Search
Close this search box.

Dubai

درد سمت چپ شکم در زنان و مردان نشانه چیست؟

درد سمت چپ شکم

آناتومی انسان‌ها به ‌گونه‌ای است که در ناحیه شکم ما، اعضا و جوارح گوناگونی جای گرفته است. همین موضوع باعث می‌شود تا در صورت به وجود آمدن هرگونه مشکل در این ناحیه، درد زیادی را حس کنیم. ما در ادامه این مقاله می‌خواهیم برای شما به بررسی علت درد سمت چپ شکم بپردازیم و برای شما دلایل ایجاد این درد را نام ببریم. معمولاً میزان درد ایجاد شده با توجه به جنسیت و سن تغییرات زیادی را به خود می‌بیند. علاوه ‌بر این موضوع، داشتن برخی بیماری‌های زمینه‌ای و اختلالات قبلی نیز می‌تواند باعث تشدید احساس درد در این ناحیه شود.

فاکتورها و عوامل بی‌شماری وجود دارند که می‌توانند باعث شوند تا شما درد زیادی را در ناحیه‌ی سمت چپ شکم خودتان احساس کنید. اگر شما مدتی است که با این درد دست ‌و پنجه نرم می کنید، این مقاله را بخوانید تا بتوانید به‌ صورت حدودی تشخیص دهید که دلیل درد شکم شما چیست. البته به این نکته توجه داشته باشید که دردی که در سمت چپ شکم شما ایجاد می‌شود در برخی موارد ممکن است که خطرناک باشد. پس بهتر است برای درمان اقدام سرخودی را انجام ندهید و قبل‌ از انجام هر کاری به یک پزشک متخصص مراجعه فرمایید تا بتوانید به صورت تخصصی روند درمان را پیش بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، با ما همراه بمانید.

علت درد سمت چپ شکم چیست؟

موارد متنوعی وجود دارند که ممکن است در نهایت باعث شوند تا شما احساس درد سمت چپ شکم داشته باشید. پیشتر نیز به این نکته اشاره کردیم که برخی دلایل این اتفاق ممکن است که خطرناک و مهم باشند. به‌ همین دلیل شما باید درد در سمت چپ شکم خود را جدی بگیرید و در صورت احساس ادامه این درد، به پزشک مراجعه فرمایید. اجازه دهید در ادامه برای شما بگوییم که کدام فاکتورها و موارد می‌توانند تأثیر زیادی روی ایجاد این درد داشته باشند. هر کدام از فاکتورهای نام ‌برده شده، شانس مساوی برای ایجاد درد در شما دارند. تشخیص دقیق دلیل ایجاد درد به ‌عهده پزشک متخصص می‌باشد. پس با احتمالات ناشیانه خود سعی نکنید که درمان‌هایی را انجام دهید؛ زیرا در برخی موارد این درمان‌ها می‌توانند مشکل شما را حتی تشدید کنند. فاکتورهایی که در ادامه آورده شده‌اند به‌ عنوان فاکتورهای تأثیرگذار روی این درد شناخته می‌شوند.

 • نفخ،
 • فتق،
 • سوءهاضمه،
 • ورم معده،
 • سنگ کلیه،
 • ورم روده،
 • تومور کلیه چپ،
 • بزرگ شدن طحال،
 • و… .

اگر برای انجام عمل کوچک کردن معده‌ی خود به دنبال بهترین جراح لاغری در تهران می‌گردید، میتوانید به دکتر زندی مراجعه کنید!

همان ‌طور که مشاهده کردید فاکتورهایی که می‌توانند باعث ایجاد درد در سمت چپ شکم شما شوند متنوع هستند. همچنین مواردی که ما نام ‌بردیم تنها بخشی از دلایل تاثیر‌گذار در این زمینه می‌باشند. پس سعی کنید درد سمت چپ شکم را جدی گرفته و در اولین فرصت به پزشک مراجعه نمایید.

علت درد سمت چپ شکم در زنان

علت درد سمت چپ شکم در زنان

بعد از بررسی علل درد سمت چپ شکم به ‌طور کلی، بهتر است که به‌ صورت مخصوص در رابطه با دلیل ایجاد این درد در بانوان نیز صحبتی داشته باشیم. پیشتر به این نکته اشاره کردیم که در ناحیه شکم، اعضای حیاتی گوناگون و متفاوتی وجود دارند و همین موضوع باعث شده تا دلیل ایجاد این درد بسیار گسترده باشد و روند تشخیص آن تنها توسط افراد متخصص امکان ‌پذیر باشد. اما علاوه ‌بر اعضای بدنی که در آقایان در ناحیه شکم وجود دارد، بانوان دارای اعضای اضافه تری مانند رحم و متعلقات آن می‌باشند.

همین موضوع باعث شده تا دامنه ایجاد درد سمت چپ شکم در بانوان در مواردی گسترده‌تر از آقایان باشد. پس علاوه ‌بر مواردی که ما پیشتر برایتان گفتیم، فاکتورهایی مثل درد قاعدگی، کیست تخمدان، بیماری دیواره داخلی رحم، پیچ‌خوردگی تخمدان چپ، بیماری التهابی لگن، بارداری خارج از رحم و … دلایلی هستند که می‌توانند به ‌صورت به‌ خصوص باعث ایجاد درد سمت چپ شکم در بانوان شوند. به‌ طور کلی می‌توان گفت که نقطه‌ی متمایز دردهای ناحیه چپ شکم در بانوان و آقایان، دردهای مربوط به رحم می‌باشند.

علت درد سمت چپ شکم در مردان

علاوه ‌بر بانوان، آناتومی آقایان نیز دارای بخش‌هایی است که می‌تواند باعث ایجاد درد سمت چپ شکم شود. همان ‌طور که برای بانوان نقطه متمایز شامل رحم می‌شود، در آقایان نیز می‌توان گفت که بیضه‌ها به ‌عنوان نقطه متمایز شناخته می‌شوند. پس علاوه‌ بر مواردی که به ‌عنوان دلایل کلی درد سمت چپ شکم شناخته می‌شوند، پیچ خوردگی بیضه چپ، ضربه خوردن به بیضه چپ و نوعی فتق که مخصوص آقایان است، می‌تواند باعث ایجاد درد سمت چپ شکم در آقایان شود. به‌ طور کلی فاکتورهایی مثل چاقی بیش‌ از حد، سابقه ژنتیکی، بلند کردن اجسام سنگین و … جزو آن دسته از فاکتورهایی هستند که می‌توانند باعث به وجود آمدن اختلالاتی در بدن مردان شوند که این اختلالات در نهایت به درد سمت چپ شکم منتهی خواهند شد.

مطالب مرتبط: درمان بواسیر و علت ابتلا به آن

تشخیص علت تیر کشیدن یا درد در ناحیه سمت چپ شکم

تشخیص علت تیر کشیدن یا درد در ناحیه سمت چپ شکم 

بعد از بررسی دلیل درد سمت چپ شکم به‌ صورت کلی و به‌ صورت جداگانه در زنان و مردان، حال نوبت این می‌رسد که برای شما بگوییم که روند تشخیص دلیل این درد، چگونه است.

پیشتر نیز برای شما به این نکته اشاره کردیم که روند تشخیص و درمان درد سمت چپ شکم روندی کاملاً تخصصی است. به واسطه وجود اندام‌های گوناگون در ناحیه‌ی شکم و تفاوت‌های بدن مردان و زنان، ممکن است که بی‌نهایت دلیل وجود داشته باشند که باعث شوند تا شما احساس درد در ناحیه سمت چپ شکم خودتان داشته باشید. این متخصصان هستند که می‌توانند از طریق روش‌های گوناگون تشخیص دهند که دقیقاً چه چیزی باعث ایجاد درد در بدن شما شده و با انجام اقدامات تاثیرگذار، به درمان شما بپردازند. در ادامه برخی روش‌های تشخیص دلیل ایجاد درد سمت چپ شکم برای شما آورده شده‌ است. با توجه به تشخیص پزشک، از انواع گوناگونی از این روش‌ها بهره گرفته می‌شود تا روند تشخیص دقیق‌تر صورت بگیرد؛

 • معاینه فیزیکی توسط پزشک متخصص،
 • سونوگرافی آندوسکوپی،
 • انجام آزمایش‌های خون و ادرار،
 • استفاده از اشعه ایکس،
 • باریم اشعه ایکس،
 • مطالعات رادیوگرافی،
 • توموگرافی کامپیوتری شکمی،
 • عکس‌برداری رزونانس مغناطیسی،
 • و … .

علاوه‌ بر این موضوع، اگر درد شما با علائمی مثل استفراغ مکرر، یبوست، خون در مدفوع، اسهال مداوم، کم کردن شدید وزن، احساس گرسنگی شدید، تغییر عادات روده و … همراه است، حتماً در سریع‌ترین زمان ممکن به پزشک مراجعه کنید زیرا احتمالا اختلالی که در بدن شما به‌ وجود آمده اختلالی جدی است.

اگر به دنبال راه‌های درمان سوزش معده‌ی خود می‌گردید، پیشنهاد می‌کنیم به لینک قبل مراجعه نمایید.

درمان درد سمت چپ شکم

درمان درد سمت چپ شکم 

تا این ‌جای محتوا ما بارها برای‌ شما گفتیم که حتماً برای درمان درد سمت چپ شکم به پزشک مراجعه فرمایید و خودتان از پیش اقدام خودسرانه‌ای را انجام ندهید. اقدامات خودسرانه در بسیاری از مواقع ممکن است که باعث تشدید وضعیت بیماری شما شوند و شرایط شما را بدتر بکنند. به ‌هیچ ‌عنوان برای ساکت کردن درد خود مسکن مصرف نکنید زیرا مسکن‌ها جلوی هیچ ‌چیز را نمی‌گیرند بلکه حتی ممکن است باعث شوند که شما متوجه بدتر شدن شرایط جسمی خود نشوید و همین موضوع می‌تواند خطرات زیادی را با خود برای شما به‌ همراه داشته باشد. شاید بتوان در برخی موارد از دردهای لحظه‌ای که در سمت چپ شکم ایجاد می‌شوند و زیاد جدی نیستند چشم‌پوشی کرد؛ اما هنگامی‌ که این دردها تشدید شوند و با علائمی که پیشتر برایتان گفتیم همراه باشند، به‌ هیچ ‌عنوان قابل اغماض نیستند و باید حتماً توسط پزشکان متخصص مورد بررسی قرار بگیرند.

پس اگر جان خود را دوست دارید، هنگام احساس درد سمت چپ شکم، در سریع‌ترین زمان ممکن برای درمان تخصصی اقدامات لازم را به انجام برسانید‌.

فهرست محتوا
دسترسی سریع

2 پاسخ

 1. فکر میکنید ورم روده به خاطر چه مشکلی میتونه باشه؟ منم سمت چپ شکمم درد میکنه و حس میکنم روده هام ورم داره

  1. سلام خانم قلیچ عزیز وقت شما بخیر
   بعضی مواقع احتمال دارد ورم روده به خاطر انسداد روده یا موارد دیگری باشد. بنابراین بهتر است برای بررسی دقیق و درمان درد شکمی خود، به پزشک معالج مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منتخب بهترین مقالات دکتر زندی
محبوب ترین مقالات
فرم رزرو نوبت