Search
Close this search box.

Dubai

۵ مرحله اصلی رژیم اسلیو معده بعد از جراحی

۵ مرحله اصلی رژیم اسلیو معده بعد از جراحی توضیحات کلی + بایدها و نبایدهای هر فا

جراحی اسلیو معده یک روش ایمن و بالینی اثبات شده برای کاهش وزن است. این روش شامل کاهش اندازه معده با جداکردن قسمت فوقانی معده به نام فوندوس از بقیه اندام است. شکم کوچک‌تر به معنای اشتهای کمتر است. شما زودتر سیر می‌شوید و در نتیجه کمتر دچار پرخوری می‌شوید. اگر قصد انجام جراحی اسلیو معده را دارید، باید خودتان را برای نحوه غذاخوردن به روشی کاملاً جدید آماده کنید که باگذشت زمان، به این رژیم غذایی سالم عادت می‌کنید و در نهایت، وزن سالمی را برای مادام‌العمر حفظ کنید. با این اوصاف ما در این مطلب برای شما در مورد مراحل رژیم اسلیو معده بعد از جراحی خواهیم گفت. اما مهم است که به یاد داشته باشید که این مقاله صرفاً یک طرح کلی است از آنچه باید قبل و بعد از جراحی انتظار داشته باشید، و به‌هیچ‌وجه یک دستورالعمل بالینی نیست که برای هر بیمار اعمال شود. بلکه پزشک شما باید پیشرفت شما پس از جراحی را از نزدیک دنبال کند و رژیم غذایی شما را مطابق با نیازهایتان تنظیم کند. لازم به ذکر بعد از انجام عمل اسلیو معده در کنار رعایت کردن رژیم غذایی نباید از تاثیرات ورزش بعد از عمل لاغری غافل شوید.

۵ مرحله اصلی رژیم اسلیو معده بعد از جراحی

مزایای جراحی اسلیو معده

رژیم غذایی قبل از جراحی اسلیو معده به سه دلیل برای موفقیت جراحی بسیار مهم است:

  • جراحی را ایمن‌تر و آسان‌تر می‌کند: رژیم غذایی قبل از عمل اسلیو معده به کاهش رسوبات چربی در اطراف کبد کمک می‌کند که دسترسی جراحی به معده را بهبود می‌بخشد.
  • خطر عوارض را کاهش می‌دهد: چاقی خطر عوارض پزشکی را در حین و بعد از جراحی افزایش می‌دهد. کاهش وزن می‌تواند با این خطر مقابله کند.
  • باعث عادت مثبت می‌شود: رژیم غذایی قبل از عمل شما را با عادت‌هایی آشنا می‌کند که برای تعهد مادام‌العمر به کنترل وزن نیاز دارید.

رژیم غذایی اسلیو معده (دستورالعمل‌های قبل و بعد از جراحی)

در بسیاری از موارد، شما باید رژیم غذایی عمل جراحی اسلیو معده را سه هفته قبل از عمل شروع کنید. لطفاً برای جزئیات بیشتر در مورد زمان شروع رژیم خود با متخصص تغذیه یا هماهنگ‌کننده برنامه خود صحبت کنید. در زیر به مراحل این رژیم اشاره می‌کنیم.

مرحله ۱: رژیم غذایی اسلیو معده ۳ هفته قبل از جراحی

در سه هفته قبل از جراحی، شما معمولاً وعده‌های غذایی خود را به‌صورت زیر برنامه‌ریزی می‌کنید:

  • کالری (به‌خصوص کربوهیدرات‌ها) کاهش دهید: کربوهیدرات‌ها عامل اصلی کالری در اکثر رژیم‌های غذایی است. قندهای تصفیه شده، مانند قندهای موجود در آب‌نبات و نوشابه، باید حذف شوند. سایر منابع کربوهیدرات، مانند نان و پاستا، به‌خودی‌خود بد نیستند، اما آیا حذف نان و برنج از وعده‌های غذایی صحیح است؟ باید گفت محدودکردن مصرف آنها می‌تواند تأثیر مثبتی بر وزن شما داشته باشد.
  • مصرف پروتئین را به حداکثر برسانید: روزانه ۶۰ گرم یا بیشتر پروتئین بخورید. منابع خوب پروتئین عبارت‌اند از مرغ، گوشت چرخ‌کرده بدون چربی، تخم‌مرغ و ماهی قزل‌آلا.
  • روی چربی‌های سالم تمرکز کنید: این یک افسانه است که همه چربی‌ها برای شما مضر هستند. برخی هستند، برخی نیستند. چربی‌های سالم در غذاهایی مانند ماهی، آجیل و زیتون یافت می‌شوند. سایر چربی‌ها، مانند آنهایی که در کره یا روغن یافت می‌شوند، باید محدود شوند. از مصرف چربی‌های ترانس به‌طورکلی باید اجتناب کرد.
  • آب بنوشید: هفته‌های قبل از عمل، مقدار زیادی آب بنوشید و روش رژیم آب درمانی لاغری را پیش بگیرید، همچنین مصرف نوشابه و مشروبات الکلی را کاهش دهید یا از آن اجتناب کنید.

در نهایت، دو یا سه روز قبل از جراحی باید رژیم غذایی خود را به رژیم کاملاً مایع تغییر دهید؛ بنابراین، مصرف غذای خود را به آب، آبگوشت، ژلاتین و نوشیدنی‌های ورزشی کم‌کالری (بدون نوشابه) محدود کنید. شما باید از نیمه‌شب روز جراحی خود حتی مصرف آب را کاملاً قطع کنید. عدم پیروی از این دستورالعمل‌ها ممکن است واجد شرایط بودن شما را برای روش اسلیو معده به خطر بیندازد.

مرحله ۲: رژیم غذایی اسلیو معده هفته اول بعد از جراحی

در هفته اول پس از جراحی، مقدار زیادی مایعات شفاف بنوشید. اگر در هیدراته ماندن مشکل دارید، با پزشک خود در مورد نوشیدنی‌های الکترولیتی مانند گاتورید کم‌کالری صحبت کنید. با شکر چیزی ننوشید شکر می‌تواند به سندرم دامپینگ کمک کند، دامپینگ به عارضه‌ای که ناشی از ورود سریع قند زیاد به روده کوچک است می‌گویند. این عارضه باعث تهوع شدید، خستگی، اسهال و حتی استفراغ می‌شود. شکر نیز پر از کالری خالی است؛ بنابراین باید از آن اجتناب شود و در درازمدت به حداقل برسد. علاوه بر این کافئین ممکن است به رفلاکس معده و کم‌آبی بدن کمک کند، پس باید از مصرف آن اجتناب کنید. همچنین، نوشیدنی‌های گازدار، از جمله نوشیدنی‌های حاوی شکر، گزینه‌های بدون کالری و سلتزر، همگی می‌توانند باعث ایجاد گاز و نفخ شوند. همه اینها باید بعد از عمل و احتمالاً طولانی‌مدت اجتناب شود.

رژیم غذایی اسلیو معده (دستورالعمل‌های قبل و بعد از جراحی)

مرحله ۳: رژیم غذایی اسلیو معده هفته دوم بعد از جراحی

هفته دوم شاهد اضافه‌شدن مایعات غلیظ‌تر به رژیم غذایی بعد از عمل خواهید بود. این رژیم شامل مواردی مثل شیک‌های تغذیه‌ای بدون شکر، نوشیدنی‌های صبحانه فوری سبک، کیک‌های تهیه‌شده با پودر پروتئین آبگوشت رقیق و سوپ‌های خامه‌ای بدون تکه، نودل‌های سوپ نرم در مقادیر بسیار کم، پودینگ بدون شکر، شیر شیرین نشده و بدون چربی هستند. در این دوره سیستم شما هنوز قادر به مدیریت مواد جامد نیست. چرا که ممکن است به استفراغ و سایر عوارض منجر شود. در واقع، خوردن مایعات و پرهیز از قند و چربی به شما کمک می‌کند تا برای مرحله بعدی رژیم غذایی خود آماده شوید. البته همچنان باید از نوشیدنی‌های گازدار و کافئین خودداری کرد.

مرحله ۴: رژیم غذایی اسلیو معده بعد از عمل: هفته سوم پس از جراحی

در طول هفته سوم، می‌توانید غذاهای نرم و پوره شده را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. فقط باید که به‌آرامی غذا بخورید و غذا را به طور کامل بجوید (در صورت امکان حداقل ۲۵ بار). هر غذای کم‌چرب و بدون قندی که می‌توانید پوره کنید، از جمله منابع پروتئینی بدون چربی و سبزیجات غیر فیبری، قابل‌قبول است. مهم است که شروع به افزایش مصرف پروتئین کنید. اگر طعم منابع پروتئین بدون چربی خالص را دوست ندارید، به نوشیدن شیک‌های پروتئینی بدون قند ادامه دهید یا روزانه تخم‌مرغ بخورید. غذاهایی که باید بخورید عبارت‌اند از: غذای کودک پخته شده، ماهی سفید پوره شده یا تخم‌مرغ آب پز، سوپ پنیر دلمه، میوه‌های کنسرو شده در آب‌میوه پوره شده موز یا انبه بسیار رسیده هوموس پوره شده یا آووکادوی له شده، ماست یونانی ساده. غذاها و همچنین کافئین در این دوران. همچنین باید به غذاهای ملایم با چاشنی ملایم یا بدون چاشنی پایبند باشید. ادویه‌ها ممکن است به سوزش سر دل کمک کنند.

مرحله ۴: رژیم غذایی اسلیو معده بعد از عمل: هفته سوم پس از جراحی

مرحله ۵: رژیم غذایی اسلیو معده هفته چهارم بعد از جراحی

غذاهای جامد بالاخره در هفته چهارم پس از جراحی بازمی‌گردند. در این مرحله، رژیم بعد از عمل مشابه رژیم غذایی قبل از جراحی شما است. برخی از اقلام ممنوع هستند: غذاهای سرخ شده، آب‌نبات، آجیل، دانه‌ها، محصولات لبنی کامل، نان، پاستا و سبزیجات فیبری مانند بروکلی. شما مجاز به استفاده مجدد از کافئین هستید، اما فقط در مقادیر کم.

لازم به ذکر بعد از انجام عمل اسلیو معده در کنار رعایت کردن رژیم غذایی نباید از تاثیرات ورزش بعد از عمل لاغری غافل شوید.

جمع‌بندی

پس از عمل اسلیو معده، باید خود را با تغییرات سیستم گوارشی جدید وفق دهید. رژیم غذایی شما، به‌ویژه بلافاصله پس از عمل، بخش مهمی از این فرایند است و باید بهترین روش برای لاغری با رژیم غذایی را انتخاب کنید. باگذشت زمان، می‌توانید برخی از موارد حذف شده در رژیم اسلیو معده بعد از جراحی را به برنامه غذایی خود اضافه کنید، اما همیشه در مقدار کم. به طور کل تمرکز شما باید روی پروتئین بدون چربی، کربوهیدرات‌های پیچیده و چربی‌های سالم باقی بماند. از غذاهای فراوری شده و محصولات قندی اضافه شده خودداری کنید. آهسته غذا بخورید، کاملاً بجوید و وقتی احساس گرسنگی نکردید، غذا نخورید. همچنین این رژیم به شما کمک می‌کند تا از عوارض بالقوه سلامتی، از جمله اسهال، حالت تهوع، استفراغ، یبوست و نشت معده جلوگیری شود.

فهرست محتوا
دسترسی سریع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منتخب بهترین مقالات دکتر زندی
محبوب ترین مقالات
فرم رزرو نوبت