Search
Close this search box.

Dubai

انواع ماساژ لاغری و فواید آن

ماساژ لاغری

ماساژ در واقع یکی از تکنیک‌های آرام‌سازی عضلات محسوب می‌شود تا تنش را به نوعی از بدن خارج کرده و به آرامش عضلات و گرفتگی آن کمک کند. جالب است بدانید که خاستگاه ماساژدرمانی به تمدن مصر و چین مربوط می‌شود. ماساژلاغری یکی از متدهای ماساژتراپی محسوب می‌شود که نقاط مختلفی از بدن را می‌تواند تحت الشعاع قرار دهد و حتی باعث لاغری موضعی نیز شود.

چند وقتی هست که ماساژ لاغری یکی از روش‌های پرطرفدار لاغری و تناسب اندام درنظر گرفته‌شده است. این نوع ماساژ با هدف بهبود گردش خون، افزایش سوخت و ساز بدن و تخلیه سموم از بدن انجام می‌شود. به طور کلی، ماساژ لاغری به عنوان یک مکمل مفید برای برنامه‌های کاهش وزن در نظر گرفته شده، البته نمی‌توان تنها بااین رویکرد به این روش اتکاء کرد.ماساژ لاغری معمولاً به صورت فشردن، ضربه زدن یا ورزدادن در نواحی مختلف بدن از جمله شکم، باسن، ران‌ها و بازوها انجام می‌شود. این حرکات به افزایش گردش خون و تحریک سوخت و سازو متابولیسم بدن در یک یا چند ناحیه انجام می‌شود. معمولاً از بین انواع ماساژ از ماساژهایی که با کمک روغن‌های گیاهی مانند روغن زیتون، روغن نارگیل انجام می‌شوند بیشتر به عنوان ماساژلاغری شناخته می‌شوند.

انواع ماساژ لاغری

در ادامه مقاله مانند مقالات پیشین سایت دکترزندی می‌خواهیم به بررسی یکی از روش‌های کاهش وزن و انواع آن که می‌توان گفت برای کسانی که بیشتر لاغری موضعی مشکلشان است بپردازیم. اگرچه شاید اسم ماساژها را قبلا شنیده باشید اما ممکن است از کاربرد آن‌ها اطلاعی نداشته باشید.

ماساژ آنتی سلولیت

یکی از مشکلاتی که خانم‌ها اکثرا با آن مواجه هستند جدا از اضافه وزن مشکل بروز سلولیت است که البته ممکن است یکی از دلایلش چاقی و اضافه‌وزن نیز باشد اما با اطمینان نمی‌توان این دلیل را اصلی‌ترین عامل دانست. ماساژ سلولیت نوعی ماساژ است که تجمع سلولیت‌ها را می‌شکند سپس گردش خون را نیز تسریع می‌کند. معمولا انجام این ماساژ به جز جراحی چاقی به کاهش پوست پرتقالی شدن پوست و بهبود شکل بدن کمک می‌کند. در انجام این نوع ماساژ باید دانست که تمرکز بر مناطق مستعد سلولیت مانند باسن، ران ها و شکم بیشتر از اعضای دیگر بدن است. استفاده از روغن های ضد سلولیت حاوی کافئین، ویتامین C و ترکیبات گیاهی در انجام این ماساژ تاثیر بسزایی دارند و باعث جذب این مواد و ترمیم بهتر پوست می‌شوند.

ماساژ تخلیه لنفاوی

از معروف‌ترین ماساژهایی که زبانزد خاص و عام است، بی‌شک ماساژ تخلیه لنفاوی است که به خارج‌‌شدن مواد زائد از بدن کمک بسیاری می‌کند و باعث بهبود یافتن سیستم لنفاوی بدن خواهدشد. در ادامه باید گفت که تکنیک‌های مورد استفاده از این ماساژ نسبت به سایر ماساژها خاص‌تراست و مهارت بیشتری می‌طلبد.

ماساژ آرگان

یکی دیگر از ماساژهایی که به کاهش وزن کمک می‌کند، بی‌شک ماساژ همراه با روغن آرگان است که در طی این روند با استفاده از روغن آرگان ابتدا پوست دچار حالتی مانند لیفت می‌شود و و از طریق نفوذ به پوست، باعث جمع‌شدن پوست شل و افتاده که یکی از عوامل حجیم دیده‌شدن نواحی مختلف بدن است، می‌شود. از طرفی این ماساژ با افزایش سوخت و ساز و تحریک لیپولیز نیز این هدف را تسریع می‌بخشد.

بهبود گردش خون

یکی از مهم‌ترین فواید ماساژ، بهبود گردش خون و لنف در بدن است. ماساژ با تحریک گیرنده های پوستی و عضلانی، باعث افزایش جریان خون و بهبود عملکرد سیستم لنفاوی می شود. این امر به نوبه خود به دفع مواد زائد و سموم از بدن کمک می کند و باعث کاهش تورم و احتباس مایعات می شود. بهبود گردش خون همچنین به تسریع بهبود زخم ها و التیام عضلات کمک می کند. البته اگر بخواهیم به اهمیت گردش خون اشاره کنیم باید این نکته را در نظر بگیریم که برای اصلاح این اختلال دربدن، برخی افراد نیازمند عمل معده هستند.

 تقویت سیستم ایمنی بدن

عملکرد سیستم ایمنی نیز یکی دیگر از فواید مهم ماساژ است. مطالعات نشان داده اند که ماساژ با کاهش هورمون‌های استرس، از جمله کورتیزول، باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود. این امر می‌تواند به تسریع پیشگیری از بیماری‌ها و بهبود سلامت عمومی کمک کند. همچنین ماساژ با کاهش التهاب در بدن، می‌تواند به بهبود شرایط بیماری‌های التهابی مزمن مانند آرتریت کمک کند.

 افزایش سطح هوشیاری

علاوه بر مواردی که گفته شد، ماساژ می‌تواند با تحریک گیرنده‌های عصبی، سطح انرژی و هوشیاری را افزایش دهد. این امر به بهبود خلق و خو، کاهش خستگی و افزایش تمرکز نیزکمک می‌کند. هم‌چنین ماساژ با کاهش استرس و اضطراب، بر بهبود کیفیت خواب نیز بسیار تاثیرگذار است.

کاهش گرفتگی عضلانی

یکی دیگر از فواید مهم ماساژ، کاهش درد و بهبود انعطاف پذیری است. ماساژ با افزایش جریان خون و آزادسازی مواد شیمیایی مؤثر بر درد مانند اندورفین‌ها، باعث کاهش درد عضلانی، مفصلی و سردردها می‌شود. هم‌چنین ماساژ با افزایش انعطاف پذیری عضلات و مفاصل، به بهبود دامنه حرکتی و کاهش خطر آسیب‌های ورزشی کمک خواهدکرد. از دیگر مزیت‌های ماساژ، بهبود روند درمان و توانبخشی پس از جراحی یا آسیب‌های ورزشی مفید محسوب می‌شود. ماساژ با افزایش جریان خون و بهبود روند التیام زخم‌ها، به شتاب بخشیدن به درمان کمک می‌کند. در نگاه دیگر ماساژ در کاهش درد و استرس ناشی از این شرایط تاثیر بسزایی دارد.

کاهش اضطراب

علاوه بر فواید جسمی، ماساژ بر سلامت روان نیز تأثیرات مثبت زیادی دارد. ماساژ با کاهش هورمون‌های استرس و افزایش هورمون‌های سروتونین و دوپامین، به بهبود خلق و خو، کاهش اضطراب و افسردگی کمک خواهد کرد. ماساژ با ایجاد آرامش و کاهش استرس، به بهبود کیفیت زندگی و افزایش سطح رضایت از زندگی نقش پررنگی را ایفا می‌کند. استفاده منظم از ماساژ بخش جدایی ناپذیری از یک سبک زندگی سالم محسوب می‌شود که برای اثرگذاری بیشترآن انتخاب ماساژورماهر و با تجربه و انجام منظم و مداوم همراه با رژیم غذایی و ورزش مخصوصا برای افراد چاق توصیه می‌شود.

چه کسانی به ماساژ لاغری نیاز دارند؟

  • ماساژ، می‌تواند به کاهش چربی موضعی و بهبود شکل بدن افراد دارای اضافه وزن یا چاقی کمک کند.همان‌طور که در موارد قبل در مقاله اشاره کردیم ماساژ همراه با رژیم غذایی سالم و ورزش می‌تواند نتایج بهتری را برای فرد داشته باشد.
  • دسته دیگر از افرادی که به ماساژ احتیاج دارند، افراد مبتلا به سلولیت هستند. چرا که ماساژ آنتی سلولیت می‌تواند به بهبود ظاهر پوست پرتقالی کمک کند.این افراد نیز برای تاثیر بخشی بیشتر، باید در کنار تغییرات در رژیم غذایی و انجام فعالیت ورزشی ماساژ را در برنامه خود داشته باشند.
  • در افراد دارای تورم یا احتباس مایعات، ماساژبه دفع مواد زاِئد و تخلیه لنفاوی وهم‌چنین به بهبود گردش لنف اثربیشتری می‌بخشد و البته بادکردن دست و پاهای این افراد نیز با ماساژ به کمترین میزان خود می‌رسد.
  • افرادی که چرخه متابولیسم کند دارند و چربی‌سوزی بدن آن‌ها خیلی زمان بیشتری می‌برد، بااین روش می‌توانند به تسریع این روند کمک کنند.

سخن آخر

ماساژ لاغری به عنوان بخشی از یک برنامه جامع می‌تواند برای افرادی که به دنبال بهبود شکل بدن و کاهش چربی هستند، مفید باشد. اما نتایج بهتر با ترکیب آن با تغذیه سالم و فعالیت ورزشی منظم حاصل می شود.

 

فهرست محتوا
دسترسی سریع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منتخب بهترین مقالات دکتر زندی
محبوب ترین مقالات
فرم رزرو نوبت