آن عبور کرد؟ با ما همراه باشید تا در این کارآگاه بازی تنها نباشیم!

مفهوم استپ وزنی یا توقف وزن

استپ وزنی از دو کلمه ساخته شده است که یکی انگلیسی و دیگری فارسی است. این ترکیب که عین یک سازمان ملل کوچک، دو کلمه از دو گوشه جهان را در کنار هم نشانده، به معنای توقف وزن است. اما توقف وزنی به چه معنا است؟ آیا به این معنا است که وزن ما در یک گوشه‌­ای می‌­ایستد و دیگر تکانی به خود نمی‌­دهد؟ تقریبا بله! بیشتر کسانی که خود را با کاهش وزن و رژیم‌ های لاغری درگیر کرده‌­اند با این بحران روبرو شده‌­اند. شما یک برنامه علمی و دقیق برای لاغر شدن چیده‌­اید. گام به گام با برنامه خود ورزش می­‌کنید و رژیم غذایی خود را پا به پای ورزش توصیه شده، پیش می‌­برید. اما وزن شما تکانی نمی­‌خورد! این واقعیتی ناامید کننده است و شما به این فکر می‌­افتید که شاید به اندازه کافی تلاش نکرده‌­اید. در نتیجه ورزش خود را بیشتر و غذای­تان را کمتر می‌­کنید. آیا وزن شما با این اضافه‌­کاری‌­ها کمتر می­‌شود؟ هرگز! هنوز در همان گوشه دنج خود ایستاده است و حاضر نیست تکانی به خود بدهد!

 چرا لاغر نمیشم؟

بیایید برای بررسی علل استپ وزنی مانند کارآگاه‌­ها وضعیت چند هفته اول­تان را مرور کنیم. شما در چند هفته اول شیرجه­‌وار وزن کم می‌­کردید. کاهش وزن به حدی سریع بود که امیدواری شما به سقف چسبیده بود! اعدادی که بر نمایشگر ترازو ظاهر می‌­شدند به سرعت ناپدید می‌­شدند تا جای خود را به رقم‌­های کوچک­تر دیگری بدهند!

چرا لاغر نمی شوم؟

شما کم کم به فکر سفارش ست کاملی از لباس‌­های جدید می­افتید و ناگهان عدد نمایشگر ترازو ثابت می­‌ماند و تکانی به خود نمی‌­دهد! بهت زده به آن خیره می‌­مانید! چه اتفاقی افتاده است؟ آیا چشمان شما درست نمی‌­بیند یا ترازو خراب شده است؟ هیچکدام! شما دچار استپ وزنی شده‌­اید! اما علت این پدیده شگفت‌­آور چیست؟ چرا در هفته‌­های اول، کاهش وزن، افسار پاره می­کند و چهار نعل می‌­تازد ولی در میانه‌­های راه آهسته می­‌شود و در نهایت متوقف می­‌ماند؟ آیا مشکل از بدن شما است؟

در مورد لاغری متناسب با مزاج بیشتر بدانید

علت استپ وزنی: آیا مشکل از بدن شما است؟

حقیقت این است که استپ وزنی، یک اتفاق عجیب و غریب نیست. همه انسان­ها در هفته­‌های اول تمرین­‌های کاهش وزن خود، به سرعت وزن کم می­کنند. از لحاظ علمی این سقوط آزاد وزنی به این علت رخ می‌­دهد که شما کالری مصرفی‌­تان را کاهش می­‌دهید. وقتی کالری دریافتی بدن کاهش می‌­یابد، بدن بیکار نمی­‌نشیند؛ بلکه در عوض آن دست به دامنِ پس‌­اندازهای خود می­‌شود. یکی از این پس‌­اندازها، گلیکوژن نام دارد. گلیکوژن در واقع کربوهیدراتی است که در کبد و شبکه ماهیچه‌­های بدن انسان ذخیره می‌­شود. بدن برای جبران کمبود کالری حیاتی خود، این ماده را می­‌سوزاند. بیشتر ساختار گلیکوژن از آب درست شده است.

وقتی بدن این کربوهیدرات را می‌­سوزاند، آب ذخیره شده در آن را آزاد می‌­کند. این آب در حین ورزش به شکل عرق از بدن خارج می­شود. در نتیجه با آزاد شدن آب‌­های محبوس بدن، وزن شما هم کمتر می‌­شود. اما مشکل اینجاست که این فرایند ادامه‌­دار نیست. یعنی موقتی است و در همین نقطه است که توقف وزنی رخ می­دهد.

جراحی لاغری یکی از راهکارهای لاغری است که باید توسط  متخصص و جراح چاقی  انجام شود.

ضرباهنگ بدن، علت دیگر استپ وزنی

یکی از علت‌­های دیگر استپ وزنی که در کنار علت بالا، توقف ناگهانی کاهش وزن را توضیح می‌­دهد، کاهش بافت عضلانی بدن است. می­‌دانیم که ماهیچه­‌ها در تنظیمِ ضرباهنگِ متابولیسم در بدن نقش مهمی به عهده دارند. به این معنا که کالری سوزی بدن و سرعت آن را حفظ می­‌کنند. بدی ماجرا اینجاست که در روند کاهش وزن و لاغری، بخشی از بافت عضلانی بدن به همراه آب شدن چربی‌­ها تلف می­‌شود. از آنجا که ماهیچه‌­ها به نوعی در روند متابولیسم دخالت دارند، کاهش فضای عضلانی بدن به معنای آن است که ضرباهنگ متابولیسم نیز در آن کاهش پیدا کند. در نتیجه این اتفاق، بدن شما توازن میان متابولیسم و لاغری را گم می­کند و وزن آن از مقدار کالری سوخته و مصرف شده، پیشی می‌­گیرد. به عبارتی دیگر کالری مصرفی شما با کالری وارد شده به بدن­تان (از راه غذاها)، برابر می‌­شود. این همان توقف وزنی یا استپ است.

راهکارهایی برای عبور از استپ وزنی

پس چه باید کرد؟ آیا می‌­توانیم استپ وزنی را بشکنیم؟ بله که می­توانید! چند راهکار طلایی وجود دارند که اگر آنها را دنبال کنید حتما به روند لاغری باز خواهید گشت. اما این راهکارها کدامند؟ با ما همراه باشید تا با تک تک آنها آشنا شوید:

ورزش را دست کم نگیرید!

اول اینکه: ورزش را با جدیت بیشتری دنبال کنید.

سبک ورزشی خود را با کمک مشاور ورزشی‌­تان تغییر دهید. هر چه بیشتر بر ورزش­‌هایی تکیه کنید که تودۀ عضلانی بدن را حفظ می‌­کنند به سود شما است. ماهیچه­‌ها مانند آتشکده­‌هایی هستند که آتشِ کالری بدن را فروزان نگاه می­دارند؛ پس به ورزش­‌های مقاومتی رو بیاورید تا آنها را تقویت کرده و با این کار توقف وزنی را شکست دهید.

یک نه بزرگ به کربوهیدرات‌ ها!

دوم اینکه: برای شکست دادن استپ وزنی به کربوهیدرات‌ها یک نه بزرگ بگویید! یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات به شما کمک می‌­کند که بحران توقف وزنی را پشت سر بگذارید و دوباره به لحظات اوج کاهش وزن و لاغری برگردید. مشاهدات پزشکی نشان داده­‌اند کسانی که در برنامه غذایی خود یک فایده متابولیک بگنجانند از کسانی که از روش­های سنتی لاغری پیروی می­کنند بیشتر کالری می‌­سوزانند. اما فایده متابولیک چیست؟ وقتی در برنامه مدیریت کالری شما، سقف کالری دریافتی بر روی پنجاه کالری تنظیم شده باشد، بدن شما کالری بیشتری می‌­سوزاند. این وضعیت یک فایده متابولیک است. زیرا احساس گرسنگی شما کمتر شده و بدن­تان نیز کالری بیشتری می‌­سوزاند.

آب: دشمن قسم خورده ی استپ وزنی!

سوم اینکه: برای عبور از استپ وزنی، آب زیاد بنوشید. از آنجا که بدن، آب زیادی را از دست می‌­دهد برای جبران آب از دست رفته، آب بنوشید. آب نوشیدن چند مزیت دارد. یکی از آنها هیدراته شدن بدن است. این کار فرایند متابولیسم را بیشتر می­کند. پژوهش­‌های پزشکی و آزمایشگاهی نشان داده‌­اند که نوشیدن آب، متابولیسم را تا سی درصد، بیشتر می‌­کند.

حذف غذا های ناسالم

چهارم اینکه: برای در هم شکستن استپ وزنی، خوراکی ­های ناسالم را از برنامه غذایی خود خارج کنید.

حذف غذاهای ناسالم

برای این کار یک برنامه غذایی هوشمندانه و تخصصی تدوین کنید. در این برنامه جدید هیچ جایی به نوشیدنی­‌های گازدار، شکلات، بیسکویت، چیپس و دیگر خوردنی­های زیان‌­بخش، اختصاص ندهید.

 

فهرست محتوا
دسترسی سریع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منتخب بهترین مقالات دکتر زندی
محبوب ترین مقالات
فرم رزرو نوبت