Search
Close this search box.

Dubai

تاثیرات ورزش بعد از عمل لاغری

نکات ورزش بعد از عمل لاغری

عمل لاغری یک روش قدرتمند برای کاهش وزن است، اما یک درمان معجزه‌آسا نیست؛ بنابراین برای داشتن زندگی بهتر بعد از عمل لاغری مثل اسلیو معده، بای ‌پس معده و… باید به یک رژیم غذایی سالم و فعالیت‌های ثابت متعهد شوید تا بتوانید کاهش وزن خود را به حداکثر برسانید و احساس بهتری نسبت به خود داشته باشید. یکی از کارهای مهم بعد از عمل لاغری ورزش است. در واقع ورزش همراه با یک رژیم غذایی سالم مکملی برای عمل لاغری است. ما در این مطلب در مورد مهم‌ترین سؤالات و نکاتی که درباره ورزش بعد از عمل لاغری وجود دارد، صحبت خواهیم کرد. پس با ما همراه باشید.

مهم‌ترین نکات درباره ورزش بعد از عمل لاغری

چرا ورزش بعد از عمل لاغری مهم است؟

ورزش یکی از ابزارهایی است که به شما کمک می‌کند بعد از عمل لاغری سلامت خود را حفظ کنید. در واقع ورزش‌کردن به حفظ عوامل زیر کمک می‌کند:

حفظ عضلات:

وقتی به‌سرعت وزن کم می‌کنید، عضلات خود را از دست می‌دهید. اما ورزش یک روش ایمن و مؤثر برای حفظ توده بدون چربی بدن است که متابولیسم را حفظ می‌کند و کاهش وزن را آسان‌تر می‌کند.

استحکام مفاصل و استخوان‌ها:

ورزش منظم می‌تواند قلب و استخوان‌های شما را تقویت کند، قند خون شما را بهبود بخشد، سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کند، بنابراین کمتر احتمال دارد بیمار شوید.

کنترل اضطراب و افسردگی:

ورزش بعد از عمل لاغری می‌تواند به شما در مقابله با استرس، اضطراب و افسردگی کمک کند. در واقع، ورزش جریان خون بیشتری را در مغز ایجاد می‌کند و اندورفین تولید می‌کند که به تنظیم و بهبود خلق‌وخوی شما کمک می‌کند.

کنترل دیابت و فشارخون:

یکی دیگر از مزایای ورزش که برای بسیاری از بیماران مهم است این است که به آنها کمک می‌کند تا برخی از بیماری‌های خود را مدیریت کنند، مثل دیابت یا فشارخون بالا که در وهله اول آنها را وادار به انجام عمل لاغری کرده است.

یک روش بسیار موثر برای افرادی که اضافه وزن بالایی دارند و دچار بیماری های ناشی از چاقی هستند مانند دیابت، زانو درد، فشار بالا و… بهترین راه انواع عمل لاغری از جمله اسلیومعده و بای پس معده که از شایع ترین عمل معده می‌باشند و حتما باید توسط یک متخصص و جراح چاقی باسابقه انجام شود.

چه مدت بعد از عمل لاغری می‌توانیم ورزش کنیم و چه اقداماتی باید انجام دهیم؟

سؤالی که خیلی افراد بعد از عمل لاغری مثل اسلیو معده و بای‌ پس معده

می‌پرسند این است که چه زمانی می‌توانند ورزش را شروع کنند. در زیر به نکاتی در این زمینه اشاره می‌کنیم.

شروع به حرکت کنید

اولین قدم این است که حرکت را شروع کنید. در واقع، ایجاد درد و ناراحتی بلافاصله بعد از عمل لاغری یک اتفاق معمول است. اما کمی حرکت، مثل ۵ تا ۱۰ دقیقه پیاده‌روی چند بار در روز، می‌تواند به شما کمک کند تا در مسیر بهبودی قرار بگیرید. پس از جایتان بلند شوید و کمی حرکت کنید.

به‌تدریج فعالیت بدنی خود را افزایش دهید

به‌مرورزمان می‌توانید فعالیت بدنی خود را در حین بهبودی به‌آرامی افزایش دهید. به طور کل ۲ هفته پس از عمل لاغری مثل جراحی لاپاراسکوپی حتی اگر درد کمی دارید شروع ورزش بی‌خطر است. در واقع پزشکان به بیماران توصیه می‌کنند که در ماه اول پس از جراحی از بلندکردن وزن بیش از ۱۰-۱۵ کیلو خودداری کنند.

تمرینات تعادلی انجام ندهید

موضوع دیگری که باید از آن آگاه بود تعادل است. بعد از عمل لاغری، مرکز تعادل بدن شما به دلیل تمام وزنی که از دست می‌دهید به‌سرعت تغییر می‌کند و این می‌تواند بر ثبات شما تأثیر بگذارد. در 6 ماه اول پس از جراحی، بهتر است از ورزش‌هایی که به‌شدت به تعادل بستگی دارد، مانند لانژ یا اسکات خودداری کنید.

چه نوع ورزش‌هایی بعد از عمل لاغری بهتر است؟

توجه کنید چه عمل لاغری انجام داده باشید، چه انجام نداده باشید، انجام ورزش‌های هوازی، مانند پیاده‌روی یا دوچرخه‌سواری، برای بالابردن ضربان قلب و تمرینات قدرتی، مانند بلندکردن وزنه یا انجام حرکات فشاری، برای کمک به ساخت و حفظ عضلات و استخوان‌های قوی برای همه لازم است. اما به طور کل، چند تمرین روتین وجود دارد که پزشکان برای بیماران بعد از عمل لاغری توصیه می‌کنند که در زیر به آنها اشاره می‌کنیم.

چه نوع ورزش‌هایی بعد از عمل لاغری بهتر است؟

به پیاده‌روی بروید

شما گزینه‌های زیادی برای فعالیت بعد از عمل لاغری دارید. مثلاً با یک برنامه پیاده‌روی ساده شروع کنید. پیاده‌روی آسان است و نیازی به تجهیزات خاصی ندارد. حتی اگر در ابتدا تنها کاری که می‌توانید انجام دهید این باشد که چندین بار در روز در داخل خانه قدم بزنید، این کار شما را به حرکت وادار می‌کند و در راه رسیدن به استقامت خواهید بود. پس بعد از عمل لاغری، حدود ۲۰ دقیقه در روز پیاده‌روی را شروع می‌کنید و به‌تدریج طی ۶ تا ۸ هفته آینده به سمت اهداف تناسب‌اندام که برای شما در نظر گرفته شده بروید. بااین‌حال، توجه کنید که به‌طورکلی باید تا ۶ هفته بعد از عمل لاغری از هر فعالیتی که سخت‌تر از راه‌رفتن باشد، اجتناب کنید.

شنا، ایروبیک در آب و دوچرخه‌سواری را امتحان کنید

شنا و ایروبیک در آب گزینه‌های ورزشی بسیار خوبی هستند، چرا روی مفاصل اثر مثبتی دارد. علاوه بر این انجام چنین ورزش‌هایی تمرینات هوازی و قدرتی را ارائه می‌دهند. دوچرخه‌سواری نیز گزینه خوبی است. به یاد داشته باشید که می‌توانید تقریباً هر تمرینی را باتوجه‌به نیاز بدنی خود تغییر دهید. برای تغییر تمرینات از یک متخصص ورزشی کمک بگیرید.

بعد از ۶ ماه وارد فعالیت هوازی و تمرینات قدرتی شوید

پزشکان در ۶ ماه اول بعد از عمل لاغری، ۳ تا ۵ روز در هفته ۳۰ دقیقه فعالیت هوازی مداوم را توصیه می‌کنند. البته بعضی از فعالیت‌های تمرینی قدرتی را هم می‌توانید به روتین ورزشی خود اضافه کنید. نکته قابل‌توجه این است که وقتی که از مرز ۶ ماه گذشتید، برای افزایش حرکت بدنی خود تلاش کنید. یعنی حداقل ۴ روز در هفته ۴۵ دقیقه فعالیت هوازی مداوم داشته باشید و به انجام تمرینات قدرتی ادامه دهید.

بعد از عمل لاغری استفاده از مکمل‌های ویتامین و مواد معدنی چقدر مهم است؟

بعد از عمل لاغری در کنار اینکه ورزش می‌کنید برای جلوگیری از سوءتغذیه، باید روزانه مکمل‌های ویتامین و مواد معدنی مصرف کنید. خبر خوب این است که این مکمل‌ها همچنین می‌توانند به شما در ساختن استخوان‌ها و ماهیچه‌های سالم کمک کنند و حتی انرژی بیشتری به شما بدهند؛ زیرا بدن خود را با مواد مغذی تقویت می‌کنید. در واقع، رعایت رژیم مکمل ویتامین و مواد معدنی می‌تواند به شما کمک کند تا اثربخشی ورزش خود را بعد از عمل لاغری به حداکثر برسانید.

چه نکاتی را باید در مورد ورزش بعد از عمل لاغری در نظر داشته باشیم؟

پزشکان و متخصصان به بیماران توصیه می‌کنند که ورزش، مثل تغییر در رژیم غذایی، ابزاری برای یک زندگی سالم است. در واقع، ورزش می‌تواند به شما کمک کند تا به سمت هدف کاهش وزن حرکت کنید و به شما کمک کند بعد از رسیدن به آن وزن خود را حفظ کنید. پس بهتر است که نکات زیر را اجرایی کنید.

  • اگر می‌خواهید ورزش به بخشی از برنامه روزانه شما تبدیل شود، مهم است که فعالیت‌هایی را انجام دهید که از آنها لذت ببرید.
  • از امتحان‌کردن کارهای جدید نترسید. مثلاً اگر قبلاً به دلیل اضافه‌وزن و بیماری از کلاس‌های ورزشی مثل یوگا، ایروبیک یا کیک‌بوکسینگ اجتناب می‌کردید. اکنون زمان آن است که یکی از آنها را تجربه کنید.
  • در نهایت، به یاد داشته باشید که کاهش وزن مانند یک ماراتن است، نه یک دوی سرعت، به همین خاطر زمان می‌برد و هر روز فرصتی است برای پذیرش سبک زندگی جدید.

جمع‌بندی

کاهش وزن یک فرایند چالش‌برانگیز است. خوشبختانه با پیشرفت علم پزشکی کاهش وزن راحت‌تر شده است. انجام جراحی‌های کاهش وزن مثل اسلیو معده، بای پس معده و… می‌تواند فرد را به وزن موردنظرش نزدیک‌تر کند؛ اما توجه کنید که فقط عمل لاغری کافی نیست. انجام فعالیت‌هایی مثل ورزش روتین می‌تواند به حفظ وزن افراد بعد از عمل لاغری کمک کند.

 

فهرست محتوا
دسترسی سریع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منتخب بهترین مقالات دکتر زندی
محبوب ترین مقالات
فرم رزرو نوبت