Search
Close this search box.

Dubai

کالری فست‌ فود

کالری فست فود

وقتی که حرف از رژیم غذایی و یا کاهش و افزایش وزن می‌شود نام کالری توجه بسیاری از افراد را به خود جذب می‌نماید. آیا می‌دانید کالری فست‌فود به چه معنا است؟ آیا می‌دانید فست‌فودهای پرکالری کدام‌اند؟ بدن انسان همیشه به انرژی نیاز دارد و از کالری موجود در غذا برای ادامه کار و فعالیت روزانه خود استفاده می‌کنند. در ادامه این مطلب ما سعی داریم درباره فست‌فود و میزان کالری موجود در آن‌ها بررسی نمایم.

فست‌ فود چیست

فست‌فود به غذاهایی می‌گویند که به‌سرعت آماده می‌شوند. از آنجایی‌ که امروزه مردم به دنبال رسیدن سریع به خواسته خود هستند و کمتر به‌ سلامتی خود توجه می‌کنند. این‌گونه غذاها را مناسب زندگی مدرن خود می‌دانند و بدین باورند که دنیایی مدرن با غذاهایی مدرن مناسب‌تر است و میزان کالری فست‌ فود هیچ اهمتی برای آن‌ها ندارد. مصرف بی‌رویه فست‌فودها باعث بیماری‌های مختلفی نظیر چاقی، دیابت، کبد چرب و غیره می‌شود. این بیماری‌ها به دلیل کالری بالا موجود در فست‌فودها است. دلیل کالری بالا غذاهایی فست‌ فودی مواد تشکیل دهند و طبخ آنها است.

انواع غذا های فست‌ فودی

امروزه دیگر مانند گذشته خبری از سفرهای بلند که در آن غذاهای اصیل ایرانی صرف می‌شد نیست. غذاخوردن ما با هرآنچه که درگذشته بود فرق می‌کند؛ زیرا امروزه فست‌فودها در سراسر جهان به پرمصرف‌ترین و محبوب‌ترین غذاهای جهان تبدیل شده‌اند و هیچ‌گونه توجهی به میزان کالری آنها نسبت به سایر غذاها نمی‌شود. فست‌فودها انواع مختلفی دارند که دارای وجه مشترک و تفاوت‌های زیادی نیز هستند. ولی وجه مشترک مهم و اساسی آنها سرعت بالا طبخ آنها و داشتن کالری بالا نسبت به سایر غذاها است. از انواع آنها فست‌فودها می‌توانیم به موارد زیر اشاره نمایم:

انواع غذای فست فودی

هات‌ داگ

هات‌داگ سوسیس پخته شده است که در کنار پنیر و چیلی با طعم‌دهنده‌های مانند خردل، پیاز، کچاپ، سس مایونز در یک نان باگت برش خورده آماده می‌شود. هات‌داگ یکی از فست‌فودهای آمریکایی است و به دلیل نان و سوسیس طویلی که با سس خردل و کچاپ تزئین شده، معروف است. میزان کالری هات‌داگ نیز مانند سایر فست‌فودها بالا است. البته قیمت پایین و سهولت خوردن هات‌داگ به محبوبیت و معروفیت آن کمک نموده است. از انواع‌ هات‌داگ می‌توانیم به هات‌داگ کلاسیک، هات‌داگ با پنیر و قارچ و ابر هات‌داگ اشاره نمایم.

سیب‌ زمینی سرخ شده

سیب‌زمینی سرخ‌شده توسط بلژیکی‌ها در قرن 17 و 18 میلادی اختراع شد و چیزی نگذشت که در میان مردم محبوب گردید. امروزه سیب‌زمینی‌سرخ‌کرده یکی از فست‌فودها محبوب در تمام جهان بشمار می‌آید. سیب‌زمینی‌سرخ‌کرده هم در کنار ساندویچ‌های مختلف و همبرگر صرف می‌شود وهم به‌صورت مستقل با نوشابه مصرف می‌شود. میزان کالری سیب‌زمینی سرخ شده نیز بسیار بالا است. در این غذا سیب‌زمینی‌ها به‌صورت نوارهای باریک و خلالی درآمده و سپس سرخ می‌شوند. سیب‌زمینی یکی از لذیذترین فست‌فودها به‌حساب می‌آید که در طول تاریخ وجود داشته و از همان اول موردتوجه مردم قرار گرفته است. از انواع فست‌فود سیب‌زمینی می‌توانیم به سیب‌زمینی، سیب‌زمینی و پنیر، سیب‌زمینی تنوری با سس قارچ، سیب‌زمینی ویژه فست‌فودی‌ها، پوتین هات‌داگ انواع سیب‌زمینی، سیب‌زمینی با دیپ پنیر اشاره نمایم.

سیب زمینی سرخ شده

همبرگر

همبرگر یک نوع ساندویچ است که دارای یک یا چندتکه گوشت چرخ‌کرده، کاهو و گوجه است و میان یک نان گرد باگت قرار گرفته است. میزان کالری همبرگر نیز مانند سایر فست‌فودها بالا است همبرگر را با سس مایونز، سس خردل، سس گوجه‌فرنگی، پیاز و مخلفات دیگر صرف می‌کنند. از انواع همبرگر می‌توانیم به رویال برگر، همبرگر گوشت گوساله، برگر ذغالی، ماشروم برگر، چیکن برگر، مک‌دونالد، همبرگر ایتالیایی، دوبل برگر، رویال برگر با سس قارچ، همبرگر آسیایی، چیکن برگر پنیری، برگر مغزدار، همبرگر سبزیجات سوئیسی و همبرگر گیاهی شاره نمود.

پیتزا

یکی از محبوب‌ترین و لذیذترین غذاهای فست‌فودی جهان پیتزا است که تقریباً در تمام دنیا مورداستفاده قرار می‌گیرد. میزان کالری پیتزا نسبت به سایر فست‌فودها بسیار بیشتر است. پیتزا اولین‌بار در کشور ایتالیا با موادی مانند پنیر، نان، سس گوجه‌فرنگی پخته شد و نظر افراد زیادی را به خود جلب نمود. پیتزا نان صافی است که با پنیر، سس گوجه‌فرنگی و چاشنی‌های مختلف پرشده است و در فر پخته می‌شود. مشهورترین دستور پخت پیتزا نیز که دارای محبوبیت زیاد است، مربوط به کشور ایتالیا است. از انواع پیتزا می‌توانیم به پیتزا مارگاریتا، پیتزا مخصوص، پیتزا مخلوط، پیتزا بیرونی، پیتزا استیک، پیتزا گوشت و قارچ، پیتزا مرغ، پیتزا ناپلوتین، پیتزا سیسیلی، پیتزا کالزونه و پیتزا زبان شاره نمایم.

یک روش بسیار موثر برای افرادی که اضافه وزن بالایی دارندو با روش‌های معمول ازجمله رژیم غذایی و ورزش، وزنشان تغییر نکرده است  انجام  انواع  جراحی چاقی است که حتما باید توسط یک متخصص و جراح چاقی باسابقه انجام شود.

ساندویچ

ساندویچ یکی از محبوب‌ترین غذاهای فست‌فودی در دنیاست که تنوع بسیار بالای دارد. میزان کالری ساندویچ نسبت به پیتزا بسیار کمتر است و ترکیبات مواد در آن هیچ‌گونه محدودیتی ندارد. در ساندویچ‌ها سنتی از نان، پنیر، ژامبو استفاده شده است، ولی این روزها محتویات ساندویچ بسیار متفاوت است. از انواع ساندویچ می‌توانیم به ساندویچ تن‌ماهی، ساندویچ تخم‌مرغ با سس خردل، ساندویچ فلافل، ساندویچ بندری، ساندویچ شکلاتی، ساندویچ شکلاتی، ساندویچ مرغ مخصوص و غیره اشاره نمایم.

چیز برگر

چیزبرگر همان همبرگر است به‌اضافه یک برش از پنیر ذوب شده که به دلیل استقبال افراد به آن به لیست لذیذترین فست‌فودها اضافه شده است. کالری چیزبرگر چیزی حدود 530 است که نسبت به پیتزا بسیار کمتر است. این روزها در رستوران‌ها، فودکورت‌ها و فست‌فودی‌ها به‌وفور مشتریانی که چیزبرگر میل می‌کنند را مشاهده خواهید نمود.

مرغ‌ سوخاری

یکی دیگر از انواع فست‌فودها پرطرف‌دار  مرغ‌سوخاری است. مرغ‌سوخاری به‌عنوان بشقاب اصلی در منوی رستوران‌ها، فودکورت‌ها و فست‌فودهای کشور چینی قابل سفارش است. اما پس از ورود آن به‌ قاره آمریکا کاربرد مرغ‌سوخاری تا حدودی تغییر نمود و تبدیل به یک پیش‌غذا شده است. در ایران نیز مرغ‌سوخاری به‌عنوان غذای اصلی مورداستفاده قرار می‌گیرد. میزان کالری مرغ‌سوخاری 271 است و نسبت به برخی از فست‌فودها بسیار کمتر است. از انواع مرغ‌سوخاری می‌توان به مرغ‌سوخاری معمولی، مرغ کنتاکی، بال‌های بوفالو، مرغ‌سوخاری باترمیلک، مرغ‌سوخاری کره‌ای، مرغ ذرتی و مرغ تند نشویل اشاره نمود.

پاستا

پاستا در کشور ایتالیا تولید شد و یکی از لذیذترین و محبوب‌ترین فست‌فودها بشمار می‌آید از انواع آن می‌توانیم به پاستا بیف آلفردو، پاستا چیکن آلفردو، پاستا با میگو و غیره اشاره نمایم.

در مورد کالری وعده غذایی بیشتر بخوانید

میزان کالری موجود در فست‌فود های مختلف

میزان کالری فست‌فود در انواع آن‌ها متفاوت است در جدول زیر میزان کالری فست‌فود را مشاهده خواهید نمود

نام فست‌فودمقدارمیزان کالری
پیتزا سبزیجاتیک عدد750
پیتزا مخصوصیک عدد900
پیتزا پنیریک عدد820
پیتزا فلفلیک عدد820
پیتزا گوشت و مرغیک عدد820
پیتزا گوشتیک عدد770
ساندویچ استیکیک عدد450
چیزبرگریک عدد530
ساندویچ فلافلیک عدد400
همبرگریک عدد480
استیکیک عدد450
اسپاگتی با مخلفاتیک عدد180
بیف استروگانفیک قاشق غذاخوری40
هات‌داگیک عدد معمولی150
سیب‌زمینی سرخ شدههر 100 گرم270
مرغ‌سوخاریهر 100 گرم271
سس گوجه‌فرنگی100 گرم80
سس خردل100 گرم465
سس مایونز100 گرم600

کالری فست فودها

پرکالری ترین و کم کالری ترین فست‌فودها

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم میزان کالری در غذاهای فست‌فودی بسیار بیشتر از غذاهای سنتی مانند برنج، آبگوشت و غیره است. اما نمی‌توان گفت میزان کالری همه فست‌فودها به یک اندازه است. در بین فست‌فودهای گفته شده پیتزا مخصوص بیشترین کالری را در بین دیگر انواع آن‌ها دارد. همچنین هات‌داگ معمولی کمترین کالری را در بین فست‌فودها دارد و می‌تواند یک انتخاب خوب برای افرادی باشد که در رژیم لاغری به سر می‌برند.

میزان کالری در بدن

پیش‌تر گفتیم که هر چیزی که انرژی داشته باشد حاوی کالری است از این انرژی‌های می‌توان به کالری فست‌فود و سایر غذاها اشاره نمود. بدن ما در طول روز مواد غذایی زیادی را دریافت می‌نماید که حاوی کالری بسیار زیادی است. همچنین به طور میانگین روزانه، بدن انسان به مقدار معینی کالری نیاز دارد. اما میزان دریافت کالری در بدن به عوامل مختلفی مانند قد، وزن فعلی، سن، سطح فعالیت و سلامت متابولیسم بدن انسان بستگی دارد. به‌عنوان‌مثال یک خانم فعال با وزن متوسط در سنی بین 26 تا 50 سالگی برای حفظ نمودن وزن خود باید روزانه تقریباً 2000 کالری مواد غذایی مصرف نماید و برای کاهش وزن نیز روزانه باید 1500 کالری به بدن انرژی برساند. همچنین یک مرد با فعالیت بالا و وزنی متوسط در سن 26 الی 45 سالگی برای حفظ نمودن وزن خود باید 2600 کالری در روز و برای ازدست‌دادن آن، در هر روز به 2100 کالری نیاز دارد. پس در نتیجه وزن انسان یک عمل متعادل‌کننده بدن است. به این معنا که اگر کالری فست‌فود و یا هر نوع کالری بیشتری نسبت به فعالیت خودمصرف نماید اضافه‌وزن پیدا خواهد کرد. اگر به دلیل فعالیت بدنی کالری کمتری مصرف نماید و همچنین کالری بیشتری بسوزانید، دچار کاهش وزن خواهید شد.

سخن پایانی

در زندگی امروزه همه افراد، فست‌فودها به طور بسیار زیادی در رژیم غذایی ما اضافه شده‌اند و حذف آن‌ها از رژیم غذایی امکان‌پذیر نیست. منوی فست‌فودها مختلف معمولاً جذاب و رنگارنگ است و طیف عظیمی از خوراکی‌ها و مواد غذایی را در برمی‌گیرد که هر کدام از آن‌ها دارای میزان کالری مختلفی هستند. این طیف وسیع سبب شده است که افراد در انتخاب غذای مناسب سردرگم شوند و بین چند انتخاب بمانند.

این دودلی و شک فقط مختص به یک نفر نیست؛ بلکه مربوط به همه افراد است و بسیاری از افراد با این موضوع مشکل دارند. پس به شما پیشنهاد می‌دهیم که در حد ممکن فست‌فود را در منزل درست نماید و در غیر این صورت از فست‌فودی‌های معتبر تهیه نماید. ما در این مطلب درباره انواع فست‌فود و کالری آنها گفتیم، امیدواریم شما با خواندن این مطلب مناسب‌ترین فست‌فود مناسب رژیم غذایی خود را انتخاب و میل نماید.

 

فهرست محتوا
دسترسی سریع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منتخب بهترین مقالات دکتر زندی
محبوب ترین مقالات
فرم رزرو نوبت