Search
Close this search box.

Dubai

آیا پسته چاق کننده است؟

پسته

پسته یکی از مواد غذایی مفیدی است که همیشه توسط متخصصان تغذیه توصیه می‌شود. با این حال با توجه به کالری بالای این آجیل، بسیاری از افراد نگران این هستند که پسته آنها را چاق کند. ارتباط پسته و چاقی قدری چالش‌برانگیز است؛ زیرا از یک طرف پرکالری است و از طرف دیگر بسیاری از متخصصان تغذیه آن را در رژیم‌های لاغری تجویز می‌کنند. بیایید این پارادوکس را حل کنیم و ببینیم که پسته و چاقی چطور به هم مرتبط می‌شوند.

پسته

ارتباط پسته و چاقی

چاق‌کنندگی موادغذایی چیزی است که رابطه مستقیم با کالری آنها دارد. با این حال میزانی از ماده غذایی که در یک سروینگ استفاده می‌شود، دانسیته و سایر ویژگی‌های آن هم بر میزان چاق‌کنندگی تاثیر دارد. برای فهم بهتر بگذارید مثالی بزنیم.

بیشتر بخوانید: انواع گیاهان لاغری

کالری روغن در هر صد گرم 800 کیلوکالری است. با این حال، افراد هرگز در یک وعده 100 گرم روغن را مصرف نمی‌کنند. به‌طور معمول هر وعده غذای خانگی 2 تا 4 قاشق روغن دارد که معادل 100 تا 200 کیلو‌کالری است. این درحالی است که کالری یک عدد بستنی مگنوم (که وزن آن 80 گرم است)،  300 کیلوکالری است. پس اگر بخواهیم در واحد وزن حساب کنیم، روغن چاق‌کنندگی بیشتری دارد، اما در عمل بستنی معمولا در هر بار مصرف بیشتر چاق می‌کند؛ چون کالری بیشتری را به بدن شما می‌رساند، سریعا هضم می‌شود و با افزایش سریع سطح انسولین، شما را مجددا گرسنه می‌کند.

ارتباط پسته و چاقی هم همین‌طور است. این مغز در میان سایر مغزها کالری کمتری دارد و به طور متوسط 10 عدد از آن معادل 5 عدد بادام بوده و 50 کیلوکالری انرژی دارد. اگر پسته را به مقدار زیادی بخورید، می‌تواند چاق‌کننده باشد (هر 100 گرم 500 کیلوکاری)، اما اگر مصرف آن محدود شود، به دلیل فیبر زیادی که دارد و سایر ویژگی‌ها می‌تواند شما را سیر کند و به موفقیت رژیم لاغری کمک کند.

همان‌طور که می‌بینید رابطه پسته و چاقی شبیه یک شمیر دولبه است. درست است که پسته کالری بالایی دارد، اما وقتی سروینگ سایز (میزان مصرف در هر هر وعده) آن را بررسی می‌کنیم، می‌بینیم که میزان چاق‌کنندگی 10 عدد پسته نسبت به 10 بادام، فندق یا بادام هندی نصف است.

 

چرا متخصصان تغذیه پسته را در رژیم غذایی لاغری جای می‌دهند؟

با وجودی که پسته کالری بالایی دارد، بسیاری از متخصصان تغذیه حدود 6 تا 10 عدد پسته در روز را تجویز می‌کنند و معتقد هستند که به لاغری فرد کمک می‌کند. دلیل آنها برای این تجویز شامل موارد زیر است:

تعداد کم پسته کالری محدودی دارد: تعداد پسته‌ای که متخصص تغذیه تجویز می‌کند معمولا کنترل‌شده است (حدود 10 عدد). این تعداد پسته حدود 50 کیلوکالری داشته که برای یک رژیم غذایی لاغری معقول است.

 

فیبر بالا: پسته فیبر بالایی دارد. فیبر یکی از مواد غذایی است که سبب سیری می‌شود. وقتی شما سیر شوید، تمایل کمتری برای مصرف مواد غذایی پرکالری خواهید داشت و پسته همان چیزی است که در این زمینه به شما کمک خواهد کرد.

 

مواد مغذی زیاد: در ارتباط پسته و چاقی باید این را هم در نظر بگیریم که این ماده غذایی بسیار غنی از درشت‌مغذی‌ها و ریزمغذی‌ها بوده، چربی‌های سالمی دارد و یک ماده غذایی مفید محسوب می‌شود. این موضوع متخصص تغذیه را ترغیب می‌کند تا پسته را در رژیم غذایی شما قرار دهند تا از فواید آن بهره‌مند شوید.

بیشتر بخوانید: جراحی لاغری و درمان دیابت

بالانس سیرکننده‌ای از درشت مغذی‌ها:  ارتباط پسته و چاقی تا حدودی به بالانس درشت مغذی‌های داخل آن برمی‌گردد. پسته دارای مقدار مناسبی از چربی، کربوهیدرات و پروتئین است. هر کدام از این مواد غذایی هورمون‌های خاصی را ترشح می‌کنند که در سیری موثر هستند. پس مصرف یک ماده‌غذایی متعادل مانند پسته می‌تواند با تنظیم هورمون‌های گرسنگی، اشتهای شما را تنظیم کند.

همان‌طور که می‌بیند ارتباط پسته و چاقی کمی پیچیده است. اگر بتوانید مقدار متعادلی از این ماده غذایی را در رژیم خود قرار دهید، می‌تواند به خوبی در کنترل وزن به شما کمک کند. این در حالی است که مصرف مقادیر زیاد آن قطعا با چاقی همراه خواهد بود.

پسته

سخن آخر

ارتباط پسته و چاقی شبیه یک شمیر دو لبه است. مصرف مقادیر متعادل پسته در یک رژیم غذایی متعادل می‌تواند به لاغری کمک کند، اما مصرف مقادیر زیاد، سبب چاقی می‌شود.

برای مشاوره در زمینه لاغری از بهترین متخصص لاغری در تهران کمک بگیرید.

فهرست محتوا
دسترسی سریع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منتخب بهترین مقالات دکتر زندی
محبوب ترین مقالات
فرم رزرو نوبت