Search
Close this search box.

Dubai

کالری آجیل

کالری آجیل

بدن انسان برای سلام ماندن و ادامه حیات خود نیاز اساسی به اکسیژن و ماده غذایی دارد. با خوردن غذا انرژی کافی برای سلول‌های بدن فراهم می‌شود؛ تا بتوانند وظایف خود را انجام دهند. موضوع مهمی ‌که در این بین پیش می‌آید این است که انرژی و کالری که هر یک از مواد مغذی فراهم می‌کنند باهم متفاوت است و هم‌چنین تاثیر مختلفی بر عملکرد بدن دارند؛ حتی ممکن است تاثیر سو بر اقدامات بخش‌هایی از بدن داشته باشند.

یکی از مواردی که می‌توان از آن استفاده کرد؛ ‌آجیل می‌باشد. در این مقاله قصد داریم شما را با انواع مختلف ‌آجیل و مقدار انرژی که دارند آشنا کنیم.

انواع ‌آجیل

‌آجیل یکی از محبوب‌ترین خوراکی‌ها به شمار می‌رود که این محبوبیت تنها منحصر به سن خاصی نمی‌شود و در بین همه مردم علاقه زیادی به این خوراکی دیده می‌شود. از ‌آجیل می‌توان به عنوان یک میان وعده مقوی استفاده کرد؛ هم‌چنین می‌توان به خوبی آن را در رژیم‌های مختلف جای داد و مواد مغذی مورد نیاز را با آن تامین کرد.

‌آجیل به عنوان یک خوراکی محبوب جایگاهی ویژه در فرهنگ مردم ایران دارد به طوری که از دیر باز در مراسمات خاصی همچون عید نوروز و شب یلدا از ‌آجیل استفاده می‌شود. ترکیب ‌آجیل در هر یک از این مراسمات فرق می‌کند؛ هم‌چنین ترکیبات ‌آجیل در مناطق مختلف ایران نیز با توجه به آداب و رسوم مردم آن منطقه نیز تاثیر می‌پذیرد.

انواع آجیل

این خوراکی محبوب هم به تنهایی و هم در ترکیب با سایر خوراکی‌ها و نوشیدنی‌ها مثل عسل  استفاده می‌شود. با توجه به این‌که ‌آجیل در هرم غذایی در گروه چربی‌ها و مواد متفرقه طبقه بندی می‌شود، برخی از افراد تصور می‌کنند محتوی چربی آن بالاست و مصرف زیاد آن توصیه نمی‌شود؛ بلکه برعکس وجود اسید‌های چرب غیر اشباع باعث می‌شود نه تنها برای سلامتی خطری نداشته باشد بلکه به عنوان پیشگیری کننده از بیماری‌های قلبی و عروقی نیز به شمار رود.

از مغز‌های مختلف نه تنها در ‌آجیل بلکه در ساخت روغن نیز می‌توان استفاده کرد که نسبت به چربی‌های اشباع توصیه بیش‌تری به مصرف روغن مغز‌ها است. ‌آجیل هم‌چنین منبع آنتی اکسیدان به شمار می‌رود که در سلامت سلول‌های بدن و کاهش خطر سرطان‌های مختلف نیز اثر بخشی دارد. علاوه بر ویتامین‌های مختلف از جمله ویتامین E که در ترکیبات ‌آجیل وجود دارد؛ همچنین ‌آجیل حاوی عناصر معدنی مختلفی نظیر منیزیم، مس، سلنیوم، منگنز و فسفر نیز می‌باشد.

‌آجیل از ترکیبات مختلف تشکیل شده است و گستره وسیعی از مغز‌ها زیر مجموعه خود فرا گرفته است ولی در حالت کلی می‌توان به موارد زیر به عنوان ترکیبات اصلی ‌آجیل اشاره کرد. پسته، بادام، فندق، بادام هندی، بادام زمینی، تخمه کدو، تخمه آفتابگردان

در ادامه به توضیح در مورد ویژگی چند نمونه از ‌آجیل‌های پرکاربرد می‌پردازیم:

پسته

پسته یکی از ترکیبات اصلی در انواع مختلف ‌آجیل‌های از جمله ‌آجیل چهار مغز یا ‌آجیل شیرین به شمار می‌آید. پسته به عنوان منبعی از پروتئین و فیبر شناخته می‌شود که از نظر محتوای پروتئین خود در بین ‌آجیل‌های مختلف در رتبه دوم بعد از بادام قرار دارد.

خوردن پسته مزایای زیادی برای سلامتی بدن به دنبال دارد از جمله می‌توان به وجو آنتی اکسیدان در ساختار آن اشاره کرد که در کمک به پیشگیری از سرطان موثر است؛ همچنین وجود ال آرژنین در ساختار پسته نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. ال آرژنین یک آمینواسید غیر ضروری است که پسته می‌تواند منبع خوبی برای تامین آن به شمار بیاید و برای مقابله با فشار خون بالا و عوارض آن به کار می‌رود؛ چرا که این آمینو اسید در بدن می‌تواند به نیتریک اسید تبدیل شود و نقش گشاد کنندگی عروق را داشته باشد.

یک روش بسیار موثر برای افرادی که اضافه وزن بالایی دارند و دچار بیماری های ناشی از چاقی مانند دیابت، زانو درد، فشار بالا و… هستند، انجام  عمل لاغری است که حتما باید توسط یک متخصص و جراح چاقی باسابقه انجام شود.

از عناصر مهمی‌که به مقدار نسبتا زیاد در مغز پسته وجود دارند می‌توان به فسفر، مس، منگنز و پتاسیم اشاره کرد.

گردو

یکی دیگر از ترکیبات مهم در ‌آجیل گردو است که در الگوی غذایی مردم ایران از جایگاه ویژه‌ای برخوردار می‌باشد. استفاده از گردو تنها محدود به ‌آجیل نمی‌باشد بلکه در صبحانه همراه با پنیر و نان از آن استفاده می‌شود علاوه بر این در غذاهای اصلی مختلفی هم‌چون فسنجان و مرغ یا ماهی شکم پر نیز از گردو استفاده می‌شود؛ همچنین گردو به صورت ترکیبات مختلف با دسر و میان وعده‌های مختلف نیز کاربرد دارد.

گردو سرشار از ترکیبات امگا 3 است به همین دلیل برای بهبود عملکرد مغز می‌تواند به کار برود؛ علاوه بر این، گردو می‌تواند در جلوگیری از ابتلای فرد به بیماری‌های قلبی و سرطان نیز نقش داشته باشد. گردو نیز حاوی کربوهیدرات کمی ‌است که قسمت اعظم آن از فیبر تشکیل شده است.

فندق

یکی از اجزای مهم ‌آجیل فندق است که به اشکال مختلفی مثل خام، بو داده و آسیاب شده می‌توان از آن استفاده کرد. یکی از ترکیبات محبوب فندق که محبوبیت زیادی هم دارد، ترکیب آن با شکلات صبحانه است.

فندق سرشار از مواد مغذی است و محتوی ویتامین و ‌آجیل بالایی دارد؛ اگرچه کالری بالایی هم دارد به دلیل وجود چربی بالا ولی منبعی غنی از چربی‌های غیر اشباع است و تامین کننده خوبی از امگا 6 و امگا 9 مورد نیاز بدن است. از جمله اجزای مهم که در ساختار فندق وجود دارد می‌توان به ویتامین B6، فولات، فسفر، پتاسیم و روی اشاره کرد.

بادام

یکی از ترکیب‌های محبوب ‌آجیل که بیشترین محتوی پروتئین را در بین ‌آجیل‌های مختلف دارد بادام است و در عین حال ‌آجیلی با کربوهیدرات کم به حساب می‌آید. وجود این ویژگی‌ها باعث شده است تا بادام برای افرادی که مشکلات قلبی و عروقی و فشار خون دارند توصیه شود؛ همچنین تحقیقاتی وجود دارد که به نقش مثبت بادام در از بین بردن التهاب در بدن اشاره می‌کنند.

کالری انواع بادام

کالری یک عدد بادام 7 کالری در نظر گرفته می‌شود ولی انواع مختلف بادام از نظر کالری نیز باهم تفاوت دارند:

نام ماده غذاییمیزان کالری
یک عدد بادام7
یک عدد بادام شور8
100 گرم بادام هندی خام553
100 گرم بادام هندی بوداده574
یک لیوان شیر بادام40
100 گرم بادام زمینی خام567
100 گرم بادام زمینی شور585

کالری انواع بادام

کالری انواع ‌آجیل

همان‌طور که اشاره شد؛ ‌آجیل می‌تواند انرژی و مواد مغذی مورد نیاز بدن را تامین کند؛ به طور تقریبی کالری 100 گرم ‌آجیل 594 کالری تخمین زده می‌شود که در صورتی که میزان هر یک از درشت مغذی‌ها را بخواهیم به تفکیک در نظر بگیریم در 100 گرم آجیل مخلوط: کربوهیدرات 25 گرم، پروتئین 17 گرم و چربی 51 گرم وجود دارد.

با توجه به این‌که ‌آجیل از اجزای مختلفی تشکیل شده و انواع گوناگون آن حاوی برخی از ترکیبات هستند به همین منظور کالری انواع مختلف ترکیبات ‌آجیل به تفکیک در جدول زیر نوشته شده است.

نوع ‌آجیل (100 گرم)میزان کالری
‌آجیل مخلوط594
پسته بو داده568
پسته خام560
بادام خام578
بادام بو داده600
بادام هندی553
بادام زمینی567
گردو654
فندق: پرکالری ترین اجیل664
‌آجیل برزیلی588
تخمه کدو522
کنجد574
تخمه ژاپنی560
انجیر خشک: کم کالری ترین آجیل300
توت خشک360
کشمش300
نارگیل خشک660
تخمه هندوانه557

کالری یک مشت آجیل

بهترین میزان مصرف روزانه 20 الی 30 گرم است که برای راحتی در اندازه گیری این مقدار برابر با یک مشت است. مقدار کالری یک مشت آجیل به طور تقریبی 299 کالری تخمین زده می‌شود.

کالری یک مشت آجیل

معمولا توصیه می‌شود مخلوطی از انواع ‌آجیل‌ها استفاده شود و تنها به یکی از انواع آن تکیه نشود؛ تا انواع مختلفی از مواد مغذی و ویتامین‌ها به بدن برسد.

فهرست محتوا
دسترسی سریع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منتخب بهترین مقالات دکتر زندی
محبوب ترین مقالات
فرم رزرو نوبت